• همه علیه قیمت‌گذاری دستوری

  دنیای‌اقتصاد: در هفته‌های اخیر مقامات مسوول اقتصادی هشدارهای مکرری در مورد ناکارآیی و فسادزا بودن تعیین دستوری قیمت‌ها می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد چه در شرایط باثبات و چه در شرایط پرنوسان اقتصادی، قیمت‌گذاری دستوری توانایی کنترل نرخ تورم را ندارد. بنابراین تعیین دستوری قیمت‌ها نمی‌تواند به‌عنوان یک مکانیزم موثر اجرا شود و از طرفی اعتماد به ساز و کار بازار بهترین روش برای مدیریت قیمت‌ها خواهد بود. در واقع با استفاده از قیمت‌گذاری مبتنی بر عرضه و تقاضا و جلوگیری از تقاضای هیجانی در بازار می‌توان به تنظیم بازار به‌صورت کارآ و موثر دست یافت.
 • راهکار جذاب‌سازی حراج اوراق

  دنیای‌اقتصاد: بررسی پنج ماه فروش اوراق دولتی نشان می‌دهد در مجموع ۵/ ۷۱ هزار میلیارد تومان از اوراق دولتی به فروش رفته است. در این پنج ماه بهترین عملکرد در تیر ماه با فروش ۵/ ۳۱ هزار میلیارد تومان رقم خورده و در مقابل بدترین عملکرد نیز در مهر ماه با رقم ۷/ ۱ هزار میلیارد تومان رخ داده است. به‌نظر می‌رسد عدم‌جذابیت سود این اوراق در شرایط کنونی اقتصاد از یکسو و عدم ‌فراهم بودن برخی زیرساخت‌ها برای استفاده بهینه از این اوراق برای تامین مالی از سوی دیگر به کم‌رونق شدن این بازار کمک کرده است. اما در هفته گذشته برای دومین بار بانک‌مرکزی برای تامین نقدینگی در بازار بین بانکی، در عملیات بازار باز ۲۰۰ میلیارد تومان از اوراق پیشنهادی پنج بانک را خریداری کرد. این موضوع نشان‌دهنده رونق گرفتن عملیات بازار باز و حرکت فعالانه بانک‌مرکزی برای کنترل نرخ سود در بازارهاست.
 • ثبت‌نام بیمه ‌بیکاری بدون نیاز به مراجعه حضوری

  مدیرکل بیمه‌ بیکاری گفت: وزارت کار تاکنون ۷۳۰ هزار نفر از متقاضیان را به‌صورت غیرحضوری و از طریق سامانه مدیریت کرده و حتی از آنها مدارک و مستنداتی هم دریافت نکرده است.
 • تشدید نظارت، تسریع توان افزایی یا تنزل درجه ساختاری؟

  دکتر حمیدرضا نایبی مسوول كميته برنامه‌ریزی انجمن بهره‌وری ایران
  اصولا مربیان به تناسب توانایی متربیان خود برنامه‌های تربیتی متفاوتی را در پیش می‌گیرند، هر چقدر متربیان مبتدی‌تر باشند تمرینات آنها ساده‌تر و نظارت بر آنان بیشتر می‌شود و بر عکس هر چقدر متربیان پیشرفته‌تر باشند، تمرینات آنها سنگین‌تر شده، از آزادی عمل بیشتری برخوردار می‌شوند و از نظارت‌های عملیاتی بر آنان کاسته شده و بر نظارت‌های راهبردی افزوده می‌شود.
 • دستور آمریکا برای مخالفت با تقاضای وام ایران

  عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در سخنرانی خود خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: ما از صندوق انتظار داریم فارغ از فشار آمریکا تقاضای وام ایران را تصویب کند و در همین ارتباط رئیس صندوق بین‌المللی پول توضیح داد: شرایط ایران را درک و تلاش می‌کنیم امکان بهره‌مندی همه کشورها از این وام فراهم شود.
 • پایان پرونده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

  ایرنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با اجرایی شدن مصوبه‌های اخذ شده برای صندوق بیمه اجتماعی عشایر، روستاییان، کارکنان و بازنشستگان صندوق فولاد، پرونده همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بسته خواهد شد.
 • چرخش فرمان انتظارات در بازارها

  ‌دنیای‌اقتصاد: «اگر ایران به تعهدات توافق بازگردد، ما نیز همین کار را خواهیم کرد.» این جمله سیاستمدار کهنه‌کاری است که چند ماه پیش به‌عنوان کاندیدای اصلی حزب دموکرات در ایالات متحده انتخاب شد. به نظر می‌رسد در هفته‌های قبل، بازارهای داخلی احتمال برنده شدن جو بایدن در مقابل ترامپ را جدی نمی‌‎گرفت، اما نشانه‌های جدید برای بازارها جدی‌تر از گذشته شده است. کاهش فاصله زمانی تا انتخابات و ارائه نتایج نظرسنجی به نفع بایدن نشان می‌دهد وضعیت نامزد دموکرات بهتر شده و شاخص در بازارها نیز متناسب با این وضعیت، مسیر خود را تنظیم می‌کند.
 • مشابه شدن حقوق پرستاران تامین‌اجتماعی با وزارت بهداشت

  مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از افزایش حقوق پرستاران این سازمان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه وزارت بهداشت افزایش حقوق و دستمزد را اجرا کرده بود در سازمان تامین‌اجتماعی نیز با موافقت شورای حقوق و دستمزد، افزایش حقوق‌ها از مهر اجرا شده و حقوق پرستاران سازمان تامین‌اجتماعی مشابه وزارت بهداشت خواهد بود.
 • تخصیص اعتبار ۱۴۱ میلیارد تومانی برای افزایش حقوق خانواده شهدا

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با ابلاغ نامه‌ای به خزانه‌داری کل کشور، مبلغ ۱۴۱ میلیارد تومان اعتبار برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگی خانواده شهدا با شاغلان تخصیص داد. به گزارش روز سه‌شنبه سازمان برنامه و بودجه، «محمدباقر نوبخت» این ابلاغیه را برای تامین بدون‌تاخیر در پرداخت افزایش حقوق بازنشستگی حالت اشتغال همسران، فرزندان و والدین دارای حکم خانواده‌شهدا با شاغلان در مهرماه تخصیص داد و این مبلغ از محل اعتبار هزینه‌ای عمومی است. به گزارش «ایرنا» مشاور امور ایثارگران سازمان برنامه و بودجه پیش از این از افزایش حقوق حالت اشتغال خانواده شهدا با موافقت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داده بود. به گفته سردار «حسین صفری» بخشی از مطالبات ایثارگران در مراحل گوناگون پرداخت شده است و از جمله دو‌هزار و ۵۰۰ میلیون تومان از معوقه‌های ایثارگران در سال ۹۸ به دستور محمدباقر نوبخت به یکی از بیمه‌ها پرداخت شده است. مشاور امور ایثارگران سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش‌۵۰‌درصدی حقوق کارکنان دولت از تخصیص سه هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان برای تخصیص اعتبارات جاری بنیاد‌شهید و امور ایثارگران به ۹۳هزار خانواده جانباز و پرداخت معوقه‌های آنها خبر داده بود.
 • نتایج جلسه شورای ‌عالی اصل ۴۴

  بیست و یکمین جلسه شورای ‌عالی اجرای سیاست‎های کلی اصل۴۴ قانون اساسی برگزار شد. به گزارش «ایبِنا»، بیست و یکمین جلسه شورای ‌عالی اجرای سیاست‎های کلی اصل۴۴ قانون اساسی در تاریخ ۲۸/ ۷/ ۱۳۹۹ به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی، دادگستری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو شورا و سایر اعضای شورای عالی برگزار شد. در این جلسه گزارش عملکرد ماده ۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ قانون اساسی که محدوده فعالیت نهادهای عمومی در اقتصاد کشور را تعیین می‌کند، توسط معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه شد؛ بنابر این گزارش در این جلسه اقدامات دستگاه‌های مختلف ازجمله شورای رقابت، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیرامون اجرای ماده مذکور مورد آسیب‌شناسی قرار گرفت و با توجه به نارسایی‌ها و مشکلات مطرح شده در این زمینه، مقرر شد علاوه بر تدوین پیش‌نویس شیوه‌نامه اجرایی این ماده در سه ماه آینده، پیشنهاد اصلاحات قانونی لازم درخصوص این ماده با تشکیل کارگروه‌هایی از اعضای مرتبط، در قالب پیش‌نویس یک لایحه تهیه و با فوریت به شورا ارائه و مراحل قانونی مربوط انجام شود. دبیرخانه شورا نیز موظف به پیگیری این مصوبات شد. این گزارش می‌افزاید: همچنین در این جلسه مقرر شد علاوه‌بر ارتقای سامانه‌های مرتبط با افشای اطلاعات شرکت‌های مشمول این ماده، کلیه مؤسسات عمومی غیردولتی نسبت به ارائه اطلاعات مالی خود در قالب مکانیزم‌های تعیین شده در ماده مذکور اقدام کنند.
 • پیشنهاد بودجه‌ای از دیوان محاسبات

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، با آسیب‌شناسی بودجه کشور پیشنهادهایی درخصوص بهبود کارکرد سند مالی دولت در سال ۱۴۰۰ ارائه کرد. در این نامه، مهم‌ترین آسیب‌های نظام بودجه‌ریزی، وابستگی بودجه به نفت، حجم بالای معافیت‌های مالیاتی و افزایش تصاعدی بدهی دولت به صندوق توسعه عنوان شده است.
 • چشم‌انداز اقتصاد خاورمیانه و آسیای مرکزی

  دنیای‌اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول (IMF) گزارش چشم‌انداز اقتصادی منطقه‌ای خود را برای خاورمیانه و آسیای مرکزی منتشر کرد. در این گزارش با اشاره به اینکه کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان (مناپ) و کشورهای منطقه قفقاز و آسیای مرکزی (CCA) با راهکارهایی سریع و دقیق به پاندمی کووید-۱۹ واکنش نشان دادند تا با گسترش و اثرگذاری آن مقابله کنند، آمده است: با وجود این، کشورهای مذکور هنوز با جوی نامطمئن و دشوار در رابطه با این معضل مواجه هستند. به‌خصوص کشورهای صادرکننده نفت به شدت در این وضعیت آسیب دیده‌اند، آسیبی دوسویه از جانب پیامدهای اقتصادی تعطیلی‌ها و کاهش شدید تقاضا و قیمت نفت.
 • چهار مهارگر رشد نقدینگی

  امیر کرمانی در کانال تلگرامی خود ۹ مشخصه برای اقتصاد سال ۱۳۹۸ بیان کرد. این عضو ایرانی دپارتمان اقتصاد دانشگاه برکلی برای توصیف تصویری گویا از سال‌جاری اقتصاد ایران و رسیدن به راهکار صحیح، ۹ ویژگی‌ از سال گذشته اقتصاد و ۷ شاخصه اقتصادی سال‌جاری را به تفکیک توضیح داده است.
 • جابه‌جایی برندها در بازار ایران

  دنیای‌اقتصاد: بلومبرگ از جابه‌جایی برندها در بازار ایران خبر داد. در سایه افزایش نرخ ارز و کاهش واردات، استقبال از برندهای خارجی بسیار کمتر از گذشته است. از سوی دیگر، تغییر شرایط اقتصادی در داخل کشور، شرایط را برای بهبود کسب‌وکارهای داخلی مهیا کرده است. این گزارش تاکید می‌کند که در شرایط کنونی تولید کسب‌وکارهای داخلی به‌صرفه شده و برخی از فعالان اقتصادی در کشور ایران از تهدید تحریم، یک فرصت برای عرضه کالاهای «ساخت ایران» ایجاد کردند. روندی که برخلاف هدف تحریم‌ها مبنی‌بر نابودی تولید اقتصادی ایران، عمل کرده است.
 • ورود دیوان محاسبات به اخذ مالیات بر درآمد از تراکنش‌های بانکی قبل از ۱۳۹۵

  دیوان محاسبات کشور طی نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان مالیاتی مطالبه مالیات بر درآمد عملکرد سال‌های قبل از ۱۳۹۵ ناشی از تراکنش‌های بانکی را غیرقانونی خوانده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر