کامبیز حکیمی گلخانه‌دار در شهرک گلخانه‌‌‌ای مهستان گفت: این شهرک بزرگ‌ترین شهرک گلخانه‌‌‌ای هیدروپونیک تولید توت فرنگی است که متاسفانه به رغم رعایت زیرساخت‌‌‌های آبیاری برای تامین منابع آبی موردنیاز خود با مشکل مواجه شده است.  وی افزود: پس از اتمام پروژه مسکن مهر، چاه آب این گلخانه را برای تامین آب شرب مسکن مهر اختصاص دادند. پس از سال‌‌‌ها بی‌‌‌آبی با پرداخت هزینه شخصی و بررسی راهکارهای موجود اقدام به حفر چاه دیگری کردیم.  سه سال پیش مقرر شد این چاه با اداره آب و فاضلاب شهر جدید هشتگرد تهاتر شود. این اداره به رغم آنکه بر اساس رای دادگاه و دیوان عالی کشور موظف به تامین آب شهرک گلخانه‌‌‌ای شد از انجام این مسوولیت شانه خالی کرده است در حالی که شهرک گلخانه‌‌‌ای در نقشه تفصیلی شهر دیده شده و جزو معماری شهر مهستان محسوب می‌‌‌شود.

 ۳۵ هکتار گلخانه لنگ یک چاه آب!

 عضو هیات مدیره شرکت تعاونی شهرک‌‌‌های گلخانه‌‌‌ای مهستان ادامه داد: سه سال پیش این چاه را که در پایین‌دست اتوبان است تجهیز و آماده بهره‌‌‌برداری کردیم و طی جلساتی‌‌‌ که ‌‌‌با فرماندار وقت‌‌‌، مدیر آبفای‌‌‌ وقت استان‌‌‌ و شهرستان داشتیم طی صورت‌جلسه‌‌‌ای چاه را از ما تحویل گرفتند و مقرر شد به حکم دیوان عالی کشور آب موردنیاز شهرک را تامین کنند. متاسفانه یک‌سال این کار انجام شد اما پس از آنکه مدیران وقت تغییر کردند و به تبع آن در سایر سیستم‌های تحت مدیریتشان ساز‌و‌کار و سلیقه‌‌‌ها هم دچار تغییر شد و این اقدام متوقف ماند. این شد که متاسفانه شهرک دو سال است با کاهش شدید منابع آبیاری مواجه است. یعنی نه چاه را به ما برمی‌‌‌گردانند و نه به شهرک آب می‌‌‌دهند.

در نتیجه‌‌‌ این بلاتکلیفی‌‌‌ها و مشکلات آبیاری این مجموعه تولیدی به زودی در خطر ‌‌‌تعطیلی‌‌‌ قطعی قرار خواهد گرفت.  حکیمی با اشاره به لزوم تسریع در تامین آب موردنیاز این شهرک ‌‌‌خاطرنشان کرد: این شهرک ۶۴ واحد فعال گلخانه‌‌‌ای و ۳۵ هکتار مساحت زیر کشت در اختیار دارد که تناژ بالایی از توت فرنگی کشور و استان البرز را تولید می‌‌‌کند.  وی افزود: اگر این ‌‌‌شهرک ‌‌‌به ‌‌‌دلیل‌‌‌ تامین ‌‌‌نشدن ‌‌‌منابع ‌‌‌آبی ‌‌‌به‌‌‌ تعطیلی‌‌‌ کشیده‌‌‌ شود قطعا قیمت‌‌‌توت‌‌‌فرنگی ‌‌‌به‌‌‌ چند برابر ‌‌‌هم‌‌‌ خواهد رسید. به عبارتی تولیدات این شهرک به اندازه‌‌‌ای است که حذف آن در بازار تأثیر زیادی دارد.

 عضو هیات مدیره‌‌‌ اتحادیه توت‌فرنگی‌کاران البرز با بیان اینکه طول زمان تولید این محصول از آبان ماه آغاز و تا مردادماه سال بعد است اظهار کرد: علاوه بر تولید و اشتغال‌زایی و بازدهی و ایجاد گردش مالی در بازار، در این شهرک مدرن‌‌‌ترین ‌‌‌و جدیدترین سیستم کشت توت فرنگی دنیا را بومی‌سازی و اجرا کرده‌‌‌ایم و دارای گواهینامه استاندارد محصول ارگانیک و سالم هستیم اما متاسفانه با تمام این مزیت‌‌‌ها، ساز وکارهای تأمین آب موردنیاز فراهم نمی‌‌‌شود.  وی در خصوص ‌‌‌مقدار آب مصرفی و موردنیاز این شهرک ادامه داد: از ابتدای فصل کاشت تا انتهای فصل برداشت هر واحد گلخانه ۱۰ هزار تا ۳۵ هزار لیتر در روز آب نیاز دارد و این آب را به سختی می‌‌‌توانیم تهیه کنیم. 

حکیمی  ادامه داد: بارها با متولیان امر مطرح کرده‌‌‌ام که اگر آبخوان این استان دچار مشکل است و ضعفی وجود دارد قضیه گردش مالی چند میلیارد تومانی تامین آب به وسیله تانکرها که به تعریف امور آب استان آب غیرمجاز و قاچاق است از کجا تامین می‌‌‌شود؟ اگر آب نیست تانکرها آب را از کجا می‌‌‌آورند؟ در حالی که به مصرف کننده با قیمت گزاف می‌‌‌فروشند. با این ادله اگر آب هست و چاهی وجود دارد چرا استفاده از آن برای شهرک گلخانه‌‌‌ای مهستان مهیا نمی‌‌‌شود؟

حدود ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه راه‌اندازی مجدد یک شهرک گلخانه‌ای است

 وی در خصوص از دست رفتن سرمایه و خسارت ناشی از تعطیلی این شهرک فعال ‌‌‌افزود‌: شهرک با سرمایه اولیه حدود ۵۵ تا ۷۵ میلیون تومان برای هر واحد گلخانه‌‌‌ای سه هزار متر مربعی احداث شد و اگر بخواهیم چنین شهرکی با هدف گردش مالی سه تا چهار میلیارد تومانی که ۱۵۰۰ نیروی کار فعال مستقیم و بالغ بر دو هزار نفر نیروی کار غیرمستقیم داشته باشد راه‌اندازی کنیم برای هر واحد گلخانه  تقریبا ۱۰ میلیارد تومان و برای کل آن با تمام تجهیزات و دانش روز ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه لازم است. در حالی که همین سرمایه وجود دارد، فعال است، بازدهی دارد، اما در حال فروپاشی و تعطیلی است آن هم به خاطر تامین آب.

  این عضو تعاونی شهرک مجتمع گلخانه‌‌‌ای شهر مهستان افزود: طی روزهای گذشته بر اساس آخرین صورت‌جلسه تنظیمی در جلسه استانداری استان مقرر شد با تامین هزینه ژنراتور و لوله‌‌‌های موردنیاز از طرف ما، اداره آب و فاضلاب هشتگرد آب را به مدت چهار ماه تا فراهم کردن زیرساخت‌‌‌های آبی به شهرک تحویل دهد. البته ‌‌‌این صورت‌جلسه با قید زمان چهار ماهه باز هم موقتی است و اشتغال پایدار در این شهرک گلخانه‌‌‌ای منوط به جاری بودن آب دائم است.