• پایان یخبندان اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد اقتصاد کشور در سال ۹۹، رشد ۶/ ۳درصدی را ثبت کرده که به دو سال رشد اقتصادی کمتر از منفی ۵درصد پایان می‌دهد. جزئیات گزارش حاکی از آن است که مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی در سال قبل، افزایش تولیدات بخش نفت بوده است. این نهاد به‌طور رسمی اعلام کرده که صادرات نفت و میعانات گازی در سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است. از سوی دیگر، بخش صنعت نیز در سال گذشته رشد مثبت ثبت کرده است و نشان می‌دهد «تولید غیرنفتی اقتصاد» نیز در مسیر افزایشی قرار دارد. در نهایت گروه خدمات نیز در سال قبل، از سطح منفی خارج شده و رشد صفر درصدی را به ثبت رسانده است. موضوعی که می‌توان آن را «خروج اثر کرونا از بخش حقیقی اقتصاد» دانست. در کنار گزارش بانک مرکزی، مرکز آمار ایران نیز در گزارشی رشد اقتصادی سال ۹۹ را مثبت ۷/ ۰درصد اعلام کرد؛ هرچند که اختلاف ارقام این دو نهاد معنی‌دار است، اما هر دو از رشد اقتصادی مثبت خبر می‌دهند.
 • عضویت ایران در هیات‌مدیره سازمان بین‌المللی کار

  جمهوری اسلامی ایران برای چهارمین دوره متوالی، به عضویت هیات‌مدیره سازمان بین‌المللی کار درآمد.
 • انتشارخلاصه نتایج تست انسانی واکسن کوو ایران برکت برای نخستین‌بار

  برای اولین‌بار در کشور خلاصه‌ای از نتایج علمی کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت برای دسترسی عموم منتشر شد.
 • هزینه ماهانه تامین‌اجتماعی ۲۱ هزار میلیارد تومان

  مدیر‌کل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی گفت: ماهانه به‌طور متوسط ۲۱ هزار میلیارد تومان برای خدمت‌رسانی تامین‌اجتماعی به مستمری‌بگیران، بیمه‌شدگان و جامعه هدف هزینه می‌شود.
 • برنامه همتی برای پایان بی‌ثباتی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در شماره ۵۱۷۳ خود در روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه با عنوان «۱۲ پرسش کلیدی از نامزدها»، کاندیداهای ریاست‌جمهوری را مخاطب خود قرار داد. این سوالات برای هر کدام از نامزدهای ریاست‌جمهوری ارسال شد و «دنیای‌اقتصاد» منتظر دریافت پاسخ سوالات این نامزدها شد. عبدالناصر همتی، تنها نامزدی بود که به این سوال‌ها پاسخ داده است. او در پاسخ‌های خود، رجوع به علم اقتصاد را تنها راه‌حل وضع موجود می‌داند و معتقد است تمام سیاستگذاری‌های اقتصادی در دولت او مبتنی بر علم اقتصاد خواهد بود. «دنیای‌اقتصاد» متن پاسخ به این پرسش‌ها را منتشر کرده است.
 • پیش‌بینی بانک جهانی از خاورمیانه

  بانک جهانی پیش‌بینی کرد، اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا در سال‌های ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به‌طور متوسط شاهد رشد ۴/ ۲، ۵/ ۳ و ۲/ ۳ درصدی باشد. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، بانک جهانی با انتشار گزارش جدیدی پیش‌بینی خود را از چشم‌انداز اقتصاد جهانی که در ماه ژانویه منتشر کرده بود مورد بازنگری قرار داده است. براساس این گزارش اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا در سال‌های ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳به‌طور متوسط شاهد رشد ۴/ ۲، ۵/ ۳ و ۲/ ۳ درصدی خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران نیز در این سال‌ها به ترتیب رشد ۱/ ۲، ۲/ ۲ و ۳/ ۲ درصدی را تجربه خواهد کرد. در ادامه به بخش‌هایی از این گزارش و خطراتی که این چشم‌انداز را تهدید می‌کند، پرداخته می‌شود.
 • آغاز ثبت‌نام مرحله سوم «طرح حمپاد»

  صندوق بازنشستگی کشوری به‌منظور حمایت از فرزندان بازنشستگان و ترویج دانش، سومین مرحله ثبت‌نام اینترنتی «طرح حمپاد» یا طرح حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی فرزندان بازنشستگان را از ۲۶ خرداد اجرا می‌کند.
 • تقویت اعتبار نظام با عملکرد صحیح صنعت بیمه در مرزها

  حق بیمه دریافتی در مرزهای کشور از یک درصد پرتفوی صنعت بیمه کمتر است اما با توجه به اهمیت والای آبرو و اعتبار نظام جمهوری اسلامی، ساماندهی بیمه‌ای در این مناطق یک ضرورت آشکار است.
 • مجوز اضطراری به واکسن ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: نخستین واکسن ایرانی از سازمان غذاودارو مجوز اضطراری تزریق دریافت کرد. این واکسن از هفته آینده در سبد واکسیناسیون قرار می‌گیرد. در مرحله اول یک‌میلیون دز از واکسن «کووایران‌برکت» استفاده خواهد شد. مجوز اضطراری به این معنا است که یک محصول پزشکی امکان استفاده اورژانسی پیدا می‌کند تا گام‌های تکمیلی مطالعاتی به موازات آن ادامه یابد.
 • آلودگی ۶۰ میلیون دز واکسن جانسون‌ اند‌ جانسون

  چرخه تولید واکسن کرونای شرکت آمریکایی «جانسون‌اندجانسون» به علت احتمال آلودگی دستخوش اختلال شده‌است. اداره نظارت بر مواد خوراکی و دارویی آمریکا واکسن‌های احتمالا آلوده را گردآوری کرده و مانع از توزیع آنها شده‌است.
 • وضعیت اقتصاد جهان در سال جاری

  بانک جهانی متوسط رشد اقتصادی امسال جهان را ۶/ ۵ درصد پیش‌بینی کرد. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهان اعلام کرد که بیشتر کشورها در حال تجربه رشد مثبت اقتصادی هستند اما این رشد تا حدی نیرومند نیست که باعث شود پیامدهای سنگین کرونا بر روی اقتصاد خیلی سریع محو شود. این نهاد همچنین با بیان اینکه احیای اقتصادی کاملا تضمین شده نیست، به کشورها هشدار داده­‌است که شیوع موج‌­های جدید همه‌­گیری، تاخیر در برنامه‌های واکسیناسیون، صعود سرسام آور میزان بدهی­‌های دولتی و خصوصی و همچنین فشارهای تورمی می­‌تواند رشد را متوقف کند.
 • نسخه الکترونیک تامین‌اجتماعی در مرحله نهایی

  مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفت: نسخه الکترونیک از پروژه‌های بسیار مهمی است که با وجود نداشتن نمود فیزیکی تاثیر ملموس و بسیار قابل‌توجهی بر زندگی مردم دارد و امیدواریم گام‌های نهایی این طرح مهم و حذف کامل کاغذ از فرآیند نسخه نویسی و نسخه پیچی را برداریم.
 • فرصت جهش صنعتی در پساتحریم

  دنیای‌اقتصاد: گزارش پژوهشکده پولی و بانکی از شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی نشان‌دهنده رشد نقطه به نقطه این شاخص در اردیبهشت به ۱/ ۶ درصد است. این گزارش بازتاب‌دهنده وجود ظرفیت‌های استفاده‌نشده صنعت کشور در شرایط تحریمی است. در این گزارش آمده که کاهش تحریم‌ها و افزایش تقاضای جهانی باعث استفاده از این ظرفیت‌ها و رشد تولید صنعتی شده است.
 • به‌روزرسانی بزرگ‌ترین شرکت‌­های جهان

  شرکت‌های آمریکایی و چینی کماکان بیشترین حضور را در جمع شرکت‌های بزرگ جهان دارند. پژوهشکده پولی و بانکی به نقل از ویژوال کپیتالیست اعلام کرد: از سال گذشته که روند بازگشایی تدریجی کسب‌و‌کارها آغاز شد، ارزش بازار شرکت‌ها در جهان نیز رو به افزایش رفته است تا جایی که تا پایان ماه مارس سال ۲۰۲۱ مجموع ارزش ۱۰۰ شرکت بزرگ جهان به رقم بی‌سابقه ۷/ ۳۱تریلیون دلار رسید. در مقام مقایسه، مجموع تولید ناخالص داخلی آمریکا و چین به‌عنوان دو اقتصاد نخست جهان چیزی حدود ۷/ ۳۵تریلیون دلار بوده است. قابل توجه است که با توجه به قرارگیری شرکت‌ها در کشورهای مختلف و قیمت‌گذاری سهام آنها بر حسب ارزهای متفاوت، ارزش بازار تمام این شرکت‌ها بر حسب ارز استاندارد دلار آمریکا از طریق تبدیل نرخ ارز (به قیمت‌های ۳۱ مارس ۲۰۲۱) محاسبه شده است.
 • زمان پرداخت مستمری خرداد ۱۴۰۰

  زمان‌بندی پرداخت حقوق مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی در خرداد ۱۴۰۰ اعلام شد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران محترم سازمان تامین‌اجتماعی در این ماه از ۲۰ خرداد آغاز شده است و تا سی و یکم خرداد براساس حروف الفبا واریز می‌شود. حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران گرامی سازمان تامین‌اجتماعی در خرداد ۱۴۰۰ براساس حرف اول نام‌خانوادگی آنان و طبق جدول زیر پرداخت می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر