• تصمیم بنزینی ۹۸ در بوته ارزیابی

  دنیای‌اقتصاد: بازوی پژوهشی مجلس، نخستین روایت تحلیلی سیاستی-اقتصادی از طرح افزایش قیمت بنزین سال گذشته را ارائه کرد. از بعد اقتصادی، این گزارش نشان می‌دهد افزایش نرخ تورم این طرح حدود ۲/ ۵ درصد بوده است. از بعد رفاهی نیز منفعت اقتصادی این طرح بیشتر از ضرر آن بوده است؛ به‌نحوی‌که به جز سه دهک بالای درآمدی، تنها ۱۱درصد خانوارها (۷/ ۶ میلیون نفر) متضرر شدند. اما پاشنه آشیل این سیاست‌گذاری عواملی همچون فقدان شفافیت در اجرا، تاخیر در اعلام سیاست‌های حمایتی و عدم‌اطمینان از بازتوزیع منابع آن عنوان شده است.
 • خروج از رکود در سه سال آینده

  با لغو احتمالی تحریم‌های آمریکا، اقتصاد ایران از سال ۲۰۲۱ شاهد رشد خواهد بود. این رشد در سال اول ۴/ ۴ درصد و در سال‌های بعدی ۹/ ۶ و ۶ درصد خواهد بود. موسسه مالی بین‌المللی (IIF) پیش‌بینی کرد در صورت لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سوی بایدن اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد ۴/ ۴ درصدی باشد. به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، موسسه مالی بین‌المللی در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده در صورت لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت آمریکا به برجام، اقتصاد ایران در سال آتی میلادی شاهد رشد ۴/ ۴ درصدی خواهد بود.
 • جزئیات پرداخت کرونایی

  به‌دنبال ارسال سوالات مطرح شده از سوی برخی رسانه‌های گروهی درخصوص چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های شدید کرونایی، پاسخ مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این سوالات به شرح زیر است:
 • حذف سقف‌گذاری از حقوق بازنشستگان

  براساس مصوبه هیات دولت و به‌استناد رای دیوان عدالت اداری، دریافتی بازنشستگان از سقف لحاظ ‌شده هفت‌ برابر حداقل حقوق معاف شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، هیات‌وزیران در جلسه ۲۸ آبان ماه خود به‌پیشنهاد معاون حقوقی ریاست‌جمهوری حذف سقف حقوق بازنشستگان را (که ۷ برابر حداقل حقوق بازنشستگی بود) ابلاغ کرد.
 • ۴۰۰ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی در کشور

  معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: به‌طور متوسط فرار مالیاتی در جهان حدود ۱۵ درصد است اما فرار مالیاتی در ایران بسیار بیشتر و بین ۲۵ تا ۳۰ درصد برآورد شده که براساس برآوردهای ریالی می‌توان گفت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی در ایران وجود دارد.
 • نسخه پساتعطیلی مهار کرونا

  دنیای‌اقتصاد: اگرچه به‌کارگیری یک دوره تعطیلی ضربتی می‌تواند نرخ شیوع بیماری کرونا را کاهش دهد، اما تداوم این مسیر نیاز به سیاست‌های تکمیلی دارد. با بررسی تجربه کشورهای موفق، یک بسته سیاستی می‌تواند شامل ۸ اقدام همزمان از جمله «شناورسازی ساعت کار کارمندان» و «اعلام آمار منطقه‌ای ابتلا» باشد تا اثربخشی تعطیلات محقق شود.
 • جهش صنعت در ابتدای پاییز

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور در جلسه روز گذشته هیات دولت، با ارائه آمارهای تطبیقی، عملکرد اقتصادی دولت را پیش از اعمال تحریم‌ها با متوسط ۴۱ سال اخیر مقایسه کرد. علاوه بر این، نکته مهم صحبت‌های او، رشد ۷۵ درصدی تولیدات صنعتی مهرماه نسبت به شهریور بود. رئیس‌جمهور به‌رغم گزارش رشد اقتصادی تولیدات صنعتی در مهرماه، اما منبع این اطلاعات یا شاخص‌های اقتصادی را در گزارش خود بیان نکرد. همچنین اینکه تولیدات صنعتی مذکور شامل چه بخش‌ها و گروه‌هایی می‌شود در گزارش او ذکر نشده است. با این وجود در صورت تحقق این آمار اقتصادی امیدوارکننده، احتمال خروج رکود با یک آهنگ بسیار تند در فصل پاییز سال‌جاری، احساس می‌شود.
 • دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری

  مدیرکل امور بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی، شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه‌شدگان این سازمان به‌ویژه بیمه‌شدگانی که به بیماری کرونا مبتلا شدند را تشریح کرد.
 • شرایط دریافت وام ۱۰۰میلیون تومانی برای کارگران

  معاون تعاون وزارت کار و رفاه اجتماعی جزئیات پرداخت وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی به کارگران را اعلام کرد. به گزارش «ایلنا» محمدجعفر کبیری گفت: یک خط اعتباری ۷۵۰۰ میلیارد تومانی برای خانه‌دار شدن کارگران ایجاد شده که می‌توانند با عضویت در تعاونی‌های مسکن از این خط اعتباری استفاده کنند و به ازای هر واحد میانگین ۱۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۰ ساله دریافت کنند. او افزود: آنها می‌توانند هم از طریق اقدام ملی مسکن این کار را انجام دهند و هم تعاونی‌های مسکن و مسکن کارگری که مجزا به ادارات کل ما مراجعه می‌کنند و می‌توانند در صورت داشتن مجوز‌های قانونی از این خط اعتباری استفاده کنند.
 • «صبااپ» جایگزین نرم‌افزار «خاتم» شد

  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تعالی سازمانی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: نرم‌افزار صبا (صبااپ) جایگزین نرم‌افزار خاتم شد. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، حمیدرضا رضوانی، با اعلام این خبر اظهار کرد: با هدف دسترسی آسان به خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی کشوری، جلوگیری از ترددهای شهری و افزایش رضایت‌مندی بازنشستگان تحت پوشش، نرم‌افزار صبا طراحی شده و در دو نسخه «اندروید» و «وب» در اختیار عزیزان علاقه‌مند قرار گرفته است.
 • عدم توقف قانون مالیات ارزش افزوده

  معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: قانون مالیات ارزش افزوده متوقف نشده و همچنان لازم‌الاجراست.
 • تمدید پروانه کار اتباع خارجی بدون نیاز به مراجعه حضوری

  اعتبار پروانه کار همه اتباع خارجی بدون نیاز به مراجعه حضوری به‌طور خودکار تا پایان بهمن امسال تمدید می‌شود. به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل اشتغال اتباع خارجی، هدف از این طرح را رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی و قطع زنجیره کرونا دانست. محسن ابراهیمی افزود: با توجه به دستور معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، مبنی بر تمدید خودکار اعتبار همه مجوزهای صادره از سوی دولت، پروانه کار اتباع خارجی نیز که اعتبار آن از تاریخ ۹۹/ ۹/ ۱ منقضی می‌شود بدون نیاز به مراجعه، تا پایان بهمن امسال تمدید خواهد شد.
 • تشکیل پرونده مالیاتی برای تمامی صاحبان کارت‌خوان

  معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی از تشکیل پرونده مالیاتی برای تمامی صاحبان کارت‌خوان خبر داد. به گزارش «ایبنا» مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی گفت: ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فاز اجرایی شد. برای کلیه صاحبان کارت‌خوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد. وی افزود: بانک‌مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی هماهنگی کامل دارند.
 • شیفت تورم به دهک ندار

  دنیای اقتصاد: «فشار تورم ماهانه» در آبان از دهک‌های پردرآمد به دهک‌های کم‌درآمد رسید. در اکثر ماه‌های سال‌جاری به‌دلیل رشد قیمتی در گروه‌های غیرخوراکی مانند رشد قیمت خودرو، عمدتا تورم «خانوار دارا» از «خانوار ندار» بیشتر گزارش می‌شد. اما رکوردشکنی تورم خوراکی که سهم بیشتری در سبد کم‌درآمدها دارد، باعث شد نرخ تورم ماهانه گروه‌های کم‌درآمد ۱/ ۶ واحد درصد بیشتر از گروه پردرآمد شود. این آمار در حالی اعلام شده است که در مهرماه تورم ماهانه پردرآمدها ۶/ ۴ واحد درصد بیشتر از کم‌درآمدها گزارش شده بود.
 • سه گلایه همتی به رئیس‌جمهور

  دنیای‌اقتصاد: در هفته‌های گذشته، یک طناب‌کشی میان وزارت صمت و بانک‌مرکزی درخصوص ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک شکل گرفته بود. در این طناب‌کشی، وزارت صمت تاکید داشت باید کالاهای دپو شده در گمرک آزاد شود و در راستای اجرایی شدن هدف خود، در جلسه‌ای سه بند تکلیفی برای بانک‌مرکزی تعیین کرد، اما بانک‌مرکزی اعتقاد دارد که باید منشأ اصلی ارز کالاهای وارداتی مشخص شود. حال در جدیدترین موضع‌گیری، رئیس‌کل بانک‌مرکزی معتقد است تصمیمات اخیر وزارت صمت با اشکالات قانونی روبه‌روست و در نامه‌ای که به رئیس‌جمهور نوشته نقدهایی به این تصمیمات وارد کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر