آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۴۰

 • لایحه‌ای در برابر سفته‌بازی

  دنیای اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی از ارسال یک لایحه مالیاتی جدید برای جلوگیری از سفته‌بازی خبر داد؛ مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا. روز گذشته فرهاد دژپسند در اولین نشست خبری دوران وزارتش، به طیف وسیعی از سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد؛ از وضعیت درآمدهای مالیاتی تا روند سرمایه‌گذاری خارجی، از مالیات بر سکه تا حاشیه‌های انتصاب رئیس جدید سازمان امور مالیاتی.
 • افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

  گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۶/ ۰ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۹/ ۰ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • درگذشت علینقی عالیخانی

  روز گذشته وزیر پیشین اقتصاد و رئیس دانشگاه تهران در انتهای دهه ۴۰ درگذشت. نام علینقی علیخانی، با اصلاحات ثمربخش اقتصادی در دهه ۴۰ گره خورده است. برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی از او به‌عنوان معمار صنعتی‌سازی کشور یاد کرده و معتقدند که کنار گذاشتن او از ریل سیاست‌گذاری با پایان صنعت‌گرایی کشور همراه بوده است. از نگاه کارشناسان، تسهیل فضای کسب‌وکار، خروج ایران از رکود تورمی و ورود به دوره رونق غیرتورمی و توسعه صادرات به جای تمرکز بر واردات با ابتکار عمل او حاصل شد.
 • انتقال مطالبات سیستم بانکی از چند شرکت‌ دولتی

  معاون اول رئیس‌جمهور تصویب‌نامه هیات وزیران درباره انتقال مطالبات سیستم بانکی از تعدادی از شرکت‌های دولتی به حساب بدهی دولت را ابلاغ کرد. به گزارش «ایبِنا» اصلاح تصویب‌نامه‌های موضوع انتقال بدهی شرکت‌های مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل کشور، بازرگانی دولتی ایران، برق منطقه‌ای گیلان، تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر) و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به سیستم بانکی کشور، به حساب بدهی دولت ابلاغ شد. مطابق این مصوبه، انتقال بدهی شرکت‌های فوق به سیستم بانکی کشور به حساب بدهی دولت، منوط به افزایش سرمایه دولت در شرکت یا شرکت‌های دولتی مربوط حداکثر پس از ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه با اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) است. همچنین در صورت افزایش سرمایه تا مهلت یادشده، سود و جرایم احتمالی بدهی‌های مذکور از تاریخ ابلاغ تصویب‌نامه‌های مربوط، بر عهده دولت است.
 • زمان نهایی ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل بهار

  معاون سازمان امور مالیاتی، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل بهار را تا ۱۵ تیرماه اعلام کرد و گفت: این مهلت قابل تمدید نیست. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد مسیحی اظهار کرد: مطابق قانون، مؤدیان نظام مالیات ارزش افزوده، حداکثر ۱۵ روز پس از پایان هر فصل مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق سایت عملیات الکترونیکی مالیات ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir ارائه و مالیات و عوارض متعلق را پرداخت کنند. وی افزود: مؤدیان مالیاتی به منظور برخورداری از هرگونه تسهیلات قانونی و جلوگیری از تعلق جرایم مالیاتی، باید تا تاریخ ۱۵ تیرماه نسبت به ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده دوره بهار ۱۳۹۸ و پرداخت مالیات و عوارض متعلقه اقدام کنند.
 • کشوری با ممنوعیت معاملات دلار

  ایسنا: دولت زیمبابوه به تازگی استفاده از دلار را در معاملات غیرقانونی اعلام کرد. به گزارش شینهوا، دولت زیمبابوه اعلام کرد استفاده از دلار در معاملات این کشور ممنوع است و معاملات تنها باید بر حسب دلار زیمبابوه انجام شوند. این اقدام عجیب دولت در حالی انجام می‌شود که بحران ارز که از ماه‌ها قبل دامن اقتصاد این کشور آفریقایی را گرفته، منجر به افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها شده است.
 • هشدار به تولید‌کنندگان «بیت کوین» در ایران

  ايسنا: دادستانی یزد درخصوص خرید و فروش دستگاه‌های تولید ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین و استفاده از برق عمومی و صنعتی برای این گونه فعالیت‌ها هشدار داد. در اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب یزد آمده است: «دستگاه‌های ماینر و تجهیزات جانبی آن که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، قاچاق بوده و نگهداری و خرید و فروش آن ممنوع است» و به پلیس فتا نیز ابلاغ شده تا با موارد آگهی آن در فضای مجازی برخورد کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر