آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • عملکرد ۹۸ دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی موضع خود را درباره تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومان با ارائه گزارش عملکردی اعلام کرد. به گفته عبدالناصر همتی، دولت با حذف ۴ قلم کالا از لیست مشمولان دلار ۴۲۰۰ و مستثنی کردن دارو، تا پایان سال تعهد پرداخت ۳ میلیارد دلار دیگر را دارد که به اعتقاد همتی، حذف این حجم ارز به بهای ایجاد یک شوک تورمی نمی‌ارزد. اما نکته اینجاست که کالاهای غیرمشمول دلار ۴۲۰۰ تومان، با وجود ۳ برابر شدن نرخ ارز، تورم ۹۸ درصدی را پشت‌سر گذاشتند؛ درحالی‌که این عدد برای کالاهای اساسی ۴۰ درصد بود.
 • تعیین تکلیف بدهی دولت به بانک‌ها

  معاون وزیر اقتصاد از عزم جدی دولت برای تعیین تکلیف بدهی خود به بانک‌ها خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از روابط عمومی بانک سپه، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در مراسم معارفه خسرو فرحی، عضو جدید هیات مدیره بانک سپه ضمن بیان مطالب فوق اظهار کرد: ادغام بانک‌ها در راستای اصلاح نظام بانکی کشور موضوع بسیار مهم و تجربه اولی است که در این سطح انجام می‌شود.
 • شکایت خریداران سکه نسبت به دریافت مالیات

  رئیس دیوان عدالت اداری از طرح دعوی درباره دریافت مالیات از سکه در این دیوان خبر داد.
 • جگر گران شد!

  ایسنا: رئیس اتحادیه فروشندگان دل و جگر و قلوه با بیان اینکه آلایش دام‌های وارداتی زنده به اعضای اتحادیه داده نشد، گفت: در پی افزایش قیمت خرید؛ نرخ فروش دل، جگر و قلوه افزایش‌ یافته است. غلامحسین شیرازی درباره بازار دل، جگر و قلوه گفت: با وجود آنکه بررسی بازار گوشت قرمز نشان از کاهش قیمت‌ها دارد اما به دلیل آنکه میزان کشتار دام در کشور کاهش یافته است، عرضه دل، جگر و قلوه نیز با کاهش همراه بوده و این موضوع بر قیمت‌ها تاثیرگذار است.
 • از شیر مرغ تا جون آدمیزاد!

  دنیای اقتصاد: در مزایده اموال تعاونی‌های منحله انواع و اقسام کالاهای ریز و درشت اداری به چشم می‌خورد. در لیستی که برای مزایده تعاونی‌های منحله منتشر شده است، از خردترین کالا مانند کاتر و کازیه تا کالاهای دیگری مانند انواع مبل و کمد و حتی خودرو‌های مختلف به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد تمام کالاهایی که در این تعاونی‌ها موجود بوده حتی به نظر کم‌ارزش‌ترین آنها برای فروش ارزش‌گذاری شده است.
 • کاهش تورم در ژاپن!

  ایسنا: به گزارش تریدینگ اکونومیکس، در بازه زمانی ۱۲ ماهه منتهی به ماه مه، هسته تورمی ژاپن که نرخ تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمتی آنها در نظر نمی‌گیرد با ۱/ ۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل در سطح ۸/ ۰ درصد قرار گرفت که اگرچه توسط اقتصاددانان پیش‌بینی شده بود اما در سطحی بسیار پایین‌تر از نرخ ۲ درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور قرار دارد.

بیشتر