آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • راه طی شده دلا‌‌ر ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی به یک خوانش جدید محتاج است. در درجه اول، کمتر به این نکته توجه شد که سیاست مذکور، اگرچه در فروردین ماه ۹۷ اعلام شد، اما تثبیت نرخ، ۴ ماه پس از اعلام و پس از تغییر در بانک مرکزی عملیاتی شد. نکته دوم اینکه از ابتدا قرار بود که نرخ، متناسب با شرایط اقتصادی تعدیل شود. اگرچه در ماه‌های ابتدایی اجرا، تعدیل نرخ دنبال شد، اما با اجرایی شدن بازار دوم، وعده داده‌شده، فراموش شد و با فرمان رئیس‌جمهور نرخ از حدود ۴۴۰۰ مجددا به ۴۲۰۰ بازگشت. تصمیمی که حداقل ۱۲ هزار میلیارد تومان رانت جدید به اقتصاد ایران افزود.
 • اصل غیرقابل مناقشه بانک مرکزی در برابر دولت

  رئیس کل بانک مرکزی اجتناب از پولی کردن کسری بودجه را یک اصل غیرقابل مناقشه خواند و تاکید کرد که باید راه‌های دیگری برای افزایش درآمدها دنبال شود. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: در قضیه تبدیل رمز دوم به رمز یکبار مصرف، بانک‌ها نباید هیچ هزینه‌ای به مشتریان خود تحمیل کنند.
 • بدهی دولت به بانک‌ها امسال تعیین تکلیف می‌شود

  معاون وزیر اقتصاد با اشاره به آخرین وضعیت فروش اموال مازاد بانک‌ها گفت:‌ بدهی دولت به بانک‌ها امسال تعیین تکلیف می‌شود.عباس معمارنژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت فروش اموال مازاد بانک‌ها اظهار کرد: این موضوع مورد توجه مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد بود و اقداماتی ظرف یک‌سال گذشته توسط وزارت اقتصاد صورت گرفته که منجر به این شد ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌های دولتی و خصوصی‌شده فروخته بشود که بخش عمده آن مربوط به املاک و بخش سهام و شرکت‌ها است. معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه این میزان فروش مربوط به بانک‌های دولتی و خصوصی مانند صادرات، تجارت و ملت است اعلام کرد: اینکه گفته شده براساس خوداظهاری، ۳۰ هزار میلیاردی از اموال بانک‌ها فروخته شده احتمالا مربوط به مدت زمان شروع طرح تاکنون است و آمار ۱۲ هزار میلیارد تومان برای یک سال و اندی گذشته بوده است. معاون اموربانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه بررسی کردیم که روند واگذاری اموال مازاد بانک‌ها تسریع شود، گفت: نیاز بود مقررات در رابطه با ارزش‌گذاری شرکت‌ها و املاک و دارایی و فروش اقساطی یک مقدار شفاف‌تر شده و تسهیل بیشتری صورت بگیرد.
 • درج اشتباه نام یک موسسه در فهرست دلار ارزان

  ایرنا: نام موسسه خیریه مکتب امیرالمومنین(ع) که به اشتباه در فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ ذکر شده بود، از این فهرست حذف شد. فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌طور پیوسته توسط بانک مرکزی به‌روزرسانی می‌شود که در تازه‌ترین فهرست، نام یک موسسه خیریه به اشتباه در آن درج شده بود. بر این اساس در فهرست اولیه دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی در ردیف ۱۱۴۱ تا ۱۲۵۰ نام موسسه خیریه مکتب امیرالمومنین(ع) به اشتباه به‌عنوان دریافت‌کننده ارز دولتی درج شده بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این موسسه از زمان اعلام سیاست‌های جدید ارزی در سال ۹۷ و پس از آن حتی یک دلار یا یورو دریافت نکرده است. با توجه به اشتباه صورت گرفته در به‌روزرسانی جدید انجام شده نام این موسسه از فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ حذف شد.
 • استانی با بیشترین خانوار فاقد بیمه

  مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان رضوی گفت: این استان با ۲۰۷ هزار خانوار فاقد هرگونه پوشش بیمه اجتماعی رتبه اول و بیش از ۱۵۰ هزار بیمه شده رتبه دوم را در کشور دارا است. به گزارش «ایلنا» محمود کاظمی در اولین جلسه هماهنگی معین اقتصادی منطقه پنج استان خراسان رضوی با ادارات نیشابور در جهت تسهیل و رفع موانع گفت: با اینکه ۱۴ سال بیشتر از عمر این صندوق نمی‌گذرد و جوان‌ترین صندوق بیمه‌ای کشور است ولی از لحاظ جمعیت تحت‌پوشش پیرترین صندوق کشور محسوب می‌گردد. وی افزود: طبق تغییراتی که درسال گذشته انجام شد افراد با سن بیش از ۵۰ سال نمی‌توانند عضو این صندوق شوند. مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان رضوی اظهار کرد: در توسعه پایدار نقش بیمه‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر است. کاظمی در ادامه تصریح کرد: طبق سرشماری سال ۹۵ تعداد ۵۰ هزار و ۶۴ خانوار روستایی در شهرستان نیشابور و فیروزه وجود دارد که از این تعداد ۲۰ هزار و ۸۴۷ خانواده روستایی فاقد هرگونه پوشش بیمه اجتماعی هستند.
 • ۱۸ میلیارد تومان برای مبارزه با ملخ‌ها؟

  ایلنا: سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ۱۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب سازمان مدیریت بحران کشور که مورد درخواست سازمان حفظ نباتات بود به دست ما رسید و اکنون درحال مدیریت و تخصیص آن به استان‌ها براساس اولویت مبارزه هستیم. محمدرضا میر با اعلام این خبر، افزود: علاوه بر این اعتبار، ۸ میلیارد تومان نیز از منابع اعتباری سازمان حفظ نباتات به مبارزه با این آفت اختصاص یافته است. وی ادامه داد: همچنین برای مبارزه با آفت ملخ دریایی ستاد مدیریت بحران و وزارت کشور تجهیزات و ماشین‌آلات را در اختیار سازمان حفظ نباتات قرار داده‌اند. میر با تاکید بر اینکه این آفت درحال پیش‌روی است، افزود: تا امروز ملخ دریایی ۸ استان کشور را آلوده کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر