آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۶۰

 • تابلوی ایست مقابل حذف صفر؟

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش کارشناسی ۴ دلیل غیر‌ضروری بودن اجرای طرح حذف صفر را تشریح کرد. بر اساس این گزارش دلیل اول این است که حذف صفر، آخرین حلقه از اصلاحات پولی و بودجه‌ای است؛ دوم آن که هزینه‌هایی که این لایحه درصدد صرفه‌جویی آنهاست را می‌توان با تغییر ابعاد و ارزش اسمی اسکناس و مسکوک، توسعه ابزارهای پرداخت خرد و اصلاح نظام حکمرانی مبتنی بر کارت (شاپرک) کاهش داد؛ سوم آن که حذف صفر تقریبا هیچ تاثیری بر متغیرهای بنیادین اقتصاد ندارد و چهارمین دلیل این است که این طرح فرآیندهای اجرایی پُرهزینه، زمانبر و دقیقی را می‌طلبد که قطعا بخشی از توان اجرایی کشور را درگیر خواهد کرد؛ بالاخره پس از سال‌ها گمانه‌زنی درباره طرح حذف چهار صفر از اسکناس‌های ایرانی، دیروز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی این طرح را غیر‌ضروری و مغایر با سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری دانست.
 • افزایش توان صادرات نفت

  گزارش نیمه نخست سال نشان می‌دهد رشد اقتصادی به کمک نفت و صنعت مثبت شده، اما رفاه خانوار در این مدت از نظر کیفی وکمی با چالش مواجه بوده است. به گزارش «اقتصادنیوز»، براساس داده‌های حاصل از منابع آماری و برآوردهای مقدماتی انجام شده تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه براساس سال پایه ۹۰ از حدود ۳۱۸ هزار میلیارد تومان در نیمه اول سال ۹۸ به حدود ۳۲۳ هزار میلیارد تومان در نیمه اول سال ۹۹ رسیده است.
 • زنگ خطر همه‌گیری کرونا برای کشورها

  مدیر ارشد اجرایی انستیتو سرم هند گفت: همه‌گیری کووید-۱۹ زنگ خطری برای کشورهای جهان است تا در حوزه مراقبت‌های بهداشتی بیشتر سرمایه‌گذاری کنند. به گزارش «ایسنا» «آدار پوناوالا» مدیر ارشد اجرایی انستیتو سرم هند یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های واکسن گفت: شیوع ویروس کرونا زنگ هشداری برای دولت‌هاست تا در بخش مراقبت‌های درمانی و بهداشتی بیشتر سرمایه‌گذاری کنند. انستیتو سرم هند به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت دارای پروانه ساخت واکسن ویروس کرونا دانشگاه آکسفورد-آسترازنکا نقشی کلیدی داشته است. این موسسه ظرفیت تولید خود را تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۵/ ۲ میلیارد دز در سال به‌منظور مقابله با شیوع بیماری در آینده افزایش می‌دهد.
 • قرار نیست ارزهای دیجیتالی جای ارزهای فعلی را بگیرند

  رئیس سابق بانک مرکزی چین اعلام کرد ما این جاه‌طلبی را نداریم که یوآن دیجیتال را جایگزین ارزهای فعلی کنیم. به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی چین به‌عنوان نهاد پیشتاز در عرضه ارز دیجیتالی جهان می‌تواند نقش مهمی در آینده پولی جهان ایفا کند و یوآن دیجیتالی با توجه به قابلیت آن در پردازش تراکنش‌ها می‌تواند به ارزی محبوب در بین ارزهای دیجیتالی تبدیل شود. ژو ژیاو چن، رئیس سابق بانک مرکزی چین که در همایش مالی شهر شانگهای حضور یافته بود با اشاره به مزایای استفاده از ارزهای دیجیتالی گفت: یوآن دیجیتال به ما این امکان را می‌دهد که به‌طور همزمان وسیله‌ای برای پرداخت و تراکنش ارزی فرامرزی داشته باشیم. ژیاو چن گفت: مهم است که بدانیم پرداخت الکترونیکی با استفاده از ارزهای دیجیتالی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین ارزهای جهانی معتبر پذیرفته شده جهانی نظیر دلار یا یورو شود. اگر مایل به استفاده از ارزهای دیجیتالی باشید، یوآن دیجیتال می‌تواند انتخاب خوبی برای تجارت و سرمایه‌گذاری باشد. یوآن دیجیتالی شبیه لیبرا (ارز فیس‌بوک) نیست و ما این جاه‌طلبی را نداریم که آن را جایگزین ارزهای فعلی کنیم. رئیس سابق بانک مرکزی چین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش کنونی نهادهای قانون‌گذاری پولی برای نظارت بر عملکرد ارزهای دیجیتالی افزود: پکن می‌خواهد مصرف‌کنندگان و بازرگانان خارجی را متقاعد کند که به‌تدریج یوآن دیجیتال را به‌عنوان ابزاری برای پرداخت، قبول کنند. بانک مرکزی چین در ماه مه از برنامه خود برای آماده شدن یوآن دیجیتالی تا زمان برگزاری رقابت‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ خبر داده بود. قرار است یوآن دیجیتالی به‌تدریج جایگزین یوآن کاغذی در تراکنش‌های روزمره شود.
 • آغاز واکسیناسیون کرونا در آمریکا

  یکی از پرستاران آمریکایی که اولین دریافت‌کننده واکسن ویروس کرونا در این کشور است، گفت: احساس می‌کنم شرایط رو به بهبود است. به گزارش «ایسنا» پرستار بخش مراقبت‌های ویژه در یکی از بیمارستان‌های شهر نیویورک روز گذشته (دوشنبه) اولین فرد در ایالات‌متحده بود که واکسن ویروس کرونا را دریافت کرد. او گفته است احساس می‌کند شرایط رو به بهبود است و این درحالی است که تعداد قربانیان این بیماری از ۳۰۰ هزار نفر عبور کرده است. این پرستار که ماه‌هاست از بیماران بدحال مبتلا به کووید-۱۹ مراقبت می‌کند در یک مرکز بهداشتی در نیویورک در برابر ویروس کرونا واکسینه شد. وی با بیان اینکه تزریق این واکسن با واکسن‌های دیگر تفاوتی نداشته است، گفت: امروز احساس امیدواری دارم. احساس می‌کنم شرایط رو به بهبود است. امیدوار هستم واکسیناسیون ویروس کرونا آغازی برای اتمام این دوره دردناک از عصر ما باشد. این پرستار آمریکایی افزود: من به عموم مردم نسبت به ایمن بودن واکسن اطمینان می‌دهم. این واکسن که با همکاری دو شرکت دارویی فایزر و بایون‌تک ساخته شده روز جمعه مورد تایید مقامات آمریکایی قرار گرفت و طی دو مرحله و با فاصله زمانی سه هفته تزریق می‌شود. تا پایان روز گذشته محموله‌های واکسن به ۱۴۵ سایت توزیع واکسن در ایالات‌متحده که از قبل انتخاب شده بود، ارسال شد و تعدادی از مراکز درمانی بلافاصله واکسیناسیون را آغاز کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر