تولید سالانه ۱۸ هزار تن انواع محصولات پودری در کارخانه شیرخشک نوزاد شهرکرد

حمید خدایی، مدیرعامل شرکت شیرخشک نوزاد چهارمحال و بختیاری گفت: این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های شیر خشک نوزاد در ایران و حتی خاورمیانه است؛ ظرفیت تولید این مجموعه ۲۲ میلیون قوطی در سال است که در حال حاضر با ۲۵ درصد ظرفیت در حال فعالیت است. در حال حاضر ۱۳۰ نفر به صورت مستقیم و بیش از ۵۰۰ نفر به صورت غیر‌مستقیم در این واحد صنعتی فعالیت می‌کنند.

تولید پودر شیرخشک اسکیم در چهارمحال و بختیاری

سجاد رستمی، رئیس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: ۱۵ درصد شیر خشک نوزادان را پودرهای اسکیم تشکیل می‌دهند که پیش از این به کشور وارد می‌شد و حالا کارخانه شیرخشک نوزاد شهرکرد موفق به تولید این پودر پایه شده است که بر همین مبنا درخواست منع اختصاص ارز دولتی برای واردات این پودر به وزارت صمت ارسال شده است. سالانه حدود سه هزار تن پودر اسکیم به کشور وارد می‌شود؛ هم‌اکنون واحد صنعتی شیر خشک شهرکرد ظرفیت تولید سالانه پنج هزار تن پودر اسکیم شیر خشک را دارد.  حمید خدایی مدیرعامل شرکت شیرخشک نوزاد چهارمحال و بختیاری هم با اشاره به فروش پودر اسکیم به برخی از کارخانه‌های شیر خشک کشور گفت: هم اکنون این واحد صنعتی ماهانه ۲۵۰ تن پودر اسکیم پایه شیرخشک برای کارخانه نستله کشور تامین می‌کند؛ این روند به مدت پنج سال بر اساس قرارداد کاری تداوم دارد.

رکورد صادرات تنها کارخانه تولید پودر اسکیم کشور شکسته شد

رستمی رئیس سازمان صمت استان چهارمحال و بختیاری گفت: این واحد صنعتی تنها واحد شیرخشک نوزاد کشور است که تمامی فرآیندهای تولید در آن بومی‌سازی شده است. رستمی می‌گوید: کارخانه شیرخشک نوزاد شهرکرد، در یک ماه نخست سال ۱۴۰۱ توانسته است بیش از هزار تن محصول به خارج از کشور صادر کند که حدود ۳ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد؛ این میزان صادرات به اندازه ۵۰ درصد کل صادرات پارسال کارخانه بوده است.

انواع شیر‌خشک صنعتی و نوزاد تولید شده در انبار

پارسال در مجموع ۲ هزارتن انواع شیر خشک صنعتی و نوزاد از این واحد صنعتی صادر شده بود؛ این میزان صادرات با ارزآوری معادل یک‌ونیم میلیون دلار در یک ماه نوید روزهای پر‌رونق صادراتی را در سال ۱۴۰۱ برای کارخانه می‌داد. این کارخانه توانایی تولید ۵هزار تن پودر اسکیم پایه شیرخشک نوزاد را دارد، در حالی‌که میزان نیاز کشور به این محصول ۳هزار تن در سال است. سال گذشته بیش از ۳هزار تن شیر خشک اسکیم پایه نوزاد در این شرکت تولید شده و علاوه بر مصرف در شیر خشک نوزاد برای دیگر کارخانه‌های کشور هم ارسال شده است.

همکاری بُرد - بُرد مراکز دانش‌بنیان و کارخانه شیر خشک نوزاد

خدایی می‌گوید: در سالی که به نام «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» مزین شده است، در راستای دانش‌بنیان و بومی‌سازی، به‌ویژه مواد اولیه نوزاد، دو تفاهم‌نامه با جهاد دانشگاهی و شهرک علمی و تحقیقاتی چهارمحال و بختیاری برای استفاده از تجهیزات به امضا رسید. این تفاهم‌نامه‌ها منجر به این شد که در مرحله نخست شیر خشک اسکیم پایه نوزاد را بومی‌سازی کنیم که برای نخستین بار آن هم با کیفیت مناسب در ایران تولید شد و در مرحله بعدی بومی‌سازی پودر آب پنیر d۹۰ در دستور کار است تا گام به گام بتوانیم ۱۰۰ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد را بومی‌سازی و ایرانی کنیم.

عزم صنعتگران و دانش‌بنیان‌ها برای حضور در بازارهای جهانی شیر خشک نوزاد

خدایی گفت: با توجه به اینکه پودر شیر خشک اسکیم پایه نوزادی در این واحد صنعتی بومی‌سازی شد، پروانه گرفت و به تولید رسید از مسوولان می‌خواهیم از اختصاص ارز ترجیحی به این کد محصول جلوگیری کنند تا بتوانیم در بحث تولید داخلی حرفی برای گفتن داشته باشیم، همچنین امیدواریم با همکاری سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی مشکل تامین ارز و واردات مواد اولیه مورد نیاز را سریع‌تر رفع و از توقف خط تولید، جلوگیری کنیم. نادری مدیر کنترل کیفیت کارخانه گفت: بعضی کارخانه‌های شیرخشک در کشور، محصولات را به صورت نیم‌ساخته وارد می‌کنند، اما کارخانه‌های عمده تولید شیر خشک در کشور که از شیر مایع شیر خشک تولید می‌کنند سه کارخانه است که دو کارخانه تحت لیسانس شرکت‌های خارجی هستند و شرکت شیر خشک نوزاد شهرکرد تنها کارخانه ایران است که خط تولید در آن به صورت کامل بومی‌سازی شده است. شیری که در کارخانه شیر خشک نوزاد شهرکرد استفاده می‌شود از بهترین دامداری‌های کشور و با نظارت کارشناسان کارخانه تهیه می‌شود و حتی برخی از این دامداری‌ها متعلق به شرکت صنایع شیر ایران است. کنترل‌های لازم روی مواد اولیه، بینابینی و محصول نهایی انجام می‌شود به گونه‌ای که محصول با کیفیت مناسب و قابل رقابت با تولیدات اروپایی تولید می‌شود. سیستم‌های تضمین کیفیت کارخانه هم کامل، به‌روز و کارآمد است.

مرکز کنترل کیفیت کارخانه

به گفته نادری، در کارخانه شیرخشک نوزاد شهرکرد، ۵۰ نوع محصول در چهارگروه اصلی تولید می‌شود که گروه اصلی تولیدات، انواع و اقسام شیر خشک نوزاد است. شیر خشک صنعتی، غذای کودک و مکمل‌های ورزشی تولیدات دیگر این کارخانه است.

صادرات شیرخشک نوزاد به ۸ کشور جهان

سیدین، معاون امور صنایع سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: کارخانه شیرخشک نوزاد شهرکرد در دو سال متوالی ظرفیت تولید خود را افزایش داده است و امیدواریم امسال هم رکورد پارسال خود را بشکند. تولیدات این کارخانه به دلیل کیفیت خوب محصولات و بازاریابی مناسبی که ایجاد شده به بازارهای بین‌المللی دست یافته و راهی کشورهای عراق، ترکیه، پاکستان، افغانستان، لبنان، سوریه، یمن و حتی ونزوئلا در آمریکای جنوبی شده است. سیدین می‌گوید: کارخانه شیر خشک نوزاد شهرکرد یکی از سه واحد تولیدی کشور است که توانسته است از شیر مایع شیر خشک تولید کند.

شیرخشک نوزاد، شاخص در اجرای استاندارد

زهرا پیراوی‌ ونک سرپرست دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غذایی بهداشتی و آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد، چندی پیش در بازدید از شرکت شیرخشک نوزاد شهرکرد گفت: دستیابی عنوان واحد نمونه استاندارد استانی طی سه سال پیاپی موید رعایت و اجرای موازین در این مجموعه است. شمس مدیر تولید کارخانه گفت: تمامی سیستم‌های فرمولاسیون و مواد اولیه کارخانه شیر خشک نوزاد شهرکرد به صورت اتوماسیون و در اتاق کنترل به صورت اتوماتیک کامل و بدون دخالت دست انجام می‌شود. سیدین معاون امور صنایع سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: کارخانه شیر خشک نوزاد شهرکرد، همچنین یک صنعت سبز است چراکه با مدیریت پساب، حداقل آلودگی را برای محیط زیست دارد و توانسته است پساب کارخانه را تصفیه و حتی در فضای سبز مورد استفاده قرار دهد. تا پایان امسال بیش از ۱۰ هزار تن انواع محصول در کارخانه شیر خشک نوزاد شهرکرد تولید می‌شود که پیش‌بینی شده است نیمی از آن به خارج از کشور صادر شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند