• چتر نجات کم‌درآمدها

  دنیای‌اقتصاد: تصویر آماری خانوارهای کم‌درآمد به چه شکلی است؟ داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که سال گذشته حدود ۶/ ۴۲ درصد خانوارها، در ماه کمتر از ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان هزینه کرده‌اند. تعداد این خانوارها به حدود ۱۰ میلیون و ۶۴۰ هزار می‌رسد. با این اوصاف، جایگاه هزینه‌های مربوط خدمات حمل و نقل برای گروه‌های فرودست چندان هم کمرنگ نیست. مثلا در فرودست‌ترین گروه جامعه که در ماه کمتر از ۶۲۵ هزار تومان هزینه می‌کنند، خدمات حمل و نقل حدودا ۱۷ هزار تومان در ماه خرج داشته است. این عدد به ظاهر کوچک است؛ اما این خانوارهای کم درآمد، ماهانه برای تامین هزینه گوشت حدود ۴۰ هزار تومان هزینه کرده یا در ماه به‌طور میانگین ۱۷۶ هزار تومان از لوازم شخصی خود را برای پوشش هزینه‌ها فروخته است. در نتیجه برای این شدت تنگدستی، نمی‌توان تنها با اکتفا به یارانه ها، امید به حل معضل داشت. اقتصاددانان در این باره معتقدند سازوکاری که درآن، تامین رقابت در تمام سیاست‌های اقتصادی و بازارها حاکم باشد، کلید اصلی کاهش فقر است. در واقع رقابت است که می‌تواند شریان‌های اقتصاد را از خلق ثروت سیراب کند تا این منابع به طبقات پایینی جامعه نیز سرازیر شود در کنار آن، سیاست‌های ثبات زا و ضدتورمی نیز باید در دستور کار باشد، تا در خلاف رونق اقتصادی حرکت نکند. البته اگر هم قرار باشد یارانه نقدی به کار آید، حتما نقشه جغرافیایی فقر باید لحاظ شود.
 • لنگر بودجه سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: قرار است بودجه سال آینده وارد مسیر اصلاحات شود؛ اصلاحاتی که از سوی مقامات رسمی شنیده می‌شود و ۳ هدف عمده «کمرنگ شدن نقش نفت در بودجه»، «بهبود کیفیت و کمیت مالیات‌ها» و «صرفه‌جویی در مخارج جاری» را دنبال می‌کند. در صورتی که این اصلاحات با دقت و به طور کامل پیاده شوند، انتظار می‌رود سیاست مالی لنگری برای اقتصاد سال آینده باشد. اما در صورتی که اصلاحات فراموش یا ناقص اجرا شود، نه‌تنها اهداف یاد شده محقق نخواهد شد، بلکه اعتماد عمومی به فضای اصلاحات اقتصادی مخدوش می‌شود.
 • تسریع در پرداخت خسارت بانک‌ها، منازل و فروشگاه‌های بیمه شده

  رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: آن دسته از واحدهای تجاری، اداری و مسکونی که تحت پوشش بیمه هستند شناسایی شده و میزان خسارت وارده به آنها در حال ارزیابی بوده و دستور رسیدگی سریع به وضعیت این واحدها داده شده است.
 • مهاجرت از سازمان هواشناسی به خارج از کشور

  ایلنا: رئیس سازمان هواشناسی گفت: برخی از نیروهای سازمان هواشناسی به‌دلیل دستمزد کم یا به خارج از کشور مهاجرت کرده‌ یا به دیگر دستگاه‌ها منتقل می‌شوند. سحر تاجبخش درباره مهاجرت کارمندان سازمان هواشناسی گفت: متاسفانه این مساله وجود دارد و بخشی از کارمندان چنین اقدامی را انجام می‌دهند، البته وضعیت حقوق و دستمزد همکاران ما در سازمان هواشناسی با توجه به رتبه تحصیلات‌شان که عمدتا دارای فوق‌لیسانس و دکترا هستند، بسیار پایین است و ما در دولت تلاش می‌کنیم تا دستمزدها را بالاتر ببریم. در مجموع من مهاجرت برخی از همکارانمان را به خارج از کشور و همچنین دیگر دستگاه‌های کشور تکذیب نمی‌کنم و ما مبتلابه این مساله هستیم.
 • کارت‌خوان‌های ایرانی در استانبول

  ایسنا: درحالی‌که گفته می‌شود بخش‌ عمده‌ای از کارت‌خوان‌های ایرانی خارج از کشور مسدود شده و تراکنش‌ها از این دستگاه‌ها محدود است، در برخی شهرهای خارجی، کارت‌خوان‌های ایرانی به وفور یافت شده و فعال است. استفاده‌ از کارت‌خوان‌های ایرانی خارج از کشور مشکلات زیادی به‌ویژه در شرایط حساس ارزی برای نظام مالی و پرداخت کشور ایجاد کرد و در همین راستا بانک مرکزی بر آن شد تا جلوی فعالیت این کارت‌خوان‌ها گرفته شود.
 • کد دسترسی به یارانه دوم

  دنیای اقتصاد: پل دسترسی جاماندگان از طرح جدید حمایتی مشخص شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که پرداخت یارانه‌ها به ۶۰ میلیون ایرانی از روز گذشته آغاز شده و تا اوایل هفته آینده تمام مشمولان مبالغ خود را دریافت می‌کنند. در این خصوص، افراد جامانده از این طرح، می‌توانند از میانه هفته آینده با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به کد دستوری #۶۳۶۹* از وضعیت خود مطلع شوند. اگر این درخواست پس از بررسی مورد تایید قرار گیرد، مبلغ بسته حمایت معیشتی از ابتدای اجرای طرح به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد.
 • افزایش ۶۲ درصدی بودجه عمرانی

  رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه، در جلسه امروز ستاد بودجه سال ۹۹ منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها مورد بررسی قرار گرفت، از افزایش ۶۲ درصدی اعتبارات عمرانی در بودجه خبر داد.
 • بهبود نظام مالیات‌ستانی با توجه به ارزش زمانی پول

  ابوذر سالاری
  درآمدهای نفتی سهم عمده‌ای در تامین مالی مخارج دولت در ۵۰ سال اخیر داشته و نسبت درآمدهای نفتی به کل مخارج دولت در این دوره به‌طور متوسط حدود ۴۶ درصد بوده است اما شرایط کنونی ایران در سطح بین‌المللی و افزایش تحریم‌ها علیه ایران منجر به کاهش صادرات نفت شده و یکی از منابع اصلی تامین منابع درآمدی اقتصاد کشور را با چالش مواجه ساخته است و ادامه مسیر گذشته امکان‌پذیر نیست بنابراین باید در زمینه تامین مالی مخارج کشور از منابع قابل اتکا و مستمر چاره‌اندیشی نمود.
 • خداروشکر! اقتصادمان دلاری شد

  ایسنا: رئیس‌جمهوری ونزوئلا با پذیرش «دلاری شدن اقتصاد» کشورش، آن را دریچه‌گریز و سوپاپ اطمینانی توصیف کرد که می‌تواند این کشور را به سلامت از بحران اقتصادی‌ جاری و تحریم‌های ایالات‌متحده که هدفش براندازی اوست، عبور دهد.
 • ورود نیم میلیون گردشگر سلامت

  ایرنا: رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سال گذشته بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار بیمار خارجی از کشورهای همسایه برای درمان به ایران آمدند و امسال این آمار افزایش خواهد یافت.
 • احتمال گران‌شدن کالا صفر است

  مدیر تعاونی تامین کالای صنف چلوکباب گفت: اکنون تمام مواد به وفور در بازار هست آن‌قدر که نگرانی برای فاسد شدن گوشت‌های داخل انبار وجود دارد پس گزینه گران شدن به سبب کمبود کالا تقریبا صفر است. ناصر حسینی مدیر تعاونی تامین کالای صنف چلوکباب و چلوخورش در گفت‌وگو با «ایلنا» درخصوص تاثیر افزایش قیمت بنزین بر خدماتی که این اتحادیه ارائه می‌دهد گفت: تا الان هیچ افزایش قیمتی نداشتیم و اگر واحد صنفی این اقدام را کرده تخلف بوده و ما شدیدترین برخورد را با آن خواهیم کرد.
 • فرمول دموکراتیک برای بنزین

  دنیای اقتصاد: در نهم آبان ۸۵ و قبل از اعمال سهمیه‌بندی اول بنزین، «دنیای‌اقتصاد» در سرمقاله‌ای با عنوان «بهترین راه‌حل ممکن برای معضل بنزین» پیشنهاد داد که دولت از فرمولی استفاده کند که در آن کشف قیمت از طریق مشارکت عمومی انجام شود و مردم به‌صورت مستقیم از مواهب آن، برخوردار شوند. در قالب این فرمول، به هر نفر سهمیه مشخصی اختصاص می‌یافت و افراد می‌توانستند داوطلبانه اقدام به دادوستد بنزین کنند. اما در آن زمان، دولت ترجیح داد به سیاست سهمیه بر اساس خودرو روی آورد و یک رقم ثابت به مردم پرداخت کند. بعد از چند سال، به دلیل روندهای تورمی، اصلاحات قیمتی خنثی و قدرت خرید یارانه نیز تا حد زیادی تضعیف شد. در دوره اخیر نیز که بحث اصلاح قیمت بنزین مطرح شد، مجددا «دنیای اقتصاد» این پیشنهاد را به سیاست‌گذار ارائه کرد. البته این بار پیشنهاد مطرح شده مورد استقبال ارگان‌های مهم پژوهشی از جمله شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، مرکز پژوهش‌ها، اندیشکده حکمرانی شریف، موسسه پژوهش و مدیریت برنامه‌ریزی، جمعی از اقتصاددانان جوان و... قرار گرفت. به نظر می‌رسد اگر قرار باشد منابع حاصل از اصلاحات سوخت به جای پوشش کسری بودجه، بازتوزیع شود، طرح «سرانه بنزین» مزایای بیشتری نسبت به طرح ‌اجرا شده دارد.
 • تصویر مداخلات ارزی دو دولت

  آمارهای یک گزارش نشان می‌دهد که در دولت یازدهم حجم مداخلات ارزی در مجموع ۳/ ۳۵ دلار بوده که این رقم در دولت دهم در مجموع ۱۶۰ میلیارد دلار عنوان شده است.
 • تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین چقدر است؟

  معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: براساس الگو‌های اقتصادی در افزایش قیمت بنزین، تورمی که بر سطح عمومی قیمت‌ها اثر می‌گذارد، حدود ۲ درصد محاسبه شده است. سیدحمید پورمحمدی در ارتباط تلفنی با برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» شنبه شب شبکه دو سیما افزود: پس از افزایش قیمت بنزین، برای رفاه حال مردم سهمیه‌هایی برای تاکسی‌ها از جمله تاکسی‌های اینترنتی و سرویس‌های مدارس درنظر گرفته شد که روی کرایه‌ها اثری نداشته باشد.
 • پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان برای توزیع رایگان شیر مدارس

  معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از تخصیص و پرداخت هزار میلیارد ریال برای توزیع رایگان شیر مدارس با اولویت هشت استان کمتر برخوردار خبر داد. به گزارش «ایسنا» حمیدرضا عدل گفت: در قانون بودجه امسال کشور بابت یارانه شیر مدارس ردیفی پیش‌بینی شده بود که در همین راستا با پیگیری‌های انجام شده مبلغ ۱۸۰۰ میلیارد ریال ابلاغ شد.

بیشتر