آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۷۴

 • نوبت گام دوم علیه کرونا

  دنیای ‌اقتصاد: در میانه پاییز شیوع کرونا در ایران شتاب قابل توجهی به خود گرفت و «دنیای اقتصاد» مقاله محققانه‌ای را به قلم کارشناسان علوم اقتصادی و سیستمی با عنوان «نسخه نجات از انفجار کرونا» منتشر کرد. در آن پژوهش بر ضرورت تعطیلی فراگیر کوتاه‌مدت به منظور کاهش شیوع بیماری تاکید شد. پس از آن، سیاست‌گذار با ایجاد یک تعطیلی نسبتا فراگیر و کاهش میزان تعاملات اجتماعی، این هدف‌گذاری را محقق کرد. حال کارشناسان در پژوهشی جدید، مسیر حفظ دستاورد کنونی را تشریح کردند. محور اصلی، دسترسی سریع به واکسن است؛ اما تا پیش از حصول واکسیناسیون، نیاز است سیاست‌گذار روشی را برای مصرف کوپن «تعاملات اجتماعی» در موارد ضروری و با هدف حمایت از اقتصاد اتخاذ کند. از سوی دیگر، باید با رصد منطقه‌ای آمار، اجرای سیاست‌های پیشگیرانه برای مهار سریع موج‌های جدید بیماری تا تکمیل واکسیناسیون با دقت دنبال شود. اجرا نکردن این دو گام، باعث بازگشت شرایط شیوع کرونا به میانه پاییز خواهد شد.
 • ملزومات مقابله با حساب‌های اجاره‌ای

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مجلس می‌تواند برای جلوگیری از اجاره دادن حساب‌ها به بانک‌ها کمک کند، گفت: پیش از آنکه نیاز به قانون داشته باشیم نیاز به سازه فنی و انفورماتیک در بانک‌های عامل داریم. غلامرضا مرحبا در گفت‌وگو با ایبِنا، درباره حساب‌های اجاره‌ای و سوءاستفاده از این حساب‌ها، گفت: اجاره دادن حساب‌های شخصی غیرقانونی است زیرا حساب بانکی همانند دارایی هر فرد محسوب می‌شود، یعنی هر اتفاقی در آن رخ دهد مسوولیت آن برعهده صاحب حساب است.
 • ایجاد ۶۸ هزار شغل در کشور

  وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بخش تعاون را بخش مقتدری در کشور دانست که توانسته در دو سال گذشته نزدیک به ۶۷ هزار و ۸۳۶ شغل با سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی در کشور ایجاد کند. به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین نهمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی اظهار کرد: تقریبا همه فعالیت‌های مربوط به بخش شیلات و آبزیان در کشور از طریق تعاونی‌ها انجام می‌شود. شریعتمداری تصریح کرد: در حوزه تعاونی‌های تولیدی و توزیعی نیز خدمات گسترده‌ای به جامعه ارائه می‌شود و از سوی تعاونی‌های دانش‌بنیان نیز قدم‌های خوبی در این بخش برداشته شده است.
 • سکته درآمار بهبودی‌های روزانه کرونا

  بیشترین کاهش در آمارهای روزانه کرونایی در ایران و جهان به بخش بهبودیافتگان کرونا مربوط است. این متغیر در روز جمعه در ایران بیش از ۳۰ درصد افت پیدا کرد. به گزارش اقتصادنیوز، در دوازدهمین روز دی ماه میزان مرگ و میر روزانه کرونا در ایران نسبت به روز قبل خود کاهشی ۱۱ درصدی را ثبت کرد. مقایسه آمارهای کرونایی در ایران و جهان نشان از وضعیت کاهشی بهبودیافتگان کرونا در جهان دارد.
 • تزریق نقدینگی در قالب توافق باز خرید

  بانک مرکزی با تزریق ۳/ ۴۵ هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۲۰ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز یکشنبه ۷ دی‌ماه ۱۳۹۹ مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، چهار بانک در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش ۴/ ۱۰۷ هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر