آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۵۴

 • روز پیروزی بر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته پس از ۱۰ ماه تحقیق و توسعه درخصوص واکسن کرونا عرضه واکسن به شکل سراسری در بریتانیا آغاز شد. اولین واکسن به مارگارت کینان، مادربزرگ ۹۱ ساله تزریق شد تا نام او به‌عنوان نخستین فرد دریافت‌کننده واکسن کرونا پس از تایید مقامات بهداشتی ثبت شود. همچنین فردی به عنوان «ویلیام شکسپیر» ۸۱ساله، نیز این واکسن را دریافت کرد. ترزیق واکسن در مقیاس انبوه این امید را ایجاد کرده که جهان در آغاز راه پیروزی در مبارزه با همه‌گیری کروناست. ویروسی که اقتصادها را خرد کرده و بیش از ۵/ ۱ میلیون نفر را به دام مرگ کشانده است. مقامات بریتانیا پس از آغاز واکسیناسیون گسترده، این روز را «روز پیروزی» نامیدند. وزیر بهداشت انگلیس در این باره گفت: راهی طولانی پیش روی ماست، اما این راه، راه نجات است.
 • مذاکره برای خرید واکسن کرونا

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته دو خبر درخصوص خرید واکسن در ایران منتشر شد، خبر نخست این بود که سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که حدود ۲۱ میلیون دز واکسن از چهار کشور تولید‌کننده پیش‌خرید شده است که می‌توان برای ۵/ ۱۰ میلیون ایرانی کافی باشد. از سوی دیگر روز گذشته کواکس نیز اعلام کرد که مشکلی درخصوص خرید ایران وجود ندارد و این کشور می‌تواند واکسن کرونا را تهیه کند.
 • ایجاد شغل: سیاست‌ها و استراتژی‌ها

  علیرضا محفوظی
  اشتغال به‌عنوان یـک پدیـده اقتصـادی بسیار بااهمیت برای دولت‌ها، تاثیر مستقیمی بر سطح رفاه و زندگی افراد جامعه دارد. درحال‌حاضر با توجه به عدم جذب کافی نیروی کار در گذشته و نیز ترکیب نیروی کار که بخش بزرگی از آن را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند، اشتغال را به یک چالش مهم برای دولت تبدیل کرده است.
 • پیوستن بانک‌مرکزی دانمارک به سیستم پرداخت بانک‌مرکزی اروپا

  بانک‌مرکزی دانمارک به سیستم پرداخت بانک‌مرکزی اروپا می‌پیوندد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، بانک‌مرکزی دانمارک می‌خواهد به سیستم تسویه حساب بانک‌مرکزی اروپا بپیوندد که جریان پرداخت بین بانک‌های تجاری در اروپا با آن پردازش می‌شود.
 • برنامه کره‌جنوبی برای خرید واکسن کرونا

  کره‌جنوبی از برنامه‌ریزی خرید واکسن کووید-۱۹ برای ۴۴ میلیون نفر از جمعیت این کشور خبر داد. به گزارش «ایسنا» وزیر بهداشت کره‌جنوبی در کنفرانس خبری گفت: برنامه داریم تا واکسن کووید-۱۹ را برای تزریق به ۴۴ میلیون نفر از مردم کشور خریداری کنیم. دولت کره‌جنوبی ۲/ ۱ میلیارد دلار برای خرید واکسن‌های COVAX، آسترازنکا، فایزر، مدرنا و Janssen اختصاص داده است. به گفته وزیر بهداشت کره‌جنوبی انتظار می‌رود این واکسن‌ها از ماه مارس خریداری شود و افراد میانسال، کادر درمان و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای در اولویت دریافت واکسن قرار خواهند گرفت. بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در کره‌جنوبی، روز دوشنبه ۵۹۴ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شد که ۵۶۶ مورد آن بومی بوده است. به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، تاکنون ۳۸ هزار و ۷۵۵ نفر در کره‌جنوبی به ویروس کرونا آلوده شده و ۵۵۲ نفر از آنان نیز فوت کرده‌اند.
 • دسترسی به ۶ واکسن کرونا تا بهار آینده

  بیل گیتس بنیان‌گذار شرکت «مایکروسافت» پیش‌بینی کرده که ممکن است تا بهار سال ۲۰۲۱، با افزایش پیشرفت‌های پزشکی در مبارزه با ویروس کرونا، تقریبا ۶ واکسن کووید-۱۹ تایید و آماده توزیع شوند. به گزارش ان‌بی‌سی، بیل گیتس، کارآفرین موفق، در سخنرانی خود در جشنواره فین تک (Fin Tech) سنگاپور گفت: «من انتظار دارم که حدود ۶ واکسن تایید شده در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ در اختیار داشته باشیم.» او اظهار کرد: علاوه‌بر واکسن فایزر و بایون تک (Pfizer-Bio N Tech) که قبلا انتخاب‌شده‌اند، واکسن مدرنا (Moderna)، آسترازنکا (AstraZeneca)، جانسون و جانسون ( Johnson & Johnson) و نوواکس (Novavax ) نیز احتمالا طی ماه‌های آینده مجوز دریافت خواهند کرد.
 • کارگران بیمه شده مناطق سیل زده تحت پوشش مقرری بیمه بیکاری

  کارگران بیمه شده در مناطق سیل زده که بنگاه اقتصادی آنها دچار مشکل شده بدون در نظر گرفتن سابقه ۶ ماه حق بیمه تحت پوشش مقرری بیمه بیکاری قرار می‌گیرند. به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «کریم‌ یاوری» مشاور و بازرس ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به‌منظور بررسی و رسیدگی به شرایط هموطنان آسیب‌دیده از سیل وارد استان خوزستان شد با اعلام این خبر گفت: جامعه هدف و اولویت وزارتخانه برای امداد و کمک‌رسانی بازنشستگان، معلولان، مددجویان، سرپرستان خانوار، کارگران و اقشار آسیب‌پذیرتر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر