آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۹۳

 • اصلاحات اقتصـادی در تله «معمـای زندانی»

  آخرین گردهمایی فارغ‌التحصیلان دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف، با حضور و سخنرانی دو استاد برجسته این دانشکده برگزار شد: علینقی مشایخی و مسعود نیلی. این دو استاد دانشگاه، درباره آینده ایران و رسالتی که نخبگان در آینده دارند، نظرات خود را با شاگردان سابق به اشتراک گذاشتند. مشایخی ساختارهای معیوب را عامل اصلی مشکلات کنونی دانست و ارائه راه‌حل به‌جای منازعات حزبی را ضرورتی برای خروج از وضعیت کنونی عنوان کرد.
 • فرار مدیران از ثبت حقوق

  خانه ملت: عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از نامه جمعی از نمایندگان پارلمان به هیات‌رئیسه خانه ملت برای رسیدگی به رعایت نکردن قانون از سوی برخی مدیران برای ثبت نکردن میزان حقوق و مزایایشان در سامانه شفافیت حقوق خبر داد. محمدرضا ملکشاهی‌راد گفت:‌ سامانه‌ای برای شفافیت حقوق کارمندان و مدیران دولتی راه‌اندازی شده که باید پرداختی‌ها در آن ثبت شود، اما طبق شواهد، برخی از دستگاه‌ها، این سامانه را دور زده‌اند و به برخی از مدیران‌شان حقوق‌های نامتعارف پرداخت کرده‌اند. نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس اضافه کرد: طبق اطلاعاتی که به‌دست ما در مجلس رسیده، برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی با مصوبه‌هایی در هیات‌مدیره‌های شرکت‌های تابعه، پرداخت حقوق‌های نجومی را قانونی کرده‌اند که ضروری است دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کنند. ملکشاهی‌‌راد، یکی دیگر از اشکالات موجود بر سر راه جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی را، ممانعت برخی مدیران از درج فیش‌های حقوقی‌شان در سامانه شفافیت عنوان کرد و گفت: طبق ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه مصوب مجلس، باید شفاف‌سازی در نظام پرداخت کشور ایجاد شود، اما تعدادی از مدیران در این قانون، کارشکنی کرده و در مسیر اجرا، مشکلاتی ایجاد می‌کنند.
 • تاکید بانک مرکزی بر تسهیل وام ازدواج

  بانک مرکزی به منظور تسهیل در امر ازدواج جوانان و نیز تسریع در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به آنان، در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، مجددا بر اعطای وام ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از اول فروردین ماه سال ۱۳۹۶ است و تاکنون نیز تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج دریافت نکرده‌اند، با «اخذ یک ضامن معتبر و سفته» تاکید کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه ابلاغی خود به شبکه بانکی «مبنی بر اخذ یک ضامن معتبر و سفته»، بر رعایت قانون مذکور توسط واحدهای اجرایی ذی‌ربط سراسر کشور تاکید کرده و از بانک‌ها خواسته است در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تسریع و تسهیل کنند.
 • حاشیه‌های واگذاری شرکت‌های دولتی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه حواشی اخیر سازمان خصوصی‌سازی هیچ خللی در روند واگذاری ۱۵ شرکت دولتی وارد نمی‌کند،‌ گفت: اگر در روند بررسی‌ها، عملکرد آقای پورحسینی براساس قوانین بوده، حتما از وی رفع اتهام می‌شود. فرهاد دژپسند در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره روند واگذاری ۱۵ شرکت دولتی پس از حواشی اخیر سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: این اتفاقات هیچ خللی در واگذاری ۱۵ شرکت دولتی ایجاد نمی‌کند اما طبیعی است که اثر حاشیه‌ای خود را داشته باشد و تصمیم ما این است که این واگذاری‌ها را ادامه دهیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر