آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۹۴

  • دوقطبی تورمی در خوراکی

    دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار ایران از خوراکی‌ها در میانه تابستان نشان می‌دهد که دو قطبی مثبت و منفی در تورم ماهانه ایجاد شده است. بر اساس این گزارش از ۲۴ کالای مورد بررسی در این گزارش، تورم ماهانه نیمی از کالاهای خوراکی مثبت گزارش شده، همچنین تورم ماهانه نیمی دیگر، از کالاهای خوراکی منفی ثبت شده است. نکته قابل‌توجه این است که در ماه‌های گذشته، میزان کالاهای خوراکی با تورم ماهانه منفی افزایش یافته، در واقع کاهش قیمت برخی از خوراکی‌های پرتقاضا کلید خورده است. آمارهای گزارش شاخص بهای تورم نیز نشان می‌دهد در مجموع تورم ماهانه خوراکی‌ها به منفی ۵/ ۰ درصد رسیده است. در بین کالاهای این گزارش، صیفی‌‌ها بیشترین افت ماهانه را ثبت کردند. به نظر می‌رسد که افزایش عرضه تابستانی باعث کاهش قیمت در این بخش شده است. از سوی دیگر، چای خارجی و مرغ ماشینی، طی مرداد ماه با افزایش قیمت روبه‌رو بودند. این موضوع گویای این مطلب است که هنوز پس‌لرزه‌های نوسان ارزی در برخی خوراکی‌ها مشاهده می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد که سه عامل در ایجاد تعادل تورمی در خوراکی‌ها نقش ایفا کردند. عرضه محصولات کشاورزی در تابستان، کاهش نوسانات ارزی در سال جاری و همچنین تغییر انتظارات تورمی که باعث کاهش هجوم ناگهانی و انبارداری مواد غذایی شده است.
  • سبقت قیمت عسل تقلبی از عسل باکیفیت

    ایسنا: معاون تولیدات دامی جهادکشاورزی استان خراسان رضوی گفت: در‌حال‌حاضر قیمت عسل با کیفیت مطلوب کیلویی ۵۰ هزار تومان است؛ ولی عسل‌های تقلبی با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. سعادت علی‌نیا درباره تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ادامه داد: عسل‌های تقلبی پارامترهای خاص خود را دارد و متولی برخورد با این عسل‌های تقلبی بهداشت و درمان است تا با واحدهای فاقد برند، بسته‌بندی و شناسنامه برخورد کند.
  • حاکمیت به‌دنبال شفاف‌سازی است

    گروه بنگاه‌ها:عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست هم‌اندیشی کارکنان گروه توسعه ملی، با اشاره به نهادینه‌بودن عدم شفافیت در اقتصاد ایران، سیاست‌های کلی نظام از جمله اقتصاد مقاومتی، اجرای اصل ۴۴ و سیاست‌های افشای اطلاعات را در راستای شفاف‌سازی برشمرد و گفت: مسیر سخت شفاف‌سازی در ایران ادامه دارد، حاکمیت به آن اعتقاد دارد و منافع حاکمیت نیز در شفاف‌سازی است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر