آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۲۱

 • ظهور ماشین‌های مالی

  دنیای اقتصاد: نشریه انگلیسی «اکونومیست» سرمقاله این هفته خود را به ظهور ماشین‌ها در بازارهای مالی اختصاص داده است. به گزارش این نشریه، کارکرد اصلی بازارهای مالی تحلیل اطلاعات و اختصاص دادن جریان پس‌انداز به بهترین پروژه‌ها و شرکت‌ها است. به واسطه این بازارها فرآیند‌های تامین مالی عظیم ساده می‌شود، بازارهایی پویا که امروزه جهانی در حال تغییر را روایت می‌کنند.
 • ۸ بانک خارجی به سوئیفت روسی پیوستند

  رئیس سیستم پرداخت ملی بانک مرکزی روسیه گفت: ۸ بانک خارجی به سیستم پرداخت مالی روسیه، اس‌پی‌اف‌اس متصل شدند که ۳ مورد از این اتصال‌ها به‌طور کامل عملیاتی شده است.
 • توافق ۳۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه

  وزیر اقتصاد با اشاره به توافق ایران و ترکیه برای رساندن حجم تبادلات تجاری به سطح ۳۰ میلیارد دلار گفت: با تلاش دوجانبه طرفین، انتظار می‌رود سطح تبادلات تجاری فراتر رود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کل گمرک ترکیه که برای دیدار با وزیر اقتصاد کشورمان، در محل این وزارتخانه حضور یافته بود، بر عزم جدی دولت ترکیه بر تداوم همکاری‌های دو‌جانبه تجاری تاکید کرد.
 • پرداخت حقوق معوق کارگران هپکو

  ایسنا: رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی از پرداخت حقوق معوق شش ماه نخست سال‌جاری کارکنان هپکو خبر داد. علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: با دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی به بانک ملی و با پیگیری سازمان خصوصی‌سازی، کلیه مطالبات و حقوق معوقه شش ماه نخست سال‌جاری کارکنان هپکو شب گذشته (چهارشنبه) پرداخت شد. به گفته وی، در آینده نزدیک این شرکت با مدیریت جدید که تحت نظارت سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود، تولیداتش را شروع خواهد کرد. صالح در گفت‌وگو با شبکه خبر ادامه داد: با این پرداخت، دریافت حقوق کارکنان هپکو به‌روز خواهد شد. صالح همچنین از استمرار فعالیت‌های صورت‌گرفته در جهت حل اساسی مشکلات شرکت هپکو خبر داد و گفت: به‌زودی و پس از تعیین مدیر عامل جدید هپکو توسط سازمان خصوصی‌سازی و نظارت راهبردی این سازمان بر این شرکت در آینده نزدیک تولیدات شرکت هپکو شروع و ان‌شاءالله شاهد رونق تولید در این شرکت مهم خواهیم بود.
 • تاسیس ۳۴۰۰ تعاونی در قالب طرح «روستا تعاون»

  ایسنا: مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاون وزارت کار از ایجاد ۳۴۰۰ تعاونی روستایی در قالب طرح روستا تعاون خبر داد و تثبیت و حفظ اشتغال و صیانت از فرصت‌های شغلی، تعاونی‌های موجود را مهم‌ترین هدف طرح تاب عنوان کرد. مسلم‌خانی با تاکید بر استمرار طرح روستا تعاون اظهار کرد: طرح روستا تعاون مربوط به دوره زمانی خاص نیست و هدف از اجرای طرح این است که بتوانیم نیازهایی که در یک روستا وجود دارد را از طریق سازماندهی مردم همان روستا و با تشکیل شرکت‌های تعاونی پاسخ بدهیم؛ از این رو یک برنامه ادامه‌دار است که باید استمرار یابد.
 • چگونگی اصلاح نظام بانکی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی در نیمه دوم شهریورماه به رئیس‌جمهوری تقدیم شد و این وزارتخانه راهکارهای ارائه شده در این برنامه را تا حصول نتیجه از مراجع ذی‌ربط پیگیری می‌کند.
 • میلیاردرها دنبال یارانه!

  ایسنا: حدود دو هفته‌ای که از قطع یارانه حدود ۲۰۰ هزار خانوار می‌گذرد، پیگیری از مسوولان مربوطه در ستاد اجرای تبصره (۱۴) قانون بودجه از این حکایت دارد که حدود ۹۷۰۰ نفر یعنی نزدیک به ۹/ ۵ درصد از افراد حذف شده برای اعتراض مراجعه کردند که همچنان اعلام اعتراض ادامه دارد. جالب اینجاست که اغلب در بین مراجعه‌کنندگان افرادی هستند که وضعیت مالی خوب با گردش بالایی دارند که به میلیاردها تومان می‌رسد.
 • گستردگی تجارت حیات وحش

  ایسنا: نتایج یک بررسی نشان می‌دهد تجارت حیات‌ وحش در جهان از آنچه تصور می‌شود گسترده‌تر است. در این بررسی آمده‌ است: از هر پنج گونه مهره‌دار روی زمین حداقل یک مورد از آنها در بازارهای تجارت حیات‌ وحش خرید و فروش می‌شوند. گروهی از محققان دانشگاهی در آمریکا و انگلیس با بررسی اطلاعات موجود در مورد انواعی از گونه‌های جانوری آمارهای به دست آمده در مورد تجارت حیات‌ وحش را حیرت‌آور خواندند. آنان تاکید کردند که آمارهای فعلی ۵۰ درصد بیشتر از برآوردهایی است که پیش از آن اعلام شده‌ است. تجارت حیات‌ وحش همچون خرید و فروش عاج از دلایل اصلی انقراض گونه‌های جانوری در کنار تصرف اراضی و از بین رفتن زیستگاه‌های گونه‌های جانوری است. به گفته محققان کانون‌های اصلی تجارت پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزیستان در مناطقی همچون کوه‌های‌آند، جنگل‌های آمازون، جنوب شرق آسیا و استرالیا به حساب می‌آید. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۵۵۷۹ گونه جانوری از جمله ۱۸ درصد مهره‌داران در حال حاضر در سراسر جهان خرید و فروش می‌شوند همچنین ۳۱۶۹ گونه دیگر در معرض خطر هستند که در مجموع تعداد آنها به حدود ۸۷۷۵ گونه می‌رسد.
 • تاکید همتی بر نحوه تملک سهام بانک‌ها

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: براساس دستورالعمل نحوه تملک سهام بانک‌ها، تملک بیش از ۳۳ درصد سهام بانک، برای هر مالک واحد (اشخاص حقیقی یاحقوقی دارای روابط مالی، خویشاوندی، نیابتی، وکالتی یامدیریتی) ممنوع است و تملک سهام بین ۱۰ تا ۳۳ درصد صرفا با تایید بانک مرکزی مقدور است. دکتر همتی افزود: سهامداران عمده باید تا پایان سال، نسبت به تعیین تکلیف میزان مجاز سهامداری اقدام و نسبت به واگذاری سهام مازاد خود اقدام کنند. رئیس‌کل بانک مرکزی افزود از آن پس نسبت به سود توزیع شده سهام مازاد و حق تقدم فروش رفته آن، ۱۰۰ درصد مالیات تعلق می‌گیرد و حق رای آن در مجامع نیز در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می‌گیرد. دکتر همتی در پایان تاکید کرده است: بانک مرکزی اختیار ابطال سهام بیش از ۱۰ درصد را با تصویب هیات انتظامی دارد و برنامه‌اش جلوگیری از تامین مالی ترجیحی مالک واحد است.

بیشتر