تقاضا برای موتورهای نو کم است

کاهش قدرت خرید مردم باعث شد تا بازار موتورسیکلت داغ‎تر شود. طرح اسقاط موتورسیکلت‎های فرسوده نیز می‎توانست به رونق تولید کمک کند، اما افزایش نرخ تورم سبب شد تا صاحبان موتورسیکلت با هزینه کمتر وسیله نقلیه خود را تعمیر و نوسازی کنند. با وجود این آیا وضعیت تولید شرکت‎های فعال در حوزه موتورسیکلت خوب است؟

 وضعیت تولید

مسعود غلامی، مدیر عامل شرکت نیکران موتور پاسارگاد درباره وضعیت تولید این شرکت نسبت به سال گذشته به ‌لحاظ تیراژ گفت: به‎طور قطع هر تولیدکننده‎ای برای ادامه فعالیت خود برنامه توسعه‎ای دارد و برای رسیدن به اهداف، تمام تلاش خود را به‎کار می‎گیرد. از این‎رو قطعا برنامه تولید ما هم بر مبنای افزایش تیراژ در سال ۱۴۰۰ شکل گرفت.

وی افزود: ما امسال در ۳ ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش تولید را تجربه کردیم. گفتنی است نیکران موتور پاسارگاد یکی از سه شرکت برتر سال ۹۸ بوده و نمایندگی انحصاری موتورسیکلت‎های بنلی لانژ ایتالیا را در ایران در اختیار دارد. مدیر عامل این شرکت در ادامه درباره محصولات تولیدی خود عنوان کرد: در حال حاضر ۱۶ مدل موتورسیکلت تولید می‎کنیم. از این تعداد ۱۳ مدل مربوط به موتورسیکلت‎های بنزینی و ۳ مدل هم مربوط به موتورسیکلت‎های برقی است.

غلامی درباره میزان داخلی‌سازی محصولات این برند گفت: بین ۲۰ تا ۲۵ درصد محصولات داخلی‎سازی شده‎اند و این بخش از قطعات از داخل تامین می‎شود.

 وضعیت بازار

بسیاری از تولیدکنندگان موتورسیکلت گلایه‎ دارند که تقاضا بسیار افت داشته و صاحبان موتورسیکلت به‎جای خرید محصولی جدید مبادرت به تعمیر و استفاده حداکثری از موتورسیکلت خود می‎کنند. این فعال صنعت موتورسیکلت درباره وضعیت بازار محصولات این برند اظهار کرد: تولید و عرضه، وابسته به بازار و میزان تقاضا است. به این ترتیب هر چه تقاضا بیشتر باشد تولیدکننده می‎تواند تیراژ تولید خود را بالاتر ببرد. از این‎رو با توجه به افزایش تیراژ در ۳ ماه نخست سال باید گفت محصولات ما نیز با افزایش تقاضا در بازار روبه‎رو بوده است.

 چالش‎ تولید

غلامی درباره مشکلات و چالش‌های تولید موتورسیکلت در کشور گفت: یکی از مهم‎ترین چالش‎های تولیدکنندگان فعال در این صنعت ناهماهنگی نهادهای اجرایی کشور درباره شماره‎گذاری محصولات است. این مساله مشکلاتی را برای تولیدکنندگان در حوزه پلاک‎گذاری محصولاتشان به وجود آورده است. وی افزود: مساله بعدی که فکر می‎کنم مشکل عمومی برای عمده صنایع و تولیدکنندگان فعال داخلی است موضوع ارز و نوسانات بازار آن بوده که این امر هم ناشی از تحریم‎های خارجی است.

 توسعه از دل صنعت

مدیرعامل شرکت نیکران موتور پاسارگاد درباره برنامه توسعه‌ای این برند برای افق ۱۴۰۴ گفت: برنامه‎ها معمولا تا رسیدن به مرحله انجام محرمانه باقی می‎مانند.  

بیشتر کارشناسان حوزه موتورسیکلت عنوان می‌کنند این صنعت از نبود سیاستی مدون و استراتژی مشخص برای توسعه رنج می‌برد. غلامی در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد شما برای ارتقای صنعت موتورسیکلت کشور پس از نیم قرن فعالیت چیست، گفت: با طرح‎ریزی استراتژی از سوی به اصطلاح کارشناسان برای صنعت موافق نیستم. استراتژی‎های رشد و‌ توسعه باید در دل شرکت‌ها باشد نه افراد خارج از آن.

این فعال صنعت موتورسیکلت ادامه داد: در این باره هم به‎طور قطع هر شرکتی استراتژی‎های خاص خود را دارد. البته با سیاست‎گذاری‎های صنعتی جامع برای کل کشور در دل برنامه‎های مدون کلی به وسیله دولت‌ها و تاکید می‎کنم به دور از تصمیم‎های خلق‎الساعه، موافق هستم.

غلامی در پایان گفت: هیچ جای دنیا در جوامع آزاد اقتصادی، استراتژی از خارج سازمان به داخل آن تزریق نمی‎شود. در مقابل این نوع اندیشه، نگاهی هم از تفکرات تصمیم‎گیری فردی برای جمع و اقتصادهای بسته دولتی وجود دارد که نمی‎تواند کارآمد باشد.