آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۷۳

 • میراث کرونا برای ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد- محمد تقی‌پور: با آغاز پاندمی کرونا، بسیاری از دولت‌ها دست به اجرای قرنطینه در کشورهایشان زدند و همچنین قوانین سختگیرانه‌ای برای ورود به کشورشان وضع کردند؛ اجرای این سیاست‌ها در نهایت سبب کاهش فعالیت‌های اقتصادی و در نهایت کاهش رشد اقتصادی در سال جاری شد. از سوی دیگر طیف وسیعی از دولت‌ها دست به افزایش بی‌سابقه هزینه‌های خود برای حمایت از اقتصاد و شهروندها زدند و نتیجه این اقدام افزایش قابل توجه بدهی دولت‌ها در سال ۲۰۲۰بود.
 • واکسن تاییدی در سبد خرید ایران؟

  دنیای‌اقتصاد: پس از تایید واکسن مدرنا و فایزر، بریتانیا برای استفاده از واکسن کرونای آکسفورد-آسترازنکا در کشور مجوز صادر کرد. این واکسن، یکی از واکسن‌هایی است که در سبد کوواکس قرار دارد. پیش‌تر رئیس‌کل بانک‌مرکزی ایران عنوان کرده بود که ۲۲۴ میلیون دلار برای خرید ۸/ ۱۶ میلیون دز واکسن تخصیص دادند. این خرید از کوواکس صورت گرفته است. هدف اصلی برنامه کوواکس تسریع در ساخت و تولید واکسن‌های کووید-۱۹ و حصول اطمینان از توزیع عادلانه آنها در فقیرترین کشورهای جهان است.
 • دستمزد کارگران براساس تامین حداقل معیشت یک خانوار ۳/ ۳ نفری

  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مزد به هر شکلی که تعیین شود تابع نرخ تورم و هزینه‌های زندگی است و حتما در تعیین دستمزد این دو معیار باید لحاظ شود، بنابراین با وجود اینکه قانون کار می‌گوید که می‌توانید مزد را براساس مناطق و صنایع تعیین کنید اما این کاملا مشروط به تامین حداقل معیشت یک خانوار ۳/ ۳ نفری است. به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاتم شاکرمی با اشاره به طرح بخشی از کارفرمایان در رابطه با بحث دستمزد و مزد منطقه‌ای گفت: حدود دو سالی است برخی از کارفرمایان با توجه به ظرفیت‌هایی که در ماده ۴۱ قانون کار دیده شده، درخواست کردند که این روش‌ها هم به جریان بیفتد اما این نگرش با ظرفیت‌هایی که در قانون کار وجود دارد، متفاوت است.
 • اصلاح دولت بهتر از اصلاح مجلس

  عضو سابق شورای پول و اعتبار با اشاره به اشکالات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: اصلاح دولت بسیار بهتر از اصلاح مجلس خواهد بود. غلامرضا مصباحی مقدم، عضو سابق شورای پول و اعتبار و نماینده پیشین مجلس در رابطه با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با «ایبِنا» گفت: دو حالت برای بررسی بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد و آن هم این است که یا دولت انجام اصلاحات اساسی در بودجه را می‌پذیرد، یا اینکه موافقت می‌کند مجلس بودجه را براساس صلاحدید خود اصلاح کند و نسبت به آن هم هیچ اعتراضی انجام ندهد و بیان نکند که توسط نمایندگان به هم ریخته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر