بررسی‌های متخصصان  روان‌شناسی نشان می‌دهد رانندگی در کلان‌شهرها در دسته فعالیت‌های استرس‌زا قرار می‌گیرد. به دلیل تاثیر مستقیم استرس و اضطراب بر هیجان‌ها و رفتار انسان، نقش آن را بر وقوع حوادث حین رانندگی و  ایجاد صدمات جسمی و روحی نمی‌توان نادیده گرفت.

برگزاری تست  روان‌شناسی برای ۱۴هزار راننده

اسنپ در سال ۱۴۰۰ این تست را در ۴ دوره و برای ۱۴هزار کاربر راننده برگزار کرده است. در این بین ۲هزار و ۶۰۶ راننده در فهرست کاربران با امتیاز پایین برای بررسی، مشاوره و آموزش‌های لازم ثبت شده‌اند. همچنین ۳۱۴ کاربر راننده در فهرست کنترل ثبت و مسدود شده‌اند. هر کدام از این تست‌ها ۱۰۰هزار تومان و هر جلسه مشاوره ۴۰هزار تومان برای اسنپ هزینه در بر دارد و تمامی این خدمات برای کاربران راننده اسنپ رایگان است.

روند طراحی تست سنجش روان ویژه‌ رانندگان

تست سنجش روان رانندگان براساس نظریات و تحقیقات  روان‌شناسی مرتبط به حوزه رانندگی، متناسب با اهداف و شرایط این شغل و همچنین بازبینی و تحلیل نظرات کاربران راننده و مسافر اسنپ توسط تیم  روان‌شناسی اسنپ‌دکتر و با همکاری برخی از استادان دانشگاه و متخصصان حوزه  روان‌شناسی طراحی شده است. دکتر علی فراهانی، روان‌شناس، مدرس دانشگاه و مدیر امور مشاوران اسنپ‌دکتر درباره این تست چنین می‌گوید: «ما برای طراحی این تست دو مرحله را مدنظر قرار دادیم که مرحله اول مربوط به ساخت پرسشنامه است و مرحله دوم مربوط به تحلیل پاسخ‌های این پرسشنامه. در مرحله اول برای تعیین مولفه‌های سنجش سلامت روان راننده‌ها به سراغ نظریات و تحقیقات  روان‌شناسی مرتبط با رانندگی و همچنین تحلیل نظر کاربرانی که از خدمات سفر اسنپ نارضایتی داشتند رفتیم. سپس با همکاری و همفکری استادان و متخصصان، هفت مولفه‌ طراحی و اعتبارسنجی کردیم؛ سه متغیر مربوط به «سلامت فردی» و چهار مورد مرتبط با «سلامت روابط بین‌فردی». در مرحله‌ دوم، در جهت اعتباریابی و بررسی مختصات روان‌سنجی، پرسشنامه روی ۱۴۰۰ راننده مشغول به فعالیت در اسنپ اجرا شد و همبستگی نتایج به‌دست آمده با دیگر پرسشنامه‌های معتبر حوزه سلامت روان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نتایج به‌دست آمده سوالات نهایی آزمون مشخص شد.» دکتر فراهانی همچنین درباره رانندگان هدف این تست می‌گوید: «رانندگانی مورد هدف و بررسی ما هستند که نمراتی پایین‌تر از حد انتظار ما کسب کنند. در  این صورت رفتار این کاربران راننده برای یک ماه تحت نظر قرارگرفته و همچنین امکان انجام مشاوره رایگان و آموزش‌های لازم از سمت اسنپ برایشان فراهم می‌شود.»

نحوه اجرای «آزمون ارزیابی عملکرد» در اسنپ

*پس از بررسی رفتارها و نظرهای کاربران، فهرستی از رانندگان با امتیاز پایین تهیه می‌شود.

*«آزمون ارزیابی عملکرد»، شامل ۴۶ سوال، از طریق پیامک برای افراد فهرست ارسال می‌شود و کاربران راننده برای پاسخ به آزمون سه روز فرصت دارند.

*پس از انجام آزمون فهرست افرادی که امتیاز پایینی کسب کرده‌اند مشخص می‌شود.

*امکان انجام مشاوره‌ رایگان برای کاربران راننده‌ای که در آزمون امتیاز پایینی کسب کرده‌اند فراهم می‌شود.

*رفتار کاربران راننده با امتیاز پایین، برای یک ماه تحت بررسی قرار می‌گیرد و برای این دسته از کاربران از طرف باشگاه رانندگان اسنپ آموزش و اقدامات ویژه انجام می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند