آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۶۳

 • نبض تند سرمایه‌گذاری صنعتی

  دنیای اقتصاد: روند سرمایه‌گذاری صنعتی در اواسط تابستان سال جاری از سه رویداد اثرگذار در رشد جوازهای تاسیس صادره به لحاظ تعداد و سرمایه‌گذاری حکایت دارد.
 • عامل جاماندگی معادن زیرزمینی‌ در ایران

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها بیانگر این واقعیت مهم است که بخش معادن زیرزمینی در اقتصاد ایران در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارد. نتایج به‌دست آمده نشان می‌دهد این بخش نه‌تنها در مسیر تبدیل شدن به یک ثروت بین نسلی و حرکت به سمت رشد و توسعه پایدار قرار ندارد، بلکه حتی به سکون و پسرفت اقتصادی کشور نیز دامن زده است.
 • ترامپ از «نفتا» چه می‌خواهد

  امین مالکی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  از چهارشنبه ۱۹مهرماه، چهارمین دوره مذاکرات کشورهای آمریکا، مکزیک و کانادا با عنوان نوسازی «نفتا» آغاز می‌شود. ترامپ که «نفتا» را معامله بد برای آمریکا دانسته بود، با عنوان مدرن‌سازی و به‌روزرسانی این موافقت‌نامه، فرآیند مذاکره مجدد بر سر این موافقت‌نامه را از دو ماه پیش با مکزیک و کانادا آغاز کرده است. دور اول دو ماه پیش از ۱۶ تا ۲۰ آگوست در آمریکا (واشنگتن)، دور دوم از یک تا ۵ سپتامبر در مکزیک (مکزیکو سیتی) و دور سوم آن از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر در کانادا (اتاوا) برگزار شد. دور چهارم قرار است از ۱۱ تا ۱۵ اکتبر مجددا در واشنگتن برگزار شود. هیچ برنامه زمان‌بندی رسمی برای تعداد ادوار مذاکره و بازه زمانی پایان مذاکرات تعیین نشده است.
 • پشت صحنه بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی صنعت برق

  ایرنا: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: اقتصاد نامتوازن صنعت برق، به انباشته شدن مطالبات بخش‌خصوصی منجر شده است؛ به‌طوری که وزارت نیرو اکنون ۳۰ هزارمیلیارد تومان بدهکار است.
 • نواقص دستورالعمل واردات پوشاک

  خبرگزاری فارس: رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه صنف پوشاک با اشاره به نواقص دستورالعمل واردات پوشاک گفت: سختگیری‌های غیر‌کارشناسی در این دستورالعمل واردات رسمی را سخت کرده که این امر می‌تواند بستری برای افزایش قاچاق پوشاک باشد.
 • سیر صعودی بارش باران در کشور

  ایسنا: بارش‌های خوب در روزهای پایانی هفته گذشته باعث شد که ارتفاع کل ریزش‌های جوی در دو هفته نخست مهر امسال یعنی از اول مهر تا ۱۵ مهر سال جاری به ۲/ ۷ میلی‌متر برسد که ۵ میلی‌متر از این بارش‌ها در دو روز اتفاق افتاد.
 • ارزش ۶/ ۵ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری داخلی در صنعت نیروگاهی

  دنیای اقتصاد: گزارش‌های صنعت برق نشان می‌دهد در چهارسال دولت‌یازدهم برای احداث یا بازتوانی حدود ۳۱ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی به ارزش نزدیک به ۲۰ میلیارددلار تفاهم‌نامه یا قرارداد امضا شده که از این میزان احداث و بازتوانی ۱۲ هزار و ۳۸۰ مگاوات آن قرار است با سرمایه‌گذاری خارجی و نزدیک به ۱۹ هزار مگاوات آن از طریق سرمایه‌گذاران داخلی انجام شود.
 • ۷ احتیاط تجارت با غول آسیا

  دنیای اقتصاد: سازمان توسعه تجارت ایران با صدور اطلاعیه‌ای، نسبت به مراوده با تجار هندی هشدار داد و در برقراری روابط تجاری با آنها به بازرگانان ایرانی ۷ توصیه کرد. توصیه‌هایی که نشان می‌دهد برای همکاری اقتصادی با شرکت‌های هندی، باید ابتدا از هویت شرکت و موارد حقوقی اطمینان حاصل شود؛ حتی در زمان عقد قراردادها باید تضمین‌های محکمی از شرکت‌های هندی اخذ شده و قراردادها تحت نظارت رایزن بازرگانی و وکلای حقوقی امضا شود.
 • نشانی رصدخانه تیم اقتصادی

  دنیای اقتصاد: نشانی رصدخانه تیم اقتصادی دولت با اعلام چهار ماموریت معاونت اقتصادی رئیس‌جمهوری مشخص شد. محمد نهاوندیان در نشستی با فعالان اقتصادی بررسی بازخورد ریز اقدامات عملیاتی در فضای اقتصادی کشور را جدی‌ترین ماموریت معاونت خود اعلام کرد. وی که محتوای صحبت‌هایش نشان می‌دهد نقش کاپیتانی تیم اقتصادی را برعهده دارد، ضرورت تغییر ساختار اقتصادی کشور از دولتی به بخش خصوصی را دومین ماموریت معاونت اقتصادی دانست. مقابله با بوروکراسی اقتصادی و کمک به بهبود فضای کسب‌و‌کار از دیگر مواردی است که در اولویت قرار گرفته است.
 • ضرورت تبادل اطلاعات بین شرکت‌های ایران و ژاپن

  دنیای اقتصاد: مشاور بخش تحقیقات خارجی سازمان تجارت خارجی ژاپن (جترو) به اتاق ایران آمد و در نشست معاون بین‌الملل اتاق بر شکل‌گیری همکاری‌های مشترک میان ایران و ژاپن و ضرورت تبادل اطلاعات در مورد شرکت‌های دو طرف تاکید کرد.
 • ایجاد خانه تجارت روسیه در مرز ایران و ارمنستان

  خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان دولتی «مجمع بین‌المللی شراکت اوراسیایی» ارمنستان گفت: روسیه یک خانه تجاری در ارمنستان و در مرز با ایران احداث خواهد کرد و امکان فروش کالاهای روسی به ایران از این طریق فراهم خواهد شد.
 • رتبه اول گمرک ایران در مبارزه با مواد مخدر

  دنیای اقتصاد: سازمان جهانی گمرک در رتبه‌بندی جدید خود، عملکرد گمرکات جهان را در ۹ ماهه سال ۲۰۱۷ و تا پایان ماه سپتامبر بررسی و نتایج ارزیابی عملکرد گمرکات را در دو بخش مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات منتشر کرده است.

بیشتر