آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • مالیات‌ستانی با لنز بانکی

  دنیای اقتصاد: مالیات‌ستانی به لنز بانکی مجهز شد. بانک مرکزی ذیل بخشنامه‌ الزامات بودجه‌ای سال ۹۸، تکالیف جدید مالیاتی بانک‌ها را ابلاغ کرد. حکم اولیه که مربوط به تبصره ۶ قانون بودجه است، بانک‌ها را مکلف می‌کند که با سازمان امور مالیاتی در راستای اجرای ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم همکاری کنند. طبق این ماده، اگر بانک‌ها از اجرای تکالیف مقرر سرباز زنند، علاوه‌بر جرائم پیش‌بینی‌شده در قانون مالیات‌های مستقیم، باید معادل ۲ درصد از حجم سپرده‌های اشخاص نزد بانک یا موسسه اعتباری، جریمه بپردازند؛ جریمه‌ای که عدم‌همکاری بانک‌ها با سازمان مالیاتی را پرهزینه خواهد کرد. علاوه‌بر این، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظفند براساس درخواست سازمان امور مالیاتی، فهرست حساب‌های بانکی مودیان و اطلاعات تراکنش‌های بانکی را در اختیار سازمان مذکور قرار دهند. ابلاغ این مواد قانونی ازسوی بانک مرکزی، می‌تواند سازمان امور مالیاتی را به بانک جدیدی از اطلاعات مودیان برساند که با توجه به پیش‌بینی‌ جریمه سنگین، از ضریب اجرایی بالایی نیز برخوردار است. از این رو سازمان امور مالیاتی در مواجهه با فرار مالیاتی، می‌تواند ابزارهای جدید و کارآتری را به‌کار گیرد که منافع ذی‌نفعان اقتصاد زیرزمینی ایران را به خطر می‌اندازد.
 • به‌کارگیری روش‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در دستگاه‌های اجرایی

  وزیر امور اقتصادی و دارایی بر به‌کارگیری روش‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دستگاه‌های اجرایی کشور تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد دژپسند در دیدار با مدیرعامل، رئیس هیأت مدیره و معاونان بنیاد برکت ضمن تایید و استقبال از مدل‌ها و طرح‌های اشتغال‌زایی این بنیاد، پیگیری توسعه‌ اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد را در دستگاه‌های اجرایی و همچنین بررسی راهکارهایی برای تقویت مالی این بنیاد جهت گسترش و پایدارسازی این طرح‌ها را مورد تاکید قرار داد.
 • حذف ارز ۴۲۰۰ حبوبات را گران نکرد

  تسنیم: مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حبوبات منجر به افزایش قیمت حبوبات در بازار داخل نشد. مسعود بصیری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی درباره حذف همزمان ارز واردات گوشت و حبوبات به‌عنوان کالاهای جایگزین اظهار کرد: به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم که حبوبات کالایی جایگزین گوشت است و شاید کالایی در کنار آن باشد اما میزان تولید حبوبات در کشور مناسب است و کسری‌هایی که داریم بیشتر مربوط به عدس است. وی افزود: قیمت‌های حبوبات در شرایط فعلی خیلی افزایشی نیستند به همین منظور دولت به این جمع بندی رسید که ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات برخی از کالاها از جمله حبوبات را حذف کند. او در پاسخ به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حبوبات منجر به افزایش قیمت حبوبات در بازار داخل نخواهد شد گفت: بر اساس رصد انجام شده و بررسی‌های صورت گرفته کارگروه تنظیم بازار، بعد از حذف ارز حبوبات افزایش قیمتی را در بازار نداشتیم. بصیری تصریح کرد: بارندگی‌های مناسب امسال نیز باعث شده است که عمده مصرف کشور بر اساس حبوبات تولید شده در داخل صورت گیرد و در محصولاتی مانند عدس واردات وجود دارد.
 • برای خرید گوشت شناسنامه و کارت ملی الزامی است

  ایسنا: رئیس اتاق اصناف خراسان‌شمالی با اشاره به حضور دلالان در بازار گوشت این استان گفت: شرایط توزیع گوشت را به منظور کوتاه کردن دست دلال‌ها سخت کرده‌ایم به‌طوری‌که متقاضیان گوشت علاوه بر ارائه کارت ملی باید شناسنامه خود را به منظور اینکه نشان دهند سرپرست خانوار هستند یا خیر نیز ارائه دهند. مهدی امیدوار با اشاره به اینکه زمانی‌که هر کالایی در بازار به‌صورت چند نرخی ارائه شود به‌طور قطع در آن فساد ایجاد خواهد شد، افزود: گوشت یکی از کالاهایی است که در بازار به‌صورت چند نرخی ارائه می‌شود و تفاوت قیمت میان گوشت گرم و منجمد قرمز در این استان حدود ۵۰ هزار تومان است که رقم بالایی است. وی افزود: در وهله نخست برای اینکه بتوان دست دلال‌ها را از این بازار کوتاه کرد سامانه جامعی را طراحی کردیم که به افراد سرپرست خانوار و فقط با ارائه کارت ملی گوشت قرمز تحویل داده شود اما از آنجایی که این سامانه به سامانه هدفمندی یارانه‌ها متصل نبود امکان تشخیص اینکه شخص سرپرست خانوار است و یا خیر، وجود نداشت.
 • قارچ جایگزین گوشت شد

  ایلنا: رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت: در پی گرانی سایر منابع پروتئینی، مردم به مصرف قارچ روی آورده‌اند به نحوی که آمار ما از افزایش ۱۰‌درصدی مصرف قارچ خبر می‌دهد.محمدحسن افشار با بیان اینکه در حال حاضر قیمت کیفی‌ترین قارچ خوراکی یک هشتم گوشت قرمز است، اظهار کرد: پیش‌تر مصرف قارچ تنها در غذاهای فست فودی مرسوم بود، اما اکنون مردم قارچ را در غذاهای سنتی از جمله انواع خورشت‌ها نیز استفاده می‌کنند.وی ادامه داد: با پیگیری‌های انجمن، جایگزینی قارچ با گوشت قرمز در غذاهای برخی شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در دستور کار است. افشار همچنین از افزایش تولید قارچ در کشور در سال‌جاری خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری تولید قارچ در کشور با افزایش ۲۰‌درصدی به ۱۸۰ هزار تن برسد. به گفته وی، ۲۰ تا ۳۰‌درصد قارچ تولیدی کشور در فست فودها و رستوران‌ها مصرف می‌شود، حدود ۶۰‌درصد آن، مصرف خانگی دارد و ۲۰‌درصد نیز صادر می‌شود. افشار قیمت هر کیلوگرم قارچ در بازارهای صادراتی را ۵/ ۲ دلار عنوان کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر