آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۶۱

 • دردسرهای ارز میخکوب

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: کاهش درآمدهای نفتی و شیوع کرونا باعث شده است که چشم‌انداز رویایی ۲۰۳۰ برای بن‌سلمان، تهدید شود. اقتصاد تک‌محصولی عربستان بر پایه ارز میخکوب تعریف شده است. حال کاهش درآمدها شاهزاده را مجبور به اعمال سیاست‌های مالی انقباضی کرده است. این سیاست در جهت اطمینان از تثبیت نرخ ارز است؛ اما می‌تواند رکود این کشور را تعمیق کند.
 • انتشار شاخص توسعه انسانی ۲۰۲۰

  دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود شاخص توسعه انسانی ۲۰۲۰ را منتشر کرد. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، در این رتبه‌بندی از تجزیه و تحلیل روند فعلی توسعه انسانی در کشورهای مورد مطالعه و دورنمای بلندمدت استفاده شده است. در این رده‌بندی کشورها بر اساس شاخص‌هایی چون توسعه انسانی (صفر کمترین و یک بیشترین توسعه)، متوسط امید به زندگی بر حسب سال، سال‌های مورد انتظار تحصیل بر حسب سال، حداقل زمان تحصیل بر حسب سال و متوسط درآمد سرانه ناخالص ملی رده‌بندی شده‌اند.
 • مصالح کشور در بحث FATF موردنظر باشد

  یک عضو هیات‌رئیسه مجلس گفت: FATF بحثی است که باید در آن مصالح و منافع کشور و مردم موردنظر باشد و این نکته را نباید دور از نظر داشت.
 • یک بام و دو هوای قانون صدور چک

  فرید میدانی
  حدودا دو سال پیش بود که قانون اصلاح قانون صدور چک در ۱۳/ ۸/ ۱۳۹۷ مورد تصویب مجلس شورای اسلامی و سپس تایید شورای نگهبان قرار گرفت. نمایندگان مجلس با تصور اینکه اصلاح برخی از مقررات قانون صدور چک ۱۶/ ۴/ ۱۳۵۵ در گذر زمان لازم است، مبادرت به اصلاح برخی از مواد آن کردند تا هم صدور چک‌های برگشتی را کاهش دهند و هم محدودیت‌هایی برای صادرکنندگان چک‌های برگشتی از قبیل عدم امکان اخذ تسهیلات بانکی و صدور کارت بانکی جدید وفق ماده ۵ مکرر قائل شوند.
 • تاثیر واکسن بر نسخه جهش‌یافته ویروس کووید-۱۹

  پس از اعلام دولت انگلیس مبنی بر تشخیص نسخه ژنتیکی جدیدی از ویروس کرونا در این کشور، متخصصان علوم پزشکی یادآور شدند که احتمال وقوع جهش ژنتیکی وجود دارد اما این یافته‌ها لزوما ترسناک نیست. به گزارش «ایسنا» انگلیس سازمان جهانی بهداشت (WHO) را از این تغییر جدید باخبر کرده است، تغییری که به گفته «مت هنکاک» وزیر بهداشت به‌نظر می‌رسد علت شیوع سریع‌تر ویروس در نواحی جنوب غربی این کشور باشد. مقامات محلی حدود ۶۰ منطقه مختلف در انگلیس، بیش از هزار مورد ابتلا مربوط به این جهش ژنتیکی خاص را گزارش کرده‌اند، با این حال دولت مصرانه می‌گوید که نسخه جدید ویروس، باعث ایجاد بیماری حادتری نمی‌شود و احتمالا بر اجرای طرح تزریق عمومی واکسن در کشور اثری ندارد.
 • پرداخت ۵۰درصد حداقل حقوق به افراد بیکار شده از کرونا

  وزیرکار خبر از اشتغال مجدد ۴۰درصد از افراد بیمه شده از کرونا داد و گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد برای بیکارشدگان کرونا مقرری بیمه بیکاری حداقل به اندازه ۵۰ درصد حداقل مزد باید پرداخت شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مطابق آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران بررسی نتایج حاکی از مشهود بودن اثر کووید-۱۹ بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی مواجه شده است. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۸/ ۹ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال۹۸، ۱/ ۱ درصد کاهش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر