سلیمانی افزود: ایجاد پالایشگاه شیر در این شرکت اقدام مهم دیگری است که ایجاد برند جهانی در بازارهای خاورمیانه و آسیا را از طریق تبدیل شدن به یک گروه صنعتی پایدار و با تولید محصولات باکیفیت استارت می‌زند.  به گفته وی این شرکت با گردش مالی یک میلیارد دلار در سال و با ۱۷ هزار پرسنل و هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی در ۱۲ کارخانه با ۲۵۰۰ یخچال در هفت گروه نوشیدنی، قنادی، غذای آماده، غذای کودک، غذای بزرگسالان و اجزای شیر به تولید محصولات مختلف مشغول است و در پالایشگاه شیر نیز تولید اجزای شیر در دستور کار قرار دارد.

 ضرورت توجه به تولید مشتقات شیر

 در ادامه این مراسم  مسوول تحقیق و توسعه این شرکت نیز با بیان اینکه روزانه هزار و ۶۰۰ میلیون لیتر شیر در جهان تولید می‌شود که سهم ایران از این رقم ۲۰ میلیون لیتر است که ۳ میلیون لیتر آن در کاله مصرف می‌شود، گفت: قطب تولید پنیر در ایران شرکت کاله است و امروز انواع پنیر سخت و نیمه سخت توسط این شرکت تولید می‌شود که فرآورده‌های جانبی با خود به همراه دارد.

به گفته  شهرام نقی‌زاده، یکی از این فرآورده‌های جانبی تولید روزانه ۶ میلیون لیتر آب پنیر است که بخش زیادی از آن به هدر می‌رود؛ درحالی‌که این فرآورده دارای محصولات مختلفی است که می‌تواند نیاز کشور را به برخی پروتئین‌های وارداتی به صفر برساند.

 توانایی داخلی در تولید  انواع پروتئین

به گفته وی ۷۴۰۰ تن لاکتوز نیز در حال حاضر با قیمت ۴ یورو در هر کیلو و همچنین انواع پروتئین‌ها به میزان ۳ هزار تن با ارز دولتی وارد کشور می‌شود و این در حالی است که ایران توانایی آن را دارد که بسیاری از این پروتئین‌ها را در داخل تولید کند و از واردات بی‌نیاز شود. لذا کاله با این فکر که از شیر فرآورده‌هایی با ارزآوری و ارزش افزوده بالا تولید کند دو پالایشگاه را در تهران و آمل برای پالایش آب پنیر احداث کرده است که آب پنیر مورد نیاز پالایشگاه آمل از واحد پنیرسازی خود شرکت تامین می‌شود و با توجه به اینکه آب پنیر به صورت روزانه در این پالایشگاه مصرف می‌شود، لذا از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و محصولات دیگری از قبیل کره، کارامل شیر، انواع پروتئین، مربای شیر، عسل گاوی و...  از این محصول تولید می‌شود. به گفته وی تولید ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن کره به‌صورت روزانه از خروج رقمی ‌بیش از ۳۵۰ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می‌کند و امروز کشور در حال خودکفایی در این محصول است. در کنار کره انواع محصولات جانبی و پروتئین‌های مختلف مرتبط تولید می‌شود؛ تولید روزانه ۱۲۰ تن لاکتوز نیز در این شرکت به‌زودی ایران را به ‌هاب تولید لاکتوز در خاورمیانه تبدیل خواهد کرد.

 تقویت ایمنی جامعه در دستور کار کاله

نقی‌زاده با بیان اینکه در فاز بعدی ترکیبات خاص و محصولاتی که ایمنی افراد جامعه را افزایش می‌دهد در دستور کار قرار دارد به توانمندی این شرکت در تولید مشتقات شیر اشاره کرد و افزود: این محصولات ایران را از صادرات نفت و اتکا به آن بی‌نیاز می‌کند؛ به عنوان مثال لاکتوفرین که یکی از مشتقات شیر است کیلویی ۳ هزار یورو (پیش از کرونا) در دنیا قیمت داشت، در حالی که یک بشکه نفت تنها ۷۰ دلار ارزش دارد. وی بیان کرد: بررسی کیفیت اسید آمینه در انواع پروتئین‌ها و آنالیز کیفیت واقعی آنها و سایر اقدامات آزمایشی روی انواع نمونه‌های مختلف فرآورده‌های شیری در این شرکت باعث شده تا وجود پروتئین واقعی در محصولات این شرکت صد در صد تضمین شود و از هیچ پروتئین ترکیبی ارزان‌قیمتی برای این محصولات استفاده نشده است. نقی‌زاده با بیان اینکه لاکتوز در ایران برای تولید غذای کودک و داروسازی مصرف می‌شود گفت:  قرار است تولید انواع نوشابه‌ها، کارامل شیر و... در این شرکت آغاز شود و این در حالی است که کاربری‌های بسیار زیادی در دنیا در صنایع مختلف برای لاکتوز وجود دارد که به زودی در ایران نیز از این محصولات استفاده خواهد شد. موضوع دیگر ضعیف بودن بانک کلسیم در بدن در بین ایرانی‌ها است که گفته می‌شود چهارمین عامل مرگ و میر محسوب می‌شود که باید از منابع لبنی برای تقویت کلسیم بدن استفاده شود. استفاده از فرآورده‌هایی که با کلسیم شیر غنی شده‌اند و قابلیت جذب داشته باشند بسیار ضروری است و پالایشگاه شیر کاله، کلسیم شیر را جدا و در محصولات و فرآورده‌های مختلف تولیدی در این شرکت اعم از ماست، پنیر و شیر به کار خواهد برد که این جزو برنامه‌های آتی شرکت است.

 کاله دارای گسترده‌ترین شبکه پخش

وی در ادامه پاسخ به سوال خبرنگاری  در خصوص  سیستم توزیع مجموعه کاله گفت: سیستم پخش این شرکت یکی از گسترده‌ترین شبکه‌ها است که در ۲۴ ساعت می‌تواند محصول مورد نیاز مصرف‌کننده را در درب منزل تحویل خریدار بدهد و این شامل همه محصولات تولیدی در کاله است.

سلیمانی در پاسخ به سوال دیگری درباره هزینه‌های مگاپروژه پالایشگاه شیر با بیان اینکه در سال ۹۶ و زمان راه‌اندازی این مگاپروژه که بزرگ‌ترین پروژه در نوع خود در آسیا است، ۵۲۰ میلیون یورو و ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود گفت: عدم تخصیص ارز مورد نیاز و تورم در ساخت و ساز در کشور باعث شده این اعتبار تنها ۵۰درصد از پروژه را تامین اعتبار کند.

وی افزود: بقای مملکت روی تولید، صادرات و مالیات است. کاله به مالیات اعتقاد دارد، یک دفتره و با نظارت‌های لازم روی همه دفاتر در ایران و خارج از ایران به صورت کاملا شفاف است و بانک‌ها نیز بر اساس همین شفافیت به این شرکت اعتبار تخصیص می‌دهند و این شفافیت رمز مهمی ‌برای موفقیت و فعالیت این شرکت است.

سلیمانی با بیان اینکه صادرات به دانش نیاز دارد به دفاتری که در کشورهای دیگر در مالزی، چین، آمریکا، روسیه، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، عراق، دبی، قطر و ... توسط کاله ایجاد شده اشاره کرد و گفت: افرادی را برای اینکه بتوان محصولات را به فروش رساند به استخدام گرفته‌ایم و در تلاشیم کاله به یک شرکت بین‌المللی تبدیل شود و به محض اینکه میزان صادرات این محصولات به حد استانداردی برسد، راه‌اندازی کارخانه‌ها و خطوط تولید را در سایر کشورها استارت خواهیم زد؛ همان‌طور که در کربلا پس از آتش‌سوزی واحد تولیدی این شرکت، بلافاصله کارخانه مورد بازبینی قرار گرفت و امروزه تولید لبنیات، سوسیس و کالباس، پودر رختشویی و ... در این کشور طبق روال ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: این پالایشگاه باید سالانه ۲ میلیارد دلار صادرات را رقم بزند و باید بتوانیم محصولات فرآوری شده این پالایشگاه را صادر و در کشورهای دیگر به مواد لبنی و سایر محصولات تبدیل کنیم تا به این ترتیب بتوانیم بازار را توسعه دهیم.

وی در ارتباط با محصول سوسیس و کالباس این شرکت نیز گفت: ما از پوست مرغ در تولید سوسیس و کالباس استفاده نمی‌کنیم و دلیل آن نیز مواد شیمیایی است که به مرغ تزریق شده و جذب پوست می‌شود. کاله به دنبال بین‌المللی شدن است و تمام ابزارهای نظارتی را برای این منظور در نظر گرفته و موضوع محرمانه‌ای ندارد لذا هر نوع تقلب از فعالیت‌های این شرکت به دور است.

p26- (2) copy

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند