آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • فشار پوپولیسم به بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: طرح روی جلد و سرمقاله این هفته نشریه انگلیسی اکونومیست به یکی از دستاوردهای بزرگ علم اقتصاد پرداخته است: استقلال بانک مرکزی. اکونومیست با اشاره به اینکه جهان تحت نظارت تکنوکرات‌ها به سطح پایین و باثبات نرخ تورم عادت کرده، هشدار داده است که حالا اما دونالد ترامپ فدرال رزرو را به محاصره درآورده، طرفداران برگزیت منزلت بانک انگلستان را خدشه‌دار کرده‌اند و رئیس‌جمهوری ترکیه کشمکشی همچون مسابقه طناب‌کشی را با بانک مرکزی کشورش به راه انداخته است. در هندوستان یک کارمند داخلی منعطف در آستانه انتخابات نرخ بهره را کاهش داده است و بانک مرکزی اروپا نیز در معرض این خطر است که درگیر یک جنگ سیاسی شود بر سر این موضوع که اصولا اداره نهادهای اروپایی باید به‌دست چه فردی بیفتد.
 • کمینه‌شدن کارمزدهای ارزی

  جلسه هماهنگی بانک مرکزی با صرافی‌های منتخب بانکی برای تاکید بر ضرورت خرید به موقع ارز حاصل از صادرات و حداقل‌سازی کارمزدهای نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی در بانک مرکزی برگزار شد.
 • پوزهای کم‌تراکنش جمع‌آوری می‌شوند

  دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان خراسان رضوی گفت: تعداد تراکنش‌های متقاضیان دستگاه‌های کارتخوان (pos) طی هر ماه باید قابل قبول باشد در غیر این صورت کارتخوان‌هایی که حداقلی از تراکنش ماهانه را نداشته باشند جمع‌آوری می‌شوند. حسن مونسان روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: به‌طور مثال استفاده از دستگاه‌های کارتخوان بانک ملی باید شامل ماهانه ۲۵ تراکنش و در مجموع به مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال باشد یا ۴۰ تراکنش بدون محاسبه گردش حساب را طی این مدت در برگیرد.
 • وضعیت زرد اقتصادی در روسیه

  دنیای اقتصاد: به تازگی یکی از نهادهای آماری دولتی روسیه، اقدام به انتشار گزارشی از وضعیت مالی شهروندان روسی کرده‌است. گزارشی که البته با واکنش و انکار کرملین پاسخ داده‌شد.
 • نان‌هایی که آب می‌روند

  رئیس اتحادیه نان فانتزی تهران گفت: اگر قیمت‌ها افزایش پیدا نکند نانوا ها مجبور خواهند شد که از کیفیت محصول خود کم کنند و وزن چانه خمیر را کاهش دهند. هم اکنون ما شاهد هستیم که نان‌ها هر روز کوچک‌تر می‌شود و مسوولان هم کاملا این موضوع را می‌دانند، پس بهتر است برای جلوگیری از ادامه این روند با یک کار کارشناسی و دعوت از نماینده نانواهای سنتی و صنعتی یک قیمت متعادل را برای نان اعمال کنند.
 • پیاز هم دولتی شد؟

  دنیای اقتصاد: روز گذشته فیلمی از صف شهروندان برای دریافت پیاز با نرخ دولتی در شبکه اجتماعی دست‌به دست می‌شد. به‌نظر می‌رسد که ستاد تنظیم بازار اقدام به توزیع پیاز با نرخ ۴۳۰۰ تومانی برای تنظیم بازار کرده‌است، آن‌هم در شرایطی که در حال‌حاضر قیمت پیاز درجه یک در برخی از مناطق تهران به بیش از ۱۵ هزار تومان می‌رسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر