• پایان کرونا در پنج سناریو

  دنیای اقتصاد: نتایج یک پژوهش که اخیرا بر درگاه اینترنتی دانشگاه ییل منتشر شده با بسط یک مدل اپیدمیولوژی به تخمین میزان مبتلایان به بیماری کرونا و نرخ مرگ‌ومیر ناشی از آن پرداخته است. این پژوهش در پنج سناریو تنظیم شده است و نتایج آن نشان می‌دهد در حالت‌های مختلف زمان پیک کرونا می‌تواند متفاوت باشد. در مجموع پژوهش برآورد کرده تب کرونا در ابتدای تابستان فروکش کند، اما نرخ ابتلا و مرگ‌ومیر آن بسته به عملکرد سیاست‌گذار کاملا متفاوت است. سناریوهای ترسیم‌شده نشان می دهد با فرض اینکه از ابتدای شیوع بیماری تماس افراد تا ۷۵ درصد کاهش داشته است، موارد ابتلا (شامل بدون علامت و پنهان) بین ۳ تا ۶ برابر موارد گزارش شده تخمین زده شده است. این پژوهش در فرض دیگری برآورد کرده است اگر نیمی از افراد جامعه پس از تعطیلات نوروز تماس خود را با بقیه افراد به صفر برسانند و نیم دیگر از این رفتار پیروی نکنند، امکان دارد تعداد موارد ابتلا تا ابتدای تابستان به ۳ میلیون نفر برسد. اما چه باید کرد؟ مقاله با الهام از تجربه کره‌جنوبی، ژاپن و چین تاکید دارد، راه‌حل نهایی در کنار فاصله‌گذاری اجتماعی، تست فراگیر است. این سیاست علاوه بر اینکه جان بسیاری از افراد را از مرگ نجات می‌دهد، فشار بر روی سیستم درمانی را نیز کاهش می‌دهد.
 • پاسخ نوبخت درباره افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی

  ایرنا: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: قانون درباره مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی وکارگران، سازوکاری مشخص کرده که پیگیری افزایش حقوق این عزیزان خارج از اختیار من است. «محمدباقر نوبخت» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: کارگر عزیزی مرا خطاب قرار داد که چرا فقط پیگیر افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان لشکری و کشوری هستم و در برابر کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی احساس مسوولیت نمی‌کنم؟ خدا می‌داند احساس شرمندگی کردم؛ اما قانون درخصوص این عزیزان سازوکاری مشخص کرده که خارج از اختیار من است.
 • سه تصمیم بانک‌مرکزی در زمینه سیاست‌های اعتباری

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی سه اقدام پیش‌روی بانک‌مرکزی در جهت سیاست‌های اعتباری را تشریح کرد. عبدالناصر همتی اعلام کرد: در مقابله با آثار اقتصادی کرونا، بانک‌های عامل را مشخص کردیم و سازوکار پشتیبانی از طرح بزرگ تامین اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا با هدف حمایت از تداوم اشتغال نیروی کار واحدهای اقتصادی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. همتی افزود: در زمینه کمک به ایجاد جهش تولید، مقرر شد واحد نظارت بر زنجیره تامین در جهت تعمیق و توسعه زنجیره تامین مالی تولید کالاها و خدمات در بانک‌مرکزی ایجاد شود.
 • تصویب کمک ۵۰۰ هزار دلاری صندوق اوپک به ایران

  وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: کمک ۵۰۰ هزار دلاری صندوق اوپک برای توسعه جهانی (OFID) به ایران برای خرید و توزیع تجهیزات بسیار ضروری بیمارستانی موردنیاز برای مقابله با ویروس کرونا از سوی این صندوق تصویب شد.
 • افزایش فروش کنسول بازی به‌دلیل خانه‌نشینی

  به نظر می‌رسد خانه‌نشینی شهروندان در کشورهای اروپایی به علت شیوع گسترده ویروس کرونا، آنها را به سمت‌وسوی استفاده بیشتر از کنسول‌های بازی و همچنین بازی‌های رایانه‌ای سوق داده است.
 • واگذاری ۳ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در سال ۹۸

  وزارت اقتصاد اعلام کرد: در سال ۱۳۹۸ در مجموع بالغ بر ۲ هزار و ۹۹۸ میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی واگذار شده است. به گزارش «ایبنا» وزارت اقتصاد خصوصی‌سازی را به‌عنوان یکی از راه‌حل‌های کاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملکرد شرکت‌های دولتی در ایران در چارچوب سیاست‌های کلی اصل‌۴۴ قانون‌اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار داده است. اهم محورهای اقدامات و عملکرد مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه واگذاری شرکت‌های دولتی در سال ۱۳۹۸ را در شش محور «فروش سهام شرکت‌های دولتی»، «واگذاری سهام به عموم مردم»، «اهلیت خریداران شرکت‌های دولتی»، «قیمت‌گذاری در سهام و دارایی‌ها»، «اصلاح روش‌های واگذاری» و «تشکیل کارگروه بررسی واگذاری‌ها» در ادامه می‌خوانید:
 • تحقق هشدارها، تمدید وعده‌ها

  دنیای اقتصاد: در دوازده ماه سال ۹۸ چه رخ داد؟ مرور این دوازده ماه از ۴ قاب رویدادها، اعداد و آمار، وعده‌های مسوولان و هشدارهای کارشناسان بررسی شده است. نتیجه این بررسی نشان می‌دهد در سالی که با سیل ویرانگر شروع شد و با کرونا در حال خاتمه است، چندین اتفاق ریز و درشت در عرصه اقتصاد رخ داد. از میان وعده‌ها بسیاری به سال بعد موکول شد و از میان هشدارها اکثرا در همین سال محقق شد. در این سال پرحادثه اتفاقات با سرعت و تصاعد رخ داد. از ترور سردار سلیمانی تا ساقط شدن هواپیمای اوکراینی؛ از افزایش نرخ بنزین به ۳ هزار تومان تا پیامدهای بعدی آن، از هشدارهای مکرر درباره ورود ایران به لیست سیاه FATF تا تحقق آن در ابتدای آخرین ماه سال. از وعده دو روزه شدن تعطیلی آخر هفته قبل از وزارت تا فراموشی آن بعد از رای اعتماد. از هشدارها برای پیامدهای دلار ۴۲۰۰ تا مستندات رسمی سوءاستفاده از این سیاست. هر کدام از رخدادها، شاید بار خبری یک سال را تامین می‌کرد؛ اما ۹۸ از این جهت سال پر رخدادی بود. این سال به آخر رسیده است اما کماکان پرونده برخی اقدامات برای سال جدید باز است؛ اصلاحات اقتصادی، تکمیل برخی ساختارها مانند بازار متشکل ارزی، اصلاح ساختاری بودجه، اصلاح ترکیب پایه پولی و برخی سیاست‌ها مانند آخر هفته دوروزه و... .
 • فلسفه سیاسی کرونا

  روح‌اله اسلامی - رئیس گروه مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد
  فلاسفه پس پشت ماجراها را جست‌وجو می‌کنند. فلسفه به ناگاه در واقعیت‌های عادی شک می‌کند و پرسشی اساسی مطرح می‌کند که علل این رویداد چیست؟ پرسش از چرایی، هستی و وجود یک رویداد ورود به منطقه فلسفه است. در مورد ویروس کرونا از دو منظر فلسفه سیاسی می‌توان به بررسی موضوع پرداخت و هر دو فلسفه در سطح دکترین و سیاست‌های اجرایی رویه‌های متفاوتی را دنبال می‌کنند.
 • پیش‌بینی تورم ۲۰ درصدی در سال ۹۹

  فارس: عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی شب گذشته در شبکه خبر درخصوص تعویق سه‌ماهه پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه و ۱۰ گروه شغلی اظهار کرد:‌ براساس تصمیمات اتخاذ شده در دولت و بانک مرکزی درخصوص آثار اقتصادی شیوع کرونا، پرداخت اقساط تسهیلات کسب و کارهای زیان‌دیده از کرونا سه ماه به تعویق می‌افتد و البته براساس مصوبه شورای پول و اعتبار این تعویق مشمول جریمه نمی‌شود.
 • کلید قطع جریان کرونا

  دنیای اقتصاد: چگونه می‌توان تاج و تخت کرونا را درهم شکست؟ ویروس کووید-۱۹ (کرونا) جهان‌گیر شده است. کشورهای زیادی با این ویروس دست به گریبان هستند و هر روز بر تعداد مبتلایان افزوده می‌شود. وضعیت به گونه‌ای است که اروپا کانون بحران کرونا شده است و آمریکا برای مقابله با این بیماری اعلام وضعیت اضطراری کرده است. گرفتاری پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در برخورد با این بیماری موفقیت در غلبه بر کرونا را با تردید روبه‌رو کرده است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد هنوز یک کلید برای قطع جریان ابتلا در کرونا وجود دارد. با این تفاوت که کلید قفل کرونا به جای غرب از شرق آسیا می‌آید. فوربس و فایننشال‌تایمز در دو گزارش مستقل تجربه آسیای شرقی در قطع زنجیره ابتلای کرونا را به اشتراک گذاشتند. سیاست‌گذاری در این کشورها موجب شده نرخ مبتلایان سیر نزولی بگیرد و به تعبیر فوربس «دُم» این بیماری بریده شود. در این گزارش‌ها دلایل موفقیت کشورهای آسیای شرقی از جمله کره‌جنوبی، سنگاپور و تایوان در کنار چین مرور شده و از دل آن نسخه‌ای برای کشورهای غربی پیشنهاد شده است. «دنیای اقتصاد» در کنار انعکاس این دو گزارش اقداماتی را که ایران نیز می‌تواند از آن الگو بگیرد، مستند کرده است. از جمله این اقدامات مکمل‌هایی است که برای ماندن مردم در خانه و کاهش ترددها باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.
 • درس آسیایی از کرونا

  دنیای اقتصاد: زمانی که مقامات تایوان به آخرین آمارهای ویروس جدید کرونا نگاه می‌کنند، شاید اراده‌ای در آن نداشته باشند اما به‌خود می‌بالند: تا روز یکشنبه تنها ۵۹ مورد ابتلا و یک فوتی؛ کشوری که در همسایگی‌اش، چین در پی شیوع ویروس کرونا به زانو درآمده است. به‌رغم چهره فضاهای عمومی تایوان که عمده مردم با پوشش ماسک دیده می‌شوند، اما زندگی در این کشور روال عادی دارد. این تجربه اما بسیار متفاوت از داستان سال ۲۰۰۳ این کشور جزیره‌ای است، زمانی که «سندروم تنفسی بسیار حاد» به اصطلاح علمی «سارس» تایوان را فلج کرد.
 • راستی‌آزمایی گذر از پیک

  دنیای اقتصاد: آمارهای مبتلایان در روز گذشته نشان می‌دهد که روند مبتلایان روزانه در دو روز اخیر کاهشی بوده، اما میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری همچنان در مدار صعودی قرار دارد. از سوی دیگر، آمار مبتلایان برخی از استان‌ها نظیر قم، گیلان و تهران نسبت به روزهای قبل کاسته شده، اما برخی استان‌ها نظیر مازندران، اصفهان، کردستان و استان‌های شمال غربی در معرض گسترش بیماری قرار گرفتند.
 • فریبرز رئیس‌دانا درگذشت

  فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان مشهور، صاحب‌نظر و عضو کانون نویسندگان، روز گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. رئیس‌دانا در حوزه اندیشه‌ای تحت تاثیر اندیشه‌های کارل مارکس قرار داشت و تا پایان عمر نیز به این اندیشه وفادار ماند. موسی غنی‌نژاد برجسته‌ترین اقتصاددان طرفدار اقتصاد آزاد که به لحاظ رویکردی متفاوت از رئیس‌دانا می‌اندیشد، در پیامی برای او نوشت: «مهم‌ترین دغدغه رئیس‌دانا «انسان» بود. او جان‌شیفته انسانیت و بی‌قرار برای کمک به همنوعان بود.»
 • میزان رضایت شغلی در کشورهای مختلف

  بالاترین رضایت شغلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا مربوط به نروژ است. به گزارش «ایسنا» مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی اعلام کرد که به‌طور متوسط ۶/ ۲۴ درصد شاغلان در ۲۷ کشور عضو این اتحادیه کاملا از شغل خود راضی هستند و این درحالی است که ۹/ ۱۶ درصد شاغلان نیز از شغل خود ناراضی هستند.
 • جمعیت پنهان مبتلایان کرونا

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که آمارها نشان می‌دهد در روزهای اخیر میزان مرگ‌ومیر بر اثر کرونا روند صعودی به خود گرفته، اما روند مبتلایان کرونا در روز گذشته روند نزولی داشته است. این موضوع می‌تواند به این معنی باشد که در حقیقت بخشی از مبتلایان کرونا در روزهای اخیر همچنان شناسایی نشده‌اند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این رقم می‌تواند عددی حدود ۶ تا ۷ هزار نفر باشد، بنابراین نیاز است که با انجام تست‌های بیشتر از شهروندان مشکوک، جمعیت پنهان مبتلایان کرونا نیز شناسایی شوند، این موضوع با توجه به نسبت کل فوتی‌ها به مبتلایان نیز قابل شناسایی است.

بیشتر