آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • بازگشت به کوپن راه یا بیراهه؟

  دنیای اقتصاد: «راه» و «بیراهه» مدیریت بحران فعلی کجاست؟ در دل بحران‌های داخلی و خارجی، دولت باید به رویکرد مداخله‌گرایانه و اقتصاد کوپنی متوسل شود؟ یا نه، باید چارچوب اصیل اقتصاد بازار را حفظ کند و به نقش رگولاتوری خود بسنده کند؟ این سوال در طول تاریخ برای همه کشورهای بحران‌زده ایجاد شده و اخیرا اسحاق جهانگیری نیز صاحب‌نظران را دعوت به یافتن پاسخ آن کرده است. «دنیای‌اقتصاد» ضمن اینکه به‌دلیل ماهیت متقابل این دو رویکرد، یکی را راه و دیگری را بیراهه می‌داند، چالش‌ها و فرصت‌های هر دو رویکرد را بررسی کرده است.
 • توپ در زمین اروپا است

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا (ساتما) در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد که ایران شرکت قرینه اینس‌تکس را راه‌اندازی کرده است و حالا نوبت اروپاست که با برداشتن گام عملی سازوکار تداوم تجارت بین ایران و اروپا را اجرایی کند. «علی اصغر نوری» مدیرعامل سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا روز گذشته در گفت‌وگو با «ایرنا» توضیحاتی را درباره اقدامات ایران و اروپا برای سازوکار مالی (اینس‌تکس- ساتما) ارائه کرد.
 • ۴ شرکت لبنی جریمه شدند

  ایسنا: سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از حکم ۶/ ۶‌میلیارد تومانی ۴ شرکت متخلف لبنی خبر داد و گفت: پرونده این ۴ شرکت به اتهام گران‌فروشی تشکیل شد و احکام صادره قطعی است. سید یاسر رایگانی در این باره اظهار کرد: رأی ۴ شرکت لبنی به‌دلیل گران‌فروشی، ۲۸ فروردین امسال در شعب تجدید‌نظر تعزیرات حکومتی قطعی شده و بر این اساس شرکت «می‌ماس» به پرداخت ۱۶ میلیارد و ۴۷۸ میلیون ریال به علاوه ممهور کردن شرکت به مهر تخلف مرتبه نخست، شرکت «شأن دشت (پاژن)» به پرداخت ۹ میلیارد و ۱۲۱ میلیون ریال به علاوه ممهور شدن به مهر تخلف مرتبه نخست، شرکت «لبن دشت (چوپان)» به پرداخت ۲۸ میلیارد و ۶۵ میلیون ریال به علاوه ممهور شدن به مهر تخلف نخست و شرکت «میهن» به پرداخت ۱۳ میلیارد و ۵۵۴ میلیون ریال درحق صندوق دولت محکوم شدند. وی گفت: همه این احکام قطعی است و مبلغ جرایم وصول می‌شود.
 • اپیدمی کپی‌کاری در دانشگاه‌ها

  مهر: معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: بیشترین تخلفات گزارش شده که در کمیسیون‌های مختلف درحال بررسی است، درباره استفاده از متون دیگران بدون ارائه منبع و کپی‌کاری است. مسعود برومند با اشاره به آخرین وضعیت آیین‌نامه مقابله با تقلب علمی گفت: در کمیسیون علمی دولت، دو جلسه در مورد این آیین‌نامه مذکور بحث شده و به‌زودی نهایی و به هیات دولت ارسال می‌شود. وی ادامه داد: براساس ساختار آیین‌نامه مذکور کمیته‌ای پیش‌بینی شده و با توجه به نوع تخلفی که استادان یا دانشجویان انجام دهند، تصمیم‌گیری می‌کند. معاون پژوهشی وزیر علوم درباره اینکه اخراج استادان یا دانشجویان نیز در صورت تخلف در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده است یا خیر گفت: اگر اقدام خیلی جدی صورت بگیرد اخراج هم پیش‌بینی شده است. وی درباره ارائه گزارش تقلب و تخلف علمی افزود: تا کنون چند مورد گزارش شده که به کمیسیون‌ها و کمیته‌های مربوطه ارجاع داده‌ایم که درحال بررسی است.
 • ساعت کار مفید دولتی‌ها؛ ۲۲ دقیقه در روز

  خبرآنلاین: یک کارشناس مسائل اقتصادی میزان ساعت کار مفید در جامعه ایران را هفته‌ای ۱۱ ساعت و برای کارمندان دولت، روزی ۲۲ دقیقه برآورد کرد. محمد حسین محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی درباره میزان کار مفید در کشور گفت: «بهره‌وری کار یا همان کار مفید از عناصر بسیار مهم در توسعه و شکوفایی جامعه به‌شمار می‌رود، اما با وجود این و با مطالعه میزان کار مفید در کشور و با توجه به گزارش‌های منعکس شده در رسانه‌ها این واقعیت تلخ عیان می‌شود که میزان کار مفید در جامعه ایران در هفته، حداکثر ۱۱ ساعت برآورد می‌شود و در بخش‌های دولتی نیز این عدد و رقم ۲۲ دقیقه در روز احصا شده است.»
 • بیانیه دیوار درباره حذف دلالان اخلالگر

  گروه بنگاه‌ها: سایت دیوار در بیانیه‌ای اقدامات خود برای حذف دلالان اخلالگر و بازگشت قیمت‌ها به دسته‌بندی خودرو و املاک تشریح کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در بخشی از بیانیه سایت دیوار که ۲۱ اردیبهشت ماه منتشر شد، آمده است؛ دیوار به سهم خود از وضعیتی که در هفته‌های اخیر موجب دامن زدن به فضای دلالی و قیمت‌سازی به ویژه در بازار خودرو شده، متاسف و در تلاش است در حیطه عملکرد پلت‌فرم خود، دست اخلالگران و تبانی‌گران را کوتاه کند. براساس این گزارش، همکاری فنی با سازمان فناوری اطلاعات و استفاده از سامانه‌ شاهکار، برای احراز هویت آگهی‌دهندگان، اعمال محدودیت برای قیمت‌گذاری خودرو، همکاری با اتحادیه‌ صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو برای قیمت‌گذاری خودرو، استفاده از اطلاعات معاملات پایان پذیرفته و اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی به منظور تعیین قیمت آگهی‌های مسکن و اعمال سختگیری‌های بیشتر از جمله اعمال هزینه‌ ثبت آگهی برای کسانی که بیش از حد مورد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌کنند، از جمله اصلاحات انجام شده روی پلت‌فرم سایت دیوار است.

بیشتر