آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۲۲

 • مرز هزینه‌ای دارا و ندار

  دنیای اقتصاد: آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد شکاف هزینه‌ای میان دارا و ندار در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است. بر اساس این آمارها، نسبت هزینه ۱۰ درصد ثروتمند به ۱۰ درصد فقیر جامعه در سال ۱۳۹۷ به رقم ۵/ ۱۴ رسیده که این رقم بیشترین سطح در دهه ۹۰ محسوب می‌شود. روندی که به دلیل افزایش نرخ تورم، ناکارآیی سیاست‌های حمایتی و انحراف در هدفمندی یارانه‌ها رقم خورده است. همچنین بررسی مرزبندی دهک‌های درآمدی نشان می‌دهد این موضوع باید با ملاحظات ویژه‌ای از جمله محل سکونت و بعد خانوار صورت گیرد.
 • ورود حذفی‌های یارانه‌ به اقتصاد

  ایرنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هر مقدار منبعی که از محل حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی به دست می‌آید از ماه اول وارد چرخه اقتصاد می‌شود و در خزانه باقی می‌ماند.
 • تمهیدات سامانه نیما برای بازگشت ارز از عراق و افغانستان

  مسوولان نظام بانکی می‌گویند با تمهیدات فراهم شده، صادرکننده می‌تواند بلافاصله پس از واریز وجه یا تحویل اسکناس به کارگزار صرافی در عراق، معادل ریالی آن را در سامانه نیما دریافت کند. به گزارش خبرگزاری مهر، واریز وجه حاصل از صادرات کالاهای ایرانی به عراق و افغانستان در حالی با مشکل مواجه شده بود که بانک مرکزی هم هیچ‌گونه صادرات ریالی به این دو کشور را نمی‌پذیرفت و بازگشت ریال آن را به منزله رفع تعهد ارزی تلقی نمی‌کرد.
 • قبض پیامکی تعرفه برق را بالا نبرد

  مدیرعامل شرکت توانیر گفت: با حذف قبوض کاغذی هیچ‌گونه تغییری در نحوه محاسبه و تعرفه برق مشترکان رخ نداده است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، محمدحسن متولی‌زاده افزود: با اجرای این برنامه تنها قبض پیامکی و الکترونیکی جایگزین قبض کاغذی شده و هیچ تغییری در نحوه محاسبه قبض یا نرخ‌ها اتفاق نیفتاده است. وی ادامه داد: مشترکان می‌توانند با درج شناسه قبض در سایت‌ شرکت‌های توزیع نیروی برق محل زندگی خود یا با استفاده از اپلیکیشن‌های مربوطه قبض خود را به شکل قبلی به همراه همه اطلاعات مورد نیاز مشاهده کنند. مدیرعامل شرکت توانیر گفت: ۹۷ درصد مردم در اجرای طرح حذف قبض شرکت کردند. وی تاکید کرد: با اجرای این طرح سالانه از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور برای واردات کاغذ برای چاپ قبض برق جلوگیری می‌شود. متولی‌زاده با اشاره به همکاری مناسب مشترکان برای گذر موفق از پیک تابستان ۹۸ گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۸۵ درصد مشترکان خانگی و به تعبیری یعنی بیش از ۲۵ میلیون خانوار در حد الگوی تعیین شده مصرف داشته‌اند.
 • تداوم واردات نهاده‌های دامی با دلار ۴۲۰۰

  وزیر جهادکشاورزی خبر داد که واردات نهاده‌های دامی با نرخ ۴۲۰۰ تومان کماکان ادامه خواهد داشت. به گزارش خبرگزاری مهر، محمود حجتی روز شنبه ۱۳ مهر ۹۸ در مراسم «امضای تفاهم‌نامه اجرای مدیریت بهره‌وری و نگهداری از پارک‌های جنگلی و توسعه فضای سبز شهر تهران با شهرداری» در جمع خبرنگاران، درباره زمین‌خواری در خارج از شهرها اظهار کرد: براساس قانون، مسوولیت رسیدگی به تغییر کاربری زمین‌ها در خارج از شهرها، بر عهده سازمان امور اراضی است و گاهی ‌اوقات دخل و تصرف‌هایی در این زمینه انجام می‌شود که مجوزی از کمیسیون‌های مربوطه ندارد. وی اضافه کرد: در شرایطی که چنین تخلفاتی انجام می‌شود، سازمان امور اراضی باید طرح شکایت کرده و اقدام قانونی به عمل آورد. وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نظر شما درباره اعلام قیمت خرید تضمینی ۲۲۰۰ تومان برای گندم چیست، گفت: براساس قانون، شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی را تعیین و دولت آن را ابلاغ می‌کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: واردات نهاده‌های دامی به کشور همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام خواهد شد.
 • باید از شر صندوق بین‌المللی پول خلاص شویم!

  سه ماه پس از اینکه صندوق بین‌المللی پول، برنامه وام پاکستان را تایید کرد، رئیس بانک مرکزی این کشور می‌گوید: وام ۶ میلیارد دلاری دریافت شده از این صندوق، آخرین وام پاکستان خواهد بود.
 • فقر آماری در حوزه فرهنگ

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فقر آمار در حوزه فرهنگ و نیز تعارضات احتمالی موجود که باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی در کشور شده است و فراهم شدن زمینه‌های همکاری، خواستار مشارکت دستگاه‌های متولی از جمله مرکز آمار ایران در زمینه تولید آمارهای این حوزه شد.
 • نگهبانی۸۰ نفره پسته‌کاران برای مقابله با سرقت

  ایرنا: پسته‌کاران بافقی برای جلوگیری از سرقت طلای سبز، تا زمان برداشت کامل این محصول، شبانه‌روز به‌صورت نوبتی، نگهبانی می‌دهند. در پی افزایش نجومی قیمت پسته در چند سال گذشته و رسیدن نرخ آن به مرز ۲۰۰ هزار تومان در سال ۹۷، سارقان این محصول در بافق وسوسه شده و شب‌ها به مزارع دستبرد زده و حاصل دسترنج پسته‌کاران را به یغما می‌بردند. این سرقت‌ها سال گذشته به اوج خود رسید. با افزایش موج سرقت‌ها در بافق به‌ویژه شبیخون زدن به محصول پسته و سرقت آن، امسال باغداران با شرکت در کارگاه آموزشی برای یافتن نحوه پیشگیری سرقت ازمحصول پسته، در نشست‌های مختلف چاره‌اندیشی کردند و امسال برای حفاظت از سرقت پسته، نگهبان‌هایی را شبانه‌روز و به‌ویژه شب‌ها تعیین کردند تا این محصول باارزش از گزند سارقان در امان بماند. حدود ۸۰ نگهبان در قالب گروه‌های پیاده و موتورسوار با هدف کنترل محسوس و نامحسوس زمین‌های زراعی و باغ‌های پسته اطراف بافق از سوی پسته‌کاران به تناسب میزان زمین زیرکشت هر باغدار انتخاب شدند تا نوبتی کار نگهبانی از پسته‌زارها را عهده‌دار شوند. در مدت یک‌ماه شهریور ۹۸ که محافظان مشغول گشت‌زنی در مزارع بودند تاکنون فقط یک مورد سرقت پسته به نیروی انتظامی گزارش شد درحالی‌که در دو، سه سال گذشته مخصوصا پارسال با وجود کاهش تولید تقریبا ۲۰ درصد این محصول در بافق به سرقت رفته بود.
 • فروش روپوش مدارس به قیمت یک میلیون تومان

  ایسنا: عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با اشاره به سود بالای مدارس از فروش لباس مدرسه، گفت: اخیرا یکی از مدارس به یکی از همکاران ما گفته بود که هر دست لباس را به قیمت یک میلیون تومان به دانش‌آموزان فروخته است. اکرم عیوض‌خانی گفت: واسطه‌ها در بازار روپوش مدرسه، معمولا خود را تولیدکننده معرفی می‌کنند؛ همچنین با توجه به اینکه واسطه‌ها نمی‌توانند پاسخگوی سفارش‌های مجدد مدارس برای ثبت‌نام‌های طی سال باشند و در مواردی از تامین روپوش در سایزهای غیرمعمول سرباز می‌زنند، مدارس از همکاری با آنها استقبال نمی‌کنند. این تولیدکننده پوشاک مدارس همچنین اظهار کرد: بعضی از واسطه‌ها با استفاده از نام تولیدکنندگان و تصاویر کارهای آنها با مدارس قرارداد می‌بندند و بعد از تولیدکنندگان می‌خواهند که کار آنها را انجام دهند. بنابراین در بسیاری از موارد مدارس نمی‌دانند که با واسطه‌ها کار می‌کنند. وی با بیان اینکه مدارس از فروش روپوش به دانش‌آموزان چهار برابر تولیدکنندگان سود می‌برند، اظهار کرد: در مواردی حتی شاهد بودیم که مدارس لباس‌ها را دو برابر قیمتی که از تولیدکننده خریدند، به دانش‌آموزان فروختند. اخیرا یکی از والدین از روی لوگوی لباس با یکی از تولیدکنندگان تماس گرفته بود و درخواست لباس دست دوم داشت. حتی یکی از مدارس اخیرا به یکی از همکاران ما گفته بود که هر دست لباس را به قیمت یک میلیون تومان به دانش‌آموزان فروخته است.

بیشتر