آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۵۵

 • سیگنال دلا‌ری از سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری روز گذشته پنج پیام مهم بودجه را «افزایش ارزش پول ملی»، «چشم‌انداز روشن اقتصاد»، «نگاه حمایتی به معیشت مردم»، «عدم اتکا به نفت» و «کوچک کردن دولت» عنوان کرد. روحانی درباره ارز گفت: «ارز را بر مبنای ۱۱هزار تا ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان مدنظر قرار دادیم تا ارزش پول ملی ما بالا برود و در سال آینده این کار شدنی و امکان‌پذیر است.» «دنیای‌اقتصاد» به بهانه اظهارنظر ارزی رئیس‌جمهور، برداشت اقتصاددانان و کارشناسان را در این زمینه جویا شد. کارشناسان معتقدند بازگشت دلار از اضافه پرش باید در دو سناریو مدنظر قرار گیرد. با فرض عدم‌حصول درآمدهای نفتی، نرخ ارز تابعی از تراز تجاری و صادرات غیرنفتی است و با رشد صادرات، به‌تدریج قطر حباب ارز کاهش پیدا می‌کند. اما حصول درآمدهای نفتی باعث می‌شود که نرخ ارز در کوتاه‌مدت کاهش بیشتری داشته باشد و حتی امکان نزول به زیر ۲۰هزار تومان وجود دارد. در این حالت، سیاست‌گذار باید به نحوی عمل کند که از امکان حمله سفته‌بازانه و شرایط ایجاد ابرنوسان پرهیز شود.
 • موتور تولید معلولیت باید در کشور متوقف شود

  آسیب‌پذیرترین قشر در جامعه افراد دارای معلولیت، کودکان و نوجوانان هستند، همه سمن‌ها با مشارکت سازمان بهزیستی باید برنامه ویژه‌ای را در حمایت از کودکان و نوجوانان در سال ۱۴۰۰ به اجرا درآورند و موتور تولید معلولیت را در کشور متوقف سازند.
 • اعتصاب عمومی کارگران در هند روز به روز گسترده می‌شود

  بیش از ۲۵۰ میلیون کارگر هندی در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی دولت نارندرا مودی (نخست‌وزیر این کشور) دست به اعتصاب عمومی در سراسر این کشور زده‌اند. در نتیجه این اعتصاب، بسیاری از شهرهای این کشور در خاموشی و تعطیلی به سر می‌برند. به گزارش خبرنگار «ایلنا» به نقل از پایگاه خبری الجزیره، از روز پنج‌شنبه بیش از ۲۵۰ میلیون کارگر هندی در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی دولت نارندرا مودی (نخست‌وزیر این کشور) دست به اعتصاب عمومی در سراسر کشور زده‌اند.
 • انتشار صکوک جدید در عمان

  وزارت دارایی عمان (MOF) از انتشار صکوک جدیدی به نام«RO۲۵mn» خبر داد. به گزارش ایبِنا به نقل از پورتال بانکداری اسلامی، وزارت دارایی عمان (MOF) از انتشار صکوک جدیدی به نام «RO۲۵mn» خبر داد. این اولین صدور و انتشار صکوک دولتی است که در دسترس سرمایه‌گذاران خرد قرار می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر