آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • مهلت ۷۲ روزه به خودروسازان

  دنیای اقتصاد: فاز نخست توقف تولید خودروهای غیراستاندارد از ابتدای زمستان امسال کلید خواهد خورد. براساس اعلام متولیان استاندارد کشور، خودروسازان داخلی ۷۲ روز مهلت دارند تا ۶۱ مورد از استانداردهای ۸۵گانه سازمان ملی استاندارد را به مرحله اجرا درآورند. از میان استانداردهای جدید که همگی جزو استانداردهای روز اتحادیه اروپا است، دو مورد تا ابتدای تیرماه سال ۹۷ و ۲۲ مورد دیگر نیز تا ابتدای دی‌ماه سال آینده باید اجرایی شود. مطابق اعلام مسوولان، هر خودرویی که نتواند استانداردهای ۸۵گانه سازمان ملی استاندارد را پشت سر بگذارد، از چرخه تولید خارج و مجوز آن ابطال خواهد شد.
 • نقش «۱/ ۳ میلیارد روستانشین» در اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد- نیما صبوری: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» جدیدترین گزارش خود را تحت عنوان «وضعیت غذا و کشاورزی ۲۰۱۷» منتشر کرد. به گزارش این نهاد، از دهه ۱۹۹۰ میلادی فرآیندهای اقتصادی در کشورهای در حال توسعه، تعداد افرادی را که بالاتر از خط فقر متوسط زندگی می‌کردند را بیش از ۶/ ۱ میلیارد نفر افزایش داده است.
 • همه‌پرسی اقلیم کردستان، تجارت با عراق را به کدام سو می‌کشاند؟

  جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز
  بعد از سقوط صدام و شکل‌گیری حکومت محلی اقلیم کردستان عراق، روابط اقتصادی و تجاری ایران و بخش‌های مختلف دولت اقلیم از تعامل سنتی گذشته به‌صورت رسمی با بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی شکل جدید به خود گرفت. مرزهای زمینی و مشترک در سه مرز تمرچین جاجی عمران، باشماق و پرویز خان در اقلیم کردستان فعال شده و بیش از ۷۰ درصد کالاهای صادراتی ایران از این سه مرز به نقاط دیگر عراق صادر می‌شد.
 • امضای سند همکاری معدنی ایمیدرو با جمهوری‌چک

  دنیای اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری‌ معدنی در زمینه «انتقال دانش و اطلاعات فنی» بین ایمیدرو و معاونت وزارت صنعت و تجارت جمهوری چک منعقد شد.
 • صنایع‌ غذایی در اولویت نوسازی

  دنیای اقتصاد: معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که صنایع غذایی در اولویت نوسازی تجهیزات قرار دارند.
 • شکایت از اسنپ و تپ‌سی رد شد

  دنیای اقتصاد: شورای رقابت شکایت از «اسنپ و تپ‌سی» را رد کرد و عملکرد آن را در بازار ضد رقابتی ندانست. این شورا در بررسی وضعیت فعالیت و قیمت‌گذاری خدمات تاکسی اینترنتی آنلاین (اسنپ و تپ‌سی) شکایت‌های رسیده به شورا در مورد ابهامات عملکرد این شرکت‌ها را رد کرد.
 • ۳ گلوگاه «بسته» رونق صادرات

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش‌خصوصی در نشستی با حضور متولیان تجارت خارجی کشور گلوگاه‌های بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی را شناسایی کردند. نرخ بالای سود تسهیلات ارزی، حذف کارت بازرگانی حقیقی و تعیین تنها ۳ بانک برای سپرده‌گذاری انتقادهای فعالان بخش‌خصوصی از این بسته بود. البته گلایه‌هایی نیز از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد که حاکی از مشورت نکردن با بخش‌خصوصی برای تدوین بسته، نادیده گرفتن پتانسیل‌های لجستیک و حمل‌ونقل کشور و ضعف در فرماندهی واحد برای توسعه تجارت و به‌خصوص صادرات غیرنفتی بود.
 • ساماندهی فروشگاه‌های آزاد در مبادی مرزی

  دنیای اقتصاد: مرکز واردات و امور مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی گمرک ایران در بخشنامه‌ای لزوم ساماندهی وضعیت فعالیت فروشگاه‌های آزاد را در مبادی مرزی و فرودگاه‌های کشور به گمرکات سراسر کشور اعلام کرد.
 • شرط تحقق توسعه صادرات غیرنفتی

  مهدی نفر / پژوهشگر اقتصادی
  از زمانی که دولتمردان و برنامه‌ریزان ایرانی دریافتند که تنها با اتکا به درآمدهای نفتی نمی‌توان هدف‌های پیش‌بینی شده برای توسعه کشور را محقق کرد، مدت طولانی می‌گذرد.
 • افق کوروش چهره ماندگار صنعت و تجارت ایران شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش تندیس زرین چهره ماندگار صنعت و تجارت ایران را دریافت کرد.
 • مطالبات بخش‌خصوصی از معاونت اقتصادی رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و روسای اتاق‌های سراسر کشور به‌منظور بیان دغدغه‌ها و چالش‌های بخش‌خصوصی و پیدا کردن راهکارهایی برای توسعه اقتصادی کشور با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور دیدار کردند.

بیشتر