• اثر کرونا بر کسب وکارها

  دنیای‌اقتصاد: ویروس کرونا حتی اگر منجر به فوت مبتلایان نشود، دست‌کم زندگی آنها را از روند طبیعی خارج می‌کند. ابعاد انسانی موضوع، به خصوص باید در سیاست اطلاع‌رسانی دولت مورد توجه قرار گیرد تا بر اضطراب مردم افزوده نشود. اما کرونا، یک مساله تک‌بعدی نیست و می‌تواند جنبه‌های دیگر زندگی مردم، از جمله کسب‌وکار را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو شناسایی آسیب‌های اقتصادی در این راه، برای حفظ بهداشت عمومی نیز ضروری است. حتی در منشأ کرونا در ایران نیز ردپای فاکتورهای اقتصادی دیده می‌شود؛ چراکه قم علاوه بر نقش مذهبی، چهار راه ترانزیتی کشور نیز هست و در احاطه استان‌های مهم صنعتی تهران، مرکزی و اصفهان قرار دارد. اکنون نیز مهم‌ترین چالشی که دولت و کشور با آن مواجه است، کمبود و گرانی لوازم پزشکی حیاتی است. قابل پیش‌بینی بود که دولت با رویکرد سنتی و قهری با این چالش برخورد کند و با ممنوعیت صادرات، سعی کند بازار را به کنترل درآورد. اما اقتصاددانان در این زمینه، زاویه نگاه دیگری دارند: تهییج تولید با باز گذاشتن فرصت صادرات یا جایگزین کردن شیوه عرضه. مساله اقتصادی دیگر این روزها، کسب‌وکارهایی هستند که با تجمع گره خورده‌اند؛ مانند باشگاه ورزشی و تئاتر. احتمالا احتیاط‌های پزشکی این کسب‌وکارها را برای مدتی با رکود مواجه کند.
 • جبران ریزش تراکنش‌های اینترنتی

  مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک‌مرکزی گفت: بی‌دقتی برخی بانک‌ها باعث کاهش تراکنش‌های بدون حضور کارت شده و وضعیت تراکنش‌ها بعد از ریزش به‌دلیل اجرای رمز دوم پویا درحال بهبود و جبران است.
 • کاهش ترافیک جهانی به دلیل کرونا!

  سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) هشدار داد کاهش تقاضای جهانی به علت شیوع ویروس کرونا، می‌تواند ده‌ها هزار دلار به ایرلاین‌های جهان خسارت بزند. به گزارش راشاتودی، سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی(یاتا) هشدار داد کاهش تقاضای جهانی به علت شیوع ویروس کرونا، می‌تواند ده‌ها هزار دلار به ایرلاین‌های جهان خسارت بزند. پیش‌بینی‌های یاتا با این فرض که شیوع بیماری بیشتر در چین باقی بماند نشان می‌دهد که ایرلاین‌های آسیایی بدتر از همه آسیب خواهند دید و امسال ۲۸ میلیارد دلار از درآمد خود را از دست خواهند داد. ایرلاین‌های خارج از این منطقه با ضرری کمتر مواجه شده و ۵/ ۱میلیارد دلار از درآمد خود را از دست خواهند داد.
 • تعطیلی شرکت سامسونگ به‌دلیل کرونا

  شرکت سامسونگ کره‌جنوبی ابتلای یکی از کارکنان خود در جنوب شرق کره را تایید و اعلام کرد کارخانه تولید گوشی در منطقه گومی را تعطیل کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت سامسونگ کره‌جنوبی اعلام کرد که یکی از کارمندان کارخانه تولید گوشی سامسونگ در شهر گومی در جنوب شرق کره به کرونا مبتلا شده و به همین دلیل این کارخانه تعطیل شده است. این شرکت که بزرگ‌ترین تولید‌کننده گوشی تلفن همراه در جهان به‌شمار می‌رود، گفت: خط تولیدی که این کارمند در آن کار می‌کرده تا روز ۲۵ فوریه تعطیل شده است. در بیانیه سامسونگ آمده است شرکت کره‌ای تمام کارمندانی را که با کارمند مبتلا برخورد داشته‌اند، در قرنطینه قرار داده و قصد دارد از آنها آزمایش بگیرد. سامسونگ بخش قابل‌توجهی از گوشی‌های خود را در ویتنام و هند تولید می‌کند و کارخانه گومی محصول تولید گوشی برای بازار داخل کره بوده است. کره‌جنوبی اعلام کرده که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور دو برابر شده و به ۴۳۳ مورد رسیده است.
 • افزایش سرمایه ۳۰۰ میلیاردی بانک‌مرکزی

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر هیات دولت، هیات‌وزیران در جلسه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ به پیشنهاد مجمع عمومی بانک‌مرکزی و به استناد قانون پولی و بانکی کشور با افزایش سرمایه بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی موافقت کرد. بر این اساس، سرمایه بانک‌مرکزی از مبلغ ۵۵ هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال به مبلغ ۵۸ هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال افزایش می‌یابد.
 • روزنه سفید در لیست سیاه

  دنیای‌اقتصاد: ایران وارد لیست سیاه FATF شد؛ منتها با یک روزنه سفید. براساس تصمیم گروه ویژه اقدام مالی در نشست فوریه به ریاست دوره‌ای چین، اقدامات مقابله‌ای علیه ایران پس از حدود سه سال و نیم فعال شد. برگشت به لیست سیاه با اجماع صورت گرفت یعنی چین و روسیه نیز مخالفتی نداشتند. بازگشت اقدامات مقابله‌ای یا اصطلاحا ورود ایران به لیست سیاه، به این معنی است که کشورها در تبادلات مالی و بانکی با ایران باید حساسیت بیشتری به خرج دهند. هرچند که سیاست‌گذاران حساسیت‌های احتمالی را در شرایط کنونی بلاوجه می‌دانند، اما کارشناسان معتقدند این اتفاق می‌تواند هزینه مبادله برای ایران را بالا ببرد. همکاری با اقدام مالی با وجود رعایت اکثر استانداردها از سوی ایران به بن‌بست خورد. یک سر این بن‌بست مدعیان داخلی بودند که اصرار داشتند به واسطه مکانیزم رای‌گیری در FATF و حضور چین و روسیه ایران می‌تواند همچنان در حالت تعلیق از اقدامات مقابله‌ای باقی بماند. اما این ادعا در نشست اخیر FATF نقض شد؛ البته در بازگشت ایران به لیست سیاه یک روزنه امید کماکان وجود دارد؛ ایران به وضعیت پیش از تیر ۹۵ بازنمی‌گردد. در آن حالت باید کل فرآیند الحاق به طور کامل طی می‌شد که یک بازه طولانی است، اما در بیانیه اخیر روزنه تعلیق اقدامات تقابلی در صورت پیوستن به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، باز گذاشته شده است.
 • دمای بهاری تورم در میانه زمستان

  دنیای‌اقتصاد: تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه به رقم ۲۵ درصد رسیده است. این رقم یعنی اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه نسبت به ابتدای سال نصف شده است. در فروردین ماه سال‌جاری نرخ تورم نقطه به نقطه ۴/ ۵۱ درصد گزارش شده بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم متوسط نیز در بهمن ماه به رقم ۳۷ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل کاهش ۶/ ۱ واحد درصدی را ثبت کرده است.
 • خط قرمز مالیات کجاست؟

  با افزایش تمرکز دولت بر درآمدهای مالیاتی، این روزها فعالان اقتصادی با سوالات زیادی درباره بحث مالیات مواجهند. به همین دلیل «دنیای‌اقتصاد» در سمینار «خطوط قرمز مالیات در سال‌های ۹۸ و ۹۹» که چهارشنبه ۷ اسفند برگزار می‌شود به‌دنبال پاسخگویی به این سوالات است. اگر تا همین چند سال پیش فقط فعالان اقتصادی که به درآمد می‌رسیدند تکلیف مالیاتی داشتند، دردو سال اخیر همه اقشار جامعه درگیر مالیات شده‌اند.
 • منابع ویژه دولت برای مقابله با کرونا

  ایسنا: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به وزیر بهداشت اعلام کردم از طرف سازمان هرچقدر که منابع لازم باشد برای مبارزه با کرونا اختصاص خواهیم داد. نوبخت گفت: خوشبختانه براساس آخرین گزارشی که مرکز آمار ایران برای پاییز داشت، رشد مثبتی داشتیم و این گواهی را مراکز بین‌المللی یعنی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی اعلام کرده‌اند که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ مثبت است. وی در ارتباط با تمهیدات دولت درباره کرونا گفت: بعد از شیوع این بیماری در چین و گسترش آن در جهان، وزارت بهداشت خود را تجهیز کرده و به نوع مناسبی تلاش کرد تا از ابتدا از ورود این بیماری به داخل کشور پیشگیری کند. نوبخت ادامه داد: بالاخره با این جغرافیا که ایران دارد و این همه تعدد و تنوع مسافرانی که هر روز از ایران می‌روند و وارد ایران می‌شوند ما هم مانند سایر کشور‌ها که نهایت دقت را می‌کنند، اما باز هم علائمی در آن کشور‌ها دیده شده متاسفانه موارد این بیماری را در کشور مشاهده کردیم.
 • سهمیه‌بندی در ماسک طبی

  دنیای‌اقتصاد: افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران باعث افزایش تقاضای ماسک در کشور شده است. اگرچه برخی از منابع مهم اطلاع‌رسانی هشدار داده‌اند که استفاده از ماسک چندان ضروری نیست و تنها افرادی که مبتلا به بیماری شده‌اند برای کاهش شیوع بیماری باید از ماسک استفاده کنند، اما مشاهدات در داروخانه‌ها نشان می‌دهد که به‌دلیل افزایش تقاضای مردم، قیمت ماسک با افزایش مواجه شده است. علاوه براین برخی از داروخانه‌ها ادعا کرده‌اند که کمبود ماسک دارند و در نتیجه به هر نفر تنها یک ماسک می‌فروختند.
 • وام‌های بد بانک‌های چینی دو برابر خواهد شد

  گزارش جدید موسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی گلوبال نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا تعداد وام‌های با عملکرد بد و سوال‌برانگیز را در بانک‌های چینی ۲ برابر خواهد کرد. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، گزارش جدید موسسه اعتبارسنجی اس‌اندپی گلوبال نشان می‌دهد که بانک‌های چینی با فشار بیش از حدی از سوی وام‌های بد روبه‌رو خواهند شد.
 • مجوز فعالیت آرین بانک صادر شد

  دبیرکل اتاق مشترک ایران و افغانستان اظهار کرد: به‌دلیل استراتژیک بودن بندر چابهار و همچنین معافیت از تحریم‌های آمریکا، ایران به دو بانک افغانستانی اجازه تاسیس شعبه در بندر چابهار را داده است تا فعالان اقتصادی دو کشور از تسهیلات آن استفاده کنند. مظفر علیخانی در گفت‌وگو با «ایلنا» بیان کرد: به‌دلیل استراتژیک بودن بندر چابهار و همچنین معافیت از تحریم‌های آمریکا، ایران به دو بانک افغانستانی اجازه تاسیس شعبه در بندر چابهار را داده است تا فعالان اقتصادی دو کشور از تسهیلات آن استفاده کنند. باید توجه داشت بندر چابهار در کنار منطقه دوغارون اهمیت بالایی برای هر دو کشور دارد.
 • منطقه ممنوعه سیاست پولی

  دنیای‌اقتصاد: ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «نظام بانکی در خدمت تولید» حول یک پرسش مهم برگزار شد، مبنی بر اینکه در شرایط رکودی نقش سیاست‌های پولی برای ایجاد رشد اقتصادی چیست؟ برای این پرسش در نزد کارشناسان سه پاسخ مشخص وجود دارد: گروهی معتقدند که باید به‌دنبال ایجاد سیاست‌های انبساطی و تزریق پولی برای خروج از رکود بود، به نحوی که با هدایت پول به سمت بنگاه‌های تولیدی، به سمت رشد اقتصادی بالا و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی رفت.
 • میزان اشتغال‌زایی بخش تعاون

  اسحاق جهانگیری دیروز در مراسم افتتاح همزمان ۳۲۲ طرح بخش تعاون در سراسر کشور، از تلاش‌های دست‌اندرکاران بخش تعاون و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قدردانی کرد و گفت: بخش تعاون یکی از بخش‌هایی است که می‌تواند در تحقق اهداف و آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران نظیر عدالت، موثر باشد.
 • سهام دولت در بانک‌ها از طریق بورس واگذار می‌شود

  معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد گفت:‌ باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های قابل واگذاری از طریق بورس واگذار می‌شود. عباس معمارنژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد اینکه سهام دولت در بانک‌های قابل واگذاری چه زمانی به مردم عرضه می‌شود، اظهار کرد: بحث واگذاری سهام دولت الان در هیات واگذاری برای قیمت‌گذاری سهام بررسی می‌شود و بعد از اینکه سهام پالایشگاهی دولت از طریق بورس عرضه شد، در اولین فرصت، باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های قابل واگذاری نیز عرضه می‌شود. وی افزود:‌ الان سهام بیمه البرز از طریق بورس عرضه می‌شود و هر موقع در هیات واگذاری تصویب شود، سهام دولت در بانک‌ها نیز واگذار خواهد شد. معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد در مورد اینکه شیوه واگذاری سهام دولت چگونه خواهد بود گفت: در این مرحله هم مثل مرحله قبل سهام به‌صورت بلوکی و عمده واگذار می‌شود. معمارنژاد در پاسخ به این پرسش که در نوبت پیش، عرضه بلوکی سهام دولت مشتری پیدا نکرد، بیان کرد: در لایحه بودجه ۹۹ امکانی فراهم شده که اگر توسط نمایندگان تصویب شود، بتوان از طریق واحدهای صندوق قابل معامله بورسی موسوم به ETF سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌ها واگذار شود، اما این مساله به شرط این است که پیشنهاد دولت در لایحه بودجه به تصویب مجلس برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر