آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۳۹

 • انقباض رشد منابع و مصارف بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد سالانه منابع و مصارف بانک‌ها در آخرین ماه سال گذشته کاهشی بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌ها در اسفند ماه سال گذشته به رقم ۶/ ۲۵ درصد رسیده که این رقم در بهمن ماه به میزان ۳۲ درصد گزارش شده بود. همچنین رشد نقطه به نقطه مانده تسهیلات نیز در ماه پایانی سال قبل به میزان ۹/ ۱۹ درصد ثبت شده که این رقم نیز در بهمن ماه به میزان ۴/ ۲۶ درصد ثبت شده است.
 • تعیین تکلیف دولت برای ارائه بودجه شرکت‌های دولتی

  ایبنا: نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را به مجلس ارائه کند. نمایندگان در نشست علنی نوبت دوشنبه، ۳ تیرماه مجلس شورای اسلامی، با جزئیات طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۸۲ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، با ۱۷۳ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.
 • جزئیات تامین خسارت ۳۸ هزار میلیاردی سیل

  ایسنا: رئیس سازمان برنامه و بودجه خسارت ناشی از سیل در ابتدای سال جاری را ۳۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۱۵ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در قالب تسهیلات تامین خواهد شد. دوشنبه سازمان برنامه و بودجه میزبان نظام بانکی در راستای انعقاد تفاهم‌نامه برای تامین خسارت مناطق سیل زده بود. بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است با تامین مالی ۳ هزار میلیارد تومانی برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سیل از محل منابع داخلی اقدام شود.
 • کلاهبرداری ارزی ۳۰۰ میلیاردی یک صراف از ۵۰ تاجر و کارخانه‌دار

  تسنیم: به دنبال شکایت ۵۰ بازرگان و کارخانه تولیدی از یکی از صرافی‌های اهواز مبنی بر کلاهبرداری در جریان خرید ارز از سامانه نیما، صرافی مذکور پلمب شد. با حکم مقام قضایی در اهواز، یک صرافی که به گفته شکات، در لیست صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قرار داشت و تحت عنوان تامین ارز واردات در قالب سامانه نیما، به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان، از ۵۰ کارخانه و واردکننده‌، کلاهبرداری کرده بود پلمب شد. همچنین بازپرس پرونده مذکور در اهواز در حکم صادره، از اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خواسته تا با مکاتبه با سازمان صنعت، معدن و تجارت، نسبت به حذف نام این صرافی از سامانه نیما اقدام کند. این کارخانه‌ها مدعی هستند که مبلغ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان را برای تامین مواد اولیه خود از طریق سامانه جامع تجارت و ثبت از طریق صرافی، به حساب صرافی مذکور واریز کرده‌اند و این مبلغ نیز به گفته صراف، به حساب فرد دیگری که مورد تایید سامانه سنا بوده، به‌صورت قانونی منتقل شده است. شکات این پرونده در مکاتبات جداگانه‌ای با رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت و معاونان این وزارتخانه، خواستار پیگیری موضوع و جلوگیری از تعطیلی این واحدهای تولیدی شده‌اند.
 • سرنوشت شوم کله پاچه دام‌های وارداتی

  ایسنا: رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله و پاچه و سیرابی با بیان اینکه پیشنهاد شده تا کله و پاچه از کشورهای دیگر به ایران وارد شود، گفت: به دلیل اینکه آلایش خوراکی و غیرخوراکی دام‌های زنده وارداتی در اختیار فرد واسطه و بدون اطلاعات قرار گرفت، حجم قابل توجهی از آلایش دام‌ها به ضایعات تبدیل شد و از بین رفت. حسین رواسی گفت: در چند ماه اخیر پیشنهادها و اقداماتی در زمینه واردات کله و پاچه و سیراب و شیردان صورت گرفته اما موافقتی از سوی مسوولان امر اعلام نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر