آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۶۲

 • صعود ایران در نوآوری

  دنیای اقتصاد: ارزیابی رتبه ایران در شاخص «نوآوری جهانی» طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ از بهبود رتبه و امتیاز ایران از سال ۲۰۱۴ به بعد و ارتقای ۲۸ و ۳۱ پله‌ای جایگاه این شاخص در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۵ حکایت دارد. آمارها نشان می‌دهد ایران از میان ۱۲۷ کشور جهان از نظر شاخص نوآوری جهانی در سال ۲۰۱۷ با امتیاز ۱/ ۳۲ در رتبه ۷۵ قرار گرفته است؛ این در حالی است که ایرانی در جمع ۲۰ کشور منطقه در شاخص نوآوری رتبه ۱۰ را از آن خود کرده است.
 • ابلاغ رئوس خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه HSEE

  شاتا: وزیر صنعت،‌معدن و تجارت رئوس خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه محیط زیست و انرژی (HSEE) را ابلاغ کرد. محمد شریعتمداری در این ابلاغیه برتعهد به ایجاد همگرایی و هم‌افزایی عینی و عملی سیاست‌ها و راهبردهای حوزه HSEE بخش صنعت و معدن کشور با اهداف توسعه پایدار تاکید کرده است.
 • افزایش ۲۰ درصدی تولید سیگار

  شاتا: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ضمن تشریح آخرین وضعیت صنعت دخانیات کشور گفت: در ۶ ماه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید داخلی سیگار با افزایش ۲۰ درصدی و نیز واردات با کاهش ۵۶ درصدی روبه‌رو بوده است.
 • تشکیل کمیته حقیقت یاب معدن یورت در هفته آینده

  خبرگزاری مهر: نادعلی اسماعیلی با تاکید بر اینکه لغو برجام، شرایط را به حالت قبل برنمی‌گرداند، گفت: اروپایی‌ها علاقه‌مند به کار در معادن ایران هستند و به نظر نمی‌رسد دیگر شرایط به حالت قبل از برجام برگردد؛ بنابراین جای نگرانی نیست.
 • اثر ویروس نفتی در کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: آیا رانت‌ها و درآمدهای نفتی بر کیفیت محیط سیاسی تاثیر دارند؟ آیا بهبود وضعیت محیط سیاسی سبب افزایش بهره‌برداری از فرصت‌های کارآفرینی و ارتقای رقابت‌پذیری می‌شود؟ یافته‌ها نشان می‌دهد که رانت‌های نفتی می‌تواند بسته به نحوه مدیریت آنها، بر مولفه‌های محیط سیاسی تاثیرات مثبت یا منفی بگذارد که در مورد ایران، این تاثیر، منفی بوده است. پاسخ سوال دوم نیز مثبت است.
 • تسهیل در ترانزیت بندر چابهار با ایجاد شهرک لجستیک

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از تسهیلات این منطقه برای ورود سرمایه‌گذاران به پنج صنعت و زیرساخت درحال احداث چابهار خبر داد و گفت: یک شهرک ۱۵۰ هکتاری لجستیک منطقه آزاد چابهار برای تسهیل در ترانزیت احداث می‌شود.
 • تجارت الکترونیک ایران در لیست برترین‌ها

  دنیای اقتصاد: کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) به‌تازگی از ایران به‌عنوان یکی از برترین کشورهای درحال‌ توسعه جهان ازلحاظ شاخص تجارت الکترونیک بین بنگاه‌های اقتصادی و مصرف‌کنندگان (B۲C) نام برده است.

بیشتر