آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۶۲

 • ریل سیاسی رشد اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: یکی از مهم‌ترین سوالات سیاست‌گذاری به رابطه «اقتصاد» و «سیاست» و چگونگی تنظیم آن مربوط است تا در نهایت به یک بازی برد-باخت به نفع سیاست و ضرر اقتصاد منتج نشود. مساله اصلی در نظام حکمرانی ایجاد سازگاری بین سیاست و اقتصاد است؛ این سازگاری باید به‌گونه‌ای باشد که سیاست مسیر را هموار کند تا اقتصاد از آن عبور کند. به بیان دیگر، سیاست باید جاده بازکن و در خدمت اقتصاد باشد تا اقتصاد بتواند در یک مسیر مشخص حرکت کند و یک بازی برد-برد برای اقتصاد و سیاست شکل گیرد. در مقابل اگر رابطه این دو، به نوعی تنظیم شود که اقتصاد در خدمت سیاست باشد، در این شرایط فضا برای تولید رانت و توسعه فعالیت‌های غیرمولد ایجاد می‌شود و بنگاه‌ها به جای تلاش برای افزایش بهره‌وری، برای دریافت انواع رانت و منافع حاصل از قیمت‌گذاری چندگانه وارد رقابت می‌شوند. از این رو بنگاه‌ها مدام در جست‌وجوی دلالان سیاسی به‌منظور افزایش چانه‌زنی برای دریافت رانت هستند و پیوند برخی سیاستمداران و بنگاه‌داران رانت‌جو هرروز محکم‌تر می‌شود.
 • مجوز اضطراری دومین واکسن کووید-۱۹ در آمریکا

  دومین واکسن تولید شده در ایالات‌متحده برای مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ پس از تایید گروهی از کارشناسان و متخصصان، در آستانه دریافت مجوز اضطراری در این کشور است. رئیس سازمان غذا و دارو در آمریکا در این خصوص به خبرنگاران گفته است که نهاد تحت مدیریت وی به زودی مجوز استفاده از واکسن مدرنا را صادر و زمینه حمل و توزیع میلیون‌ها دز از این واکسن را فراهم می‌کند. این اتفاق قرار است تنها چند روز پس از آغاز کمپین واکسیناسیون همگانی بر ضد ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ در ایالات‌متحده روی دهد.
 • حمایت‌های ناکافی از کارگران موقت و خویش‌فرما در اروپا

  شکاف در حمایت اجتماعی دوره کرونا بین کشورهای اتحادیه اروپا، موجب شده است که در یک‌سال گذشته، میزان بیکاری در اتحادیه اروپا حدود ۲ میلیون نفر افزایش پیدا کند که بیشترین تاثیرات منفی آن بر کارگران زن جوان است. به گزارش «ایلنا» طبق گزارش کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری اروپا، تقریبا یک چهارم دولت‌های عضو یورو، حمایت بسیار اندکی از کارگران موقت و کارگران خویش‌فرما در دوره کرونا انجام داده‌اند. به عبارت دیگر، این شش کشور یعنی آلمان، بلغارستان، کرواسی، قبرس، مجارستان و ایتالیا تقریبا هیچ حمایت درآمدی از لایه‌های صدمه‌پذیر طبقه کارگر انجام نداده‌اند. این در حالی است که اتحادیه اروپا صندوقی اختصاصی برای حمایت کرونایی از کارگران در نظر گرفته است.
 • بیکاری ۸۱ میلیون نفر در آسیا و اقیانوسیه به‌دلیل پاندمی کرونا

  سازمان بین‌المللی کارگری (ILO) سازمان ملل متحد اعلام کرد پاندمی کرونا بازار کار آسیا و اقیانوسیه را متلاطم کرده و باعث شده ۸۱ میلیون نفر در این منطقه شغل خود را از دست بدهند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین‌هوا، سازمان بین‌المللی کارگری سازمان ملل متحد اعلام کرد پاندمی کرونا، بازار کار آسیا و اقیانوسیه را متلاطم کرده و باعث شده ۸۱ میلیون نفر در این منطقه شغل خود را از دست بدهند. سازمان بین‌المللی کارگری اعلام کرد: نرخ بیکاری این منطقه در سال‌جاری به ۲/ ۵ تا ۷/ ۵ درصد می‌رسد که نسبت به نرخ ۴/ ۴ درصدی سال گذشته افزایش قابل‌توجهی است. چیهوکو آسادا میاکاوا، مشاور مدیرکل سازمان بین‌المللی کارگری می‌گوید: پاندمی کووید-۱۹ در حالی مانند چکشی بر سر بازار کار منطقه فرود آمد که دولت‌های کمی آمادگی مقابله با این ضربه را داشتند. سطح پایین امنیت اجتماعی و ظرفیت سازمانی محدود بسیاری از این کشورها، مسیرهای کمک به کارگران و شرکت‌ها برای سرپا نگاه داشتن آنها را دشوار کرده است.
 • تمدید قرارداد سوآپ ارزی کره‌جنوبی با آمریکا

  بانک مرکزی کره‌جنوبی پنج‌شنبه اعلام کرد بانک‌های مرکزی کره‌جنوبی و آمریکا توافق کرده‌اند تا توافق سوآپ ارزی خود را ۶ ماه دیگر تمدید کنند تا تکلیف پاندمی کرونا مشخص شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین‌هوا، بانک مرکزی کره‌جنوبی پنج‌شنبه اعلام کرد که بانک‌های مرکزی کره‌جنوبی و آمریکا توافق کرده‌اند تا توافق سوآپ ارزی خود را ۶ ماه دیگر تمدید کنند تا تکلیف وضعیت نامشخص به وجود آمده با پاندمی کرونا روشن شود. بانک مرکزی کره‌جنوبی و فدرال‌رزرو توافق سوآپ ارزی دوجانبه ۶۰ میلیارد دلاری خود را ۶ ماه دیگر تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ تمدید کردند. طی این توافق وون کره‌جنوبی با دلار آمریکا سوآپ می‌شود. این دو بانک مرکزی در اواخر ماه مارس برای کمک به تثبیت بازارهای مالی خود با وجود نوسانات شدید ناشی از پاندمی کرونا، توافق سوآپ ارزی امضا کرده بودند.
 • کنفرانس مجازی مقامات مالیا‌تی کشورهای عضو مکانیزم همکاری سازمان‌های مالیا‌تی

  کنفرانس مجازی «پهنه راه» مقامات مالیا‌تی کشورهای عضو مکانیزم همکاری سازمان‌های مالیا‌تی(بریتاکوم) با عنوان «چالش‌های نو، فرصت‌های نو و آینده‌ای نو؛ برنامه‌ریزی برای توسعه دیجیتال‌سازی مالیا‌ت در شرایط همه‌گیری جهانی» با حضور مسوولان ارشد سازمان امور مالیا‌تی کشور برگزار شد.
 • افزایش کمک هزینه نگهداری از افراد تحت پوشش بهزیستی

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات مصوبه دولت برای کمک به نگهداری افراد دارای معلولیت، سالمندان و بیماران خاص در مراکز شبانه‌روزی و منازل را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: قرار شد از ابتدای امسال به ترتیب برای مراکز درجه یک و ۲، مبلغ ۷۵۳ و ۶۷۲ هزار تومان و برای مراکز روزانه و شبانه‌روزی به ترتیب یک میلیون و ۱۰ هزار و یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان از ابتدای سال ۹۹ قابل پرداخت شود. وی افزود: دولت مصوب کرد برای ارائه خدمات تخصصی توانبخشی در منزل ۲۷۶ هزار تومان، برای مراقبت در منزل ۶۷۲ هزار تومان و برای کارگاه‌های تولیدی حمایتی ۸۱۴ هزار تومان و مراکز پشتیبانی شغلی که قبلا مبلغی دریافت نمی‌کردند در سال‌جاری ۵۳۸ هزار تومان پرداخت شود تا این مراکز برای کاریابی و ایجاد شغل افراد دارای معلولیت استفاده کنند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: همچنین مقرر شد برای نگهداری افراد دارای معلولیت، سالمندان و بیماری‌های مزمن فاقد سرپرست در مراکز شبانه‌روزی درجه۲ مبلغ یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان و مراکز درجه‌یک مبلغ یک میلیون و ۳۳۵ هزار تومان به مراکز داده می‌شود و برای نگهداری افرادی که دچار بیماری هپاتیت، ام.اس، آلزایمر و بیمارهای خاص هستند در مراکز شبانه‌روزی یک میلیون و ۳۲۵ هزار تومان از ابتدای امسال پرداخت ‌شود.
 • شاخص دلار در کف ۳۰ ماهه

  با اینکه شاخص دلار روز جمعه نوسانات زیادی را به ثبت رساند اما نهایتا کار خود را با نوسان در حوالی مرز ۹۰ واحدی به پایان برد تا پایین‌ترین ارزش خود را در ۳۰ ماه اخیر به ثبت برساند. تمایل معامله گران برای نگه داشتن دلار نسبت به ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ کاهش کاملا محسوسی یافته است و با پیشرفت های به دست آمده در مقابله با کرونا و روی کار آمدن دولتی با رویکردهای معتدل تر در آمریکا، جذابیت ارزهای پرریسک تر برای معامله گران بیشتر شده است. اگرچه انتظار نمی رود که دلار با یک سقوط آزاد مواجه باشد اما بسیاری از تحلیل گران بازار ارز معتقدند در شرایط کنونی فضا برای عقبگرد بیشتر دلار نیز فراهم است و شاید دلار تا چند ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ نیز در سنگر دفاعی فعلی خود باقی بماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر