هزینه 170 میلیون پوندی برگزیت برای شرکت‌های مواد غذایی

به گزارش گاردین سه سال پس از خروج از بازار واحد اتحادیه اروپا، صادرکنندگان مواد غذایی بریتانیایی با منشأ حیوانی، مجبور بوده‌اند مبالغی را برای اطمینان از ثبت گواهی سلامت توسط دامپزشکان قبل از ارسال محموله‌های خود بپردازند. تنها در ۱۲ ماه گذشته، صادرکنندگان بیش از ۵۸ میلیون پوند به این دلیل پرداخت کرده‌اند و این هزینه‌های اضافی منجر به کاهش شدید صادرات، به‌ویژه در میان تولیدکنندگان کوچک‌تر شده است، به طوری که ارزش محصولات گوشتی ارسال شده به اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۹ تا ۱۷‌درصد کاهش یافته است.

از طرف دیگر به کشاورزان انگلیسی با توجه به نگرانی‌های امنیت غذایی، بزرگ‌ترین طرح کمک مالی ارائه می‌شود. پس از خروج رسمی بریتانیا از بازار واحد در ژانویه ۲۰۲۱، اتحادیه اروپا برای صادرکنندگان مواد غذایی با منشأ حیوانی الزامی کرد که از دامپزشکان بخواهند محموله‌ها را بررسی کنند و گواهی سلامت صادرات (EHC‌) را قبل از ارسال امضا کنند. انگلیس ماه گذشته اقدامات متقابلی را اعمال کرد و این نگرانی را ایجاد کرد که برخی از صادرکنندگان اتحادیه اروپا ممکن است صادرات به بریتانیا را به دلیل هزینه‌ها و بوروکراسی اضافی کنار بگذارند.

بر اساس تجزیه و تحلیل کارگروه صدور گواهینامه بهداشتی و گیاهی  (SPS) که نهادهای تجاری مانند کنسرسیوم تولید محصولات کشاورزی تازه را گرد هم می‌آورد، از دسامبر ۲۰۲۰، یک ماه قبل از خروج بریتانیا از بازار واحد، بیش از ۸۵۲‌هزار گواهی توسط صادرکنندگان درخواست شده است. این گواهینامه‌ها شامل گواهینامه‌های ماهی و محصولات مرتبط با ماهی، دام و گوشت و همچنین محصولات لبنی است. این گروه تخمین می‌زند که این گواهینامه‌ها، که برای تکمیل آنها حدود ۲۰۰ پوند هزینه پرداخت می‌شود، در سه سال گذشته بیش از ۱۷۰ میلیون پوند هزینه اضافی به صادرکنندگان تحمیل کرده است.

پیتر هاردویک، مشاور سیاست تجاری در انجمن تولیدکنندگان گوشت بریتانیا، گفت که هزینه‌های اضافی برای برخی شرکت‌های کوچک‌تر «فاجعه‌بار» بوده است. او افزود که این قوانین بیشتر به کسب‌وکارهای کوچک آسیب رسانده است زیرا اکنون ارسال محموله‌های کوچک مختلط به اتحادیه اروپا بسیار سخت‌تر شده است، برخلاف آنچه قبل از برگزیت انجام می‌دادند، زیرا آنها به گواهینامه‌های متعدد نیاز دارند و در نتیجه هزینه‌های صادراتی بسیار بالاتری را به همراه خواهند داشت.

گروه کاری SPS تخمین می‌زند که صادرکنندگان مواد غذایی، که عموما با حاشیه‌های سود حدود ۲ درصدی کار می‌کنند، فقط برای پوشش هزینه‌های اضافی خود، باید ۸.۵ میلیارد پوند بیشتر درآمد کسب کنند. کارین گودبرن، مدیرکل انجمن غذای سرد بریتانیا، گفت این گواهی‌‌‌ها تنها یکی از عناصر هزینه‌‌‌ای است که کسب‌وکارها با آن مواجه هستند و زمانی که هزینه‌‌‌های سیستم‌های فناوری اطلاعات جدید، اداری و کارکنان اضافی در نظر گرفته شوند، رقم واقعی بسیار بالاتر از این خواهد بود.

این در حالی است که داده‌های دفتر آمار ملی در هفته گذشته نشان می‌دهد که میزان صادرات محصولات گوشتی از بریتانیا به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۱.۲۶ میلیارد پوند بوده است که کاهش ۱۷ درصدی نسبت به صادرات ۱.۵۳ میلیارد پوندی در سال ۲۰۱۹ داشته است. این دومین رقم پایین‌‌‌ صادرات در دهه گذشته بود که کمترین آن در سال ۲۰۲۱ صورت پذیرفت، جایی که ۱.۱۳ میلیارد پوند محصولات گوشتی صادر شد و صادرات در آن سال نیز تحت‌تاثیر محدودیت‌های کووید-۱۹ قرار گرفت.

هاردویک گفت که بسیاری از شرکت‌های بزرگ‌تر چاره‌‌‌ای جز تحمل این هزینه‌‌‌های جدید ندارند و این منجر به سود کمتر یا در برخی موارد قیمت‌های بالاتر برای مصرف‌کنندگان می‌شود. وی افزود: برای برخی از مشاغل کوچک‌تر شرایط بسیار وخیم بوده است. انجمن صنفی غذای سالم بریتانیا، که نماینده ۱۲هزار تجارت مستقل مواد غذایی است، در این خصوص اظهار کرد که با وضع این قوانین تامین‌کنندگان کوچک اروپایی پنیر و گوشت می‌توانند از ارسال کالا به بریتانیا صرف نظر کنند. با این حال، کشاورزان بریتانیایی از این تغییر استقبال کردند زیرا به آنها برتری نسبت به تولیدکنندگان خارجی در بازار داخلی می‌دهد.

حزب کارگر بریتانیا گفته است که اگر به قدرت برسد، قصد دارد با اتحادیه اروپا یک توافق دامپزشکی منعقد کند، که نیاز به برخی از این هزینه‌‌‌ها را برطرف می‌کند، اما ممکن است سال‌ها طول بکشد تا نهایی شود و بریتانیا را ملزم به موافقت با استانداردهای اتحادیه اروپا در این زمینه خواهد کرد. گودبرن گفت که بریتانیا برای سه دهه که در بازار واحد اتحادیه اروپا بود، قوانین بهداشت مواد غذایی را در سراسر اروپا رهبری کرده است. بنابراین، ما به ایجاد قوانین کمک کردیم، طرح‌هایی در رابطه با قانون بهداشت غذایی را رهبری کرده‌ایم و اکنون از طریق این سختگیری‌ها به نظر می‌رسد که باید گواهی‌‌‌هایی را دریافت کنیم تا ثابت کنیم که با آن قوانینی که خودمان وضع کرده‌ایم مطابقت داریم.