آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • بی‌محلی تورم دهکی به ارز دولتی

  دنیای اقتصاد: دولت در سال ۹۷ ارز ترجیحی توزیع کرد تا اقشار کم‌درآمد را مصون از افزایش قیمت‌ها نگه دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار، ماحصل کار این شد که تورم نقطه‌ای دهک اول(کم‌برخوردارترین) در پایان سال ۹۷، معادل ۴ درصد کمتر از تورم دهک دهم شد. اما برای این ۴ درصد، دولت بهای گزافی پرداخت. اگر از نگاه تورم سالانه موضوع بررسی شود، اختلاف تورم دهک اول و دهم تنها به ۳ درصد می‌رسد.
 • بهبود نرخ بیکاری در سال۹۷

  دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار نشان از این دارد که نرخ بیکاری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، بهبود یافته است؛ به‌طوری‌که این شاخص با افت ۱/ ۰ درصدی، به ۱۲ درصد در سال گذشته رسیده است. در کنار این موضوع، نرخ مشارکت نیز در سال گذشته به قله ۱۳ ساله و نرخ ۵/ ۴۰ درصدی رسید. در واقع افزایش نرخ مشارکت می‌تواند توضیح‌دهنده بخشی از کاهش نرخ بیکاری باشد. همچنین نرخ بیکاری جمعیت جوان نیز در سال ۹۷ نسبت به سال قبل آن، با کاهش ۲/ ۰ درصدی اندکی تعدیل شده است.
 • ۳ راهکار مجلس برای آینده دلار ۴۲۰۰

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر نحوه عرضه کالای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی ضعف نظارت مشهود بود، گفت: مجلس سه راهکار مختلف برای توزیع ۱۴میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی پیشِ‌روی دولت قرار داده است.
 • پیگیری اتحادیه اروپا برای اجرای اینس‌تکس

  سفیر هلند در ایران گفت: اتحادیه اروپا همچنان پیگیر کانال مالی تجارت با ایران است تا از این طریق بتواند ارتباط تجاری خود را با ایران مانند گذشته ادامه بدهد. «ژاک ورنر» در گفت‌و‌گو با «ایرنا» افزود: با وجود اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا به‌صورت مشخص برقرارداد برجام پایبند است.
 • کمک‌های مالی بیت‌کوین به ویکی‌لیکس

  پس از دستگیری جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس که یک وب‌سایت مشهور در افشای اسناد محرمانه است، کمک‌های مالی بیت‌کوین به این سازمان به شدت افزایش یافته است.
 • خرج بالای زندانی‌ها

  دنیای اقتصاد: چند روز پیش خبری در فضای رسانه‌ای کشور دست‌به دست می‌شد که سرانه خرج دولت برای زندانیان و دانش‌آموزان را با یکدیگر مقایسه می‌کرد. مبنای این خبر اظهارات رئیس‌کل زندان‌های ایلام بود. بر مبنای اعلام این مقام مسوول هر زندانی روزانه ۱۲۰ هزار تومان خرج روی دست دولت می‌گذارد. به عبارت دیگر بر مبنای اظهارات این مقام مسوول هر زندانی در یک سال هزینه‌ ۵۴ میلیون تومانی به دولت تحمیل می‌کند.
 • نصف هرمزگان در تصرف ملخ‌ها

  ایلنا: مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان از هجوم موج جدید ملخ‌های دریایی با تراکم بالا در روزهای پس از بارندگی خبر داد و گفت: موج جدید هجوم ملخ‌های دریایی آغاز شده است و در حال‌حاضر نصف استان هرمزگان را درنوردیده و تا عمق حداقل ۱۰۰ کیلومتری استان پیش رفته‌اند. همزمان با گرم شدن مناطق آفریقایی، پوره‌ها (بچه ملخ) بالدار شده و به عربستان نقل مکان کرده‌اند، متاسفانه در عربستان مبارزه درست و اصولی انجام نشده و حجم بالای تراکم دستجات ملخ برای تغذیه به ایران کوچ کرده‌اند.
 • کشف ۱۳۰۰ سکه عتیقه از مسافر مترو

  ایسنا: فرمانده یگان انتظامی متروی پایتخت از دستگیری دو قاچاقچی و کشف ۱۳۰۰ عدد سکه تاریخی خبر داد. سرهنگ علی راقی در تشریح این خبر، گفت: ساعت ۱۰ صبح بیست و چهارم فروردین ماه، ماموران انتظامی گشت مترو صحن مطهر، هنگام گشت‌زنی در سکوی ایستگاه مترو، متوجه رفتار مشکوک دو مرد شدند که یک ساک نیز همراه آنان بود. وی با اشاره به اینکه هر دو متهم رابطه نسبی با یکدیگر داشته و از شهرستان همدان برای فروش سکه‌ها به تهران آمده‌اند، افزود: در بازرسی از ساک آنان، ۱۳۰۰ عدد سکه عتیقه کشف شد. براساس این گزارش، راقی با بیان اینکه یکی از متهمان اظهار داشت که سکه‌ها را چهار سال پیش از فردی خریداری کرده است، عنوان کرد: هر دو متهم برای بررسی جزئیات پرونده به پلیس پیشگیری منتقل شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر