آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۷۲

  • روایت رسمی از خسارت کرونا

    دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که روایت اول از خسارت کرونا پیش‌تر توسط «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی با عنوان «نفع اقتصادی خرید واکسن» ارائه شده بود، مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری روایت دومی از این خسارت را بیان کرده است. بررسی‌های گزارش رسمی نشان می‌دهد مجموع خسارت واردشده به اقتصاد حدود ۴۰۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است درحالی‌که طبق اعلام منابع رسمی هزینه واکسیناسیون کل جمعیت کشور در سال ۱۴۰۰ در بیشترین حالت به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. گزارش مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری از آسیب‌های پاندمی کرونا بر اقتصاد کشور حاکی از آن است که میزان این خسارت‌ها در برابر هزینه واکسیناسیون ناچیز است.
  • قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۸ در مجلس

    رئیس دیوان محاسبات کشور گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ را در مجلس شورای اسلامی قرائت کرد. به گزارش «ایسنا» مهرداد بذرپاش با حضور در جلسه علنی صبح سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی خلاصه‌ای از گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ را به نمایندگان ارائه کرد و گفت: دیوان محاسبات به‌‌رغم ایجاد محدودیت‌های ناشی از کرونا یک ماه قبل از موعد قانونی گزارش تفریغ بودجه ۱۳۹۸ را تهیه و در تاریخ ۲۹ آذرماه به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. وی ادامه داد: دیوان محاسبات با حسابرسی ۳۷۰۰ دستگاه اجرایی و ۳۸۰۰ گزارش حسابرسی در کارگروه‌های فنی و حقوقی این گزارش را در ۳۹۹ صفحه تهیه کرد که در هیات‌عمومی دیوان محاسبات به تصویب رسید. همچنین با توجه به اینکه عملکرد برخی از تبصره‌ها دارای طبقه‌بندی بوده گزارش آن به ریاست مجلس تقدیم شد.
  • نقش ماده ۱۶۹ مکرر و ارسال صورت معاملات فصلی

    صورت معاملات فصلی یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین اسناد و گزارش‌های مالی مربوط به فعالان اقتصادی در نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. این سند به‌منظور ایجاد عدالت مالیاتی تعریف و در قانون مالیاتی کشور لحاظ شده است. به این منظور اداره مالیات برای دریافت مالیات‌های مستقیم و ایجاد عدالت در این راه مسوول دریافت اسنادی از مودیان مالیاتی است. به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، مطابق ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورت‌حساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورت‌حساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر