امیر یوسفیان، نایب رئیس هیات‌مدیره بانک صادرات ایران در کنفرانس بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و چین، با بیان این مطلب، ظرفیت‌های اقتصادی ایران برای تجارت با چین را مورد اشاره قرار داد و افزود: حجم مراودات تجاری ایران با چین در ٩ ماه ابتدای سال جاری ١١ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ٤٠ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این رقم در مقایسه با رقم سه هزار و ٣٠٠ میلیارد دلاری تراز تجاری چین با کشورهای جهان، رقم قابل‌توجهی نیست. ضمن اینکه نسبت به تراز تجاری چین با  آن دسته از کشورهای منطقه که شرایط و ظرفیت‌های اقتصادی به مراتب ضعیف‌تری از ایران قرار دارند هم، عدد کوچکی است. وی در این کنفرانس که با حضور مقامات دولتی، مدیران شرکت‌های خصوصی و فعالان حوزه صادرات، کارشناسان و صاحب‌نظران برگزار شد، اظهار کرد: این ارقام نشان می‌دهد از ظرفیت کامل فعالیت و همکاری مشترک ایران با چین استفاده‌نشده، اما شرایط و قابلیت‌ها برای توسعه همکاری و حضور در بازارهای صادراتی همچنان وجود دارد. یوسفیان تاکید کرد: تورم و تحریم به صورت توامان موجب شده‌اند تا هزینه مجموعه‌های مختلف اقتصادی و تولیدی به‌شدت افزایش پیدا کند، همچنین تشدید این وضعیت موجب حذف نسیه‌فروشی و فروش اعتباری از بازار شد و عمده مبادلات به صورت نقدی انجام می‌شود که این شرایط موجب کاهش تولید، کاهش صادرات و افت عملیات تجاری شده است. کاری که بانک صادرات ایران در این زمینه موفق به انجام آن شد، این بود که اعتبارات اسنادی ریالی داخلی را جایگزین اعتبارات ارزی یوزانس ری‌فاینانس و فاینانس کرده تا امکان خرید نسیه مواد اولیه یک‌ساله برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان فراهم شود و فروشنده مواد اولیه پس از تحویل کالا، امکان تنزیل فوری این اعتبارات اسنادی را در شعب بانک صادرات ایران دارد. استفاده از این اعتبارات اسنادی همانند اعتبارات اسنادی ارزی حداکثر ٣ تا ٤ درصد برای متقاضی هزینه کارمزد خواهد داشت؛ ضمن اینکه ریسک نوسانات تسهیلات ارزی نیز در این روش حذف می‌شود. یوسفیان با بیان اینکه این طرح بانک صادرات ایران تاکنون به‌شدت موردتوجه و استقبال بخش‌های مختلف اقتصادی قرارگرفته، از صدور ٢٠ هزار میلیارد تومان اعتبارات اسنادی ریالی در قالب طرح طراوت بانک صادرات ایران در ۸ ماه اول سال جاری خبر داد.

 وی افزود: بانک صادرات ایران در سال جاری علاوه بر طراوت سرمایه در گردش، طرح «طراوت توسعه» را برای خرید ماشین‌آلات در داخل کشور و توسعه خطوط تولید با اعتبارات اسنادی ریالی ١٨ ماهه ارائه کرده که در سررسید قابلیت تقسیط ٣٦ ماهه را نیز دارد.

نایب رئیس هیات‌مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به اینکه این بانک با طرح «طراوت توسعه» دو مجموعه پتروشیمی را تامین مالی کرده، افزود: در این شرایط بانک صادرات ایران، علاوه بر کمک به استمرار تولید در مجموعه‌های تولیدی، توانسته هزینه‌های تولید را تعدیل کند و امیدواریم که بتوانیم با استفاده از این ظرفیت و کمک به واحدهای اقتصادی، این دوره سخت را پشت سر بگذاریم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند