آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۲۳

 • مدل جایگزین اقتصاد آمریکایی

  دنیای اقتصاد: در روایت ایرانی جوزف استیگلیتز اقتصاددانی است که مخالف اقتصاد آزاد و طرفدار مداخله دولت در بازار است. اما این روایت تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟ این اقتصاددان، در ماه مه مطلبی در نشریه گاردین به چاپ رسانده که در آن به وضوح بیان کرده که با چه مدلی از اقتصاد آزاد مخالف و در چه نقاطی مدافع دخالت دولت است. استیگلیتز در این نوشتار، یک جایگزین برای نظم کنونی پیشنهاد می‌کند. جان کلام او این است که نظم اقتصاد آزاد ترقی‌خواهانه که او در این مطلب آن را تشریح می‌کند، جایگزین اقتصاد آزاد با مدل آمریکایی شود.
 • خصوصی‌سازی به معنی تعطیل کردن کارخانه نیست

  یک کارشناس حوزه کار با تاکید بر واکاوی جریان خصوصی‌سازی در کشور گفت: اگر مثل گذشته ۴۹ درصد سهام کارخانه‌ها را به کارگران و ۵۱ درصد را به بنگاه خصوصی بدهیم به سرنوشت کارخانه‌های هفت‌تپه و هپکو دچار نمی‌شوند.
 • پاسخ به یک پرسش در مورد خصوصی‌سازی

  امروز اولین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی و گفت‌وگو در «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود. مجموعه «دنیای‌اقتصاد» قصد دارد در نخستین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی و گفت‌وگو درباره‌ اقتصاد ایران، توصیه‌ مطرح شده توسط دکتر غنی‌نژاد را با حضور صاحب‌نظران اقتصادی به بحث و گفت‌وگو بگذارد. موسی غنی‌نژاد اقتصاددان، در این نشست حول سوال «توقف خصوصی‌سازی؛ آری یا خیر» بحث خواهد کرد. پیش‌تر غنی‌نژاد در سرمقاله‌ای در «دنیای‌اقتصاد» خواستار توقف خصوصی‌سازی و اولویت دادن به آزادسازی شده بود. این اقتصاددان، در نشست امروز به ابهامات کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی در این باره پاسخ خواهد داد. اولین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی و گفت‌وگو، امروز ساعت ۶ عصر، در ساختمان «دنیای اقتصاد» برگزار خواهد شد و حضور در این نشست برای عموم آزاد است.
 • ۷۰ درصد مردم، روزنامه نمی خوانند!

  وضعیت مطالعه افراد باسواد در ایران نشان می‌دهد تنها حدود ۳۰ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر اهل مطالعه روزنامه هستند. به گزارش «ایسنا» گزارش مرکز آمار از وضعیت مطالعه افراد باسواد ۱۵ ساله و بیشتر تا پایان سال ۱۳۹۶ حکایت از این دارد که در مطالعه روزنامه چاپی یا الکترونیکی، ۳۰درصد اهل خواندن آن هستند و ۷۰درصد دیگر روزنامه مطالعه نمی‌کنند. در بین افرادی که روزنامه مطالعه می‌کنند موضوعات سیاسی و اجتماعی هر کدام با ۳۷درصد و حوادث با ۳۶درصد در اولویت قرار دارد.همچنین موضوعات ورزشی با ۳۰ درصد، اقتصادی ۲۳ درصد و بهداشت و سلامت با ۱۷درصد در رده‌های بعدی مورد توجه در بین روزنامه‌خوانان قرار دارد. اما در بین جمعیت باسواد ۱۵ ساله و بیشتر که ۵۸درصد اهل مطالعه کتاب‌های غیردرسی که مجموع چاپی یا الکترونیکی را دربرمی‌گیرد هستند و ۴۲ درصد کتاب غیردرسی نمی‌خوانند. قرآن و کتب ادعیه با ۸۲ درصد در صدر مطالعه کتاب‌های غیردرسی قرار دارد و بعد از آن رمان و داستان کوتاه با ۳۳، دینی۲۵ و همچنین موضوع شعر و اجتماعی هر کدام با ۱۲ درصد در رده‌های بعدی مطالعه قرار دارند.
 • کشف ۱۳۸ دستگاه استخراج بیت‌کوین غیرمجاز در قزوین

  فرمانده انتظامی استان قزوین از کشف ۱۳۸ دستگاه استخراج ارز دیجیتال غیرمجاز به ارزش تقریبی ۴۱ میلیارد ریال در قزوین خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان قزوین، سردار مهدی حاجیان، فرمانده انتظامی استان قزوین، اظهار کرد: در پی کسب خبری مبنی بر نگهداری و استفاده غیرمجاز از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال قاچاق در یک مجتمع تجاری، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات قزوین قرار گرفت. وی افزود: بلافاصله ماموران پس از هماهنگی با مرجع قضایی در یک عملیات ضربتی در بازرسی از این محل موفق شدند، ۱۳۸ دستگاه ماینر و تعداد ۱۳۷ دستگاه منبع تغذیه و ۱۲ دستگاه سوئیچ و سه عدد کنتور فرعی آنالوگ درحال استفاده را کشف کنند.
 • روسیه در رشد تبادلات بدون پول نقد از اروپا پیشی گرفت

  مهر: روسیه در ۸ سال اخیر شاهد رشد چشمگیر پرداخت‌های بدون پول نقد بوده و در این زمینه از کشورهای اروپایی جلو زده است؛ میزان تبادلات بدون پول نقد، از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸، بیش از ۳۰ برابر شده است. طبق اعلام گروه مشاوران بوستون (بی‌سی‌جی)، روسیه در ۸ سال اخیر شاهد رشد چشمگیر پرداخت‌های بدون پول نقد بوده و در این زمینه از کشورهای اروپایی جلو زده است؛ میزان تبادلات بدون پول نقد، از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸، بیش از ۳۰ برابر شده است. بی‌سی‌جی در گزارش خود پیش‌بینی کرد: تا سال ۲۰۲۸، کل درآمد تراکنش‌های بدون پول نقد در بازار اروپا ۹/ ۵ درصد رشد خواهد کرد، که این میزان در شرق اروپا ۴/ ۷ درصد خواهد بود.

بیشتر