آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • شام آخر دلا‌ر ۴۲۰۰ تومانی

  دنیای اقتصاد: گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از یک‌سال، سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی در گام‌های نهایی قرار گرفته و قرار است تا پایان هفته استراتژی جدیدی برای حمایت از اقشار کم‌درآمد اتخاذ شود. در ۲۰ فروردین سال ۹۷، سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی با هدف کنترل سطح قیمت کالاهای اساسی و تک‌نرخی شدن دلار کار خود را شروع کرد. اما مطابق بررسی‌ها، پس از یک سال با وجود هزینه‌کرد ۱۴ میلیارد دلار ارز ارزان در کالاهای اساسی، این سیاست نتوانست در اهداف اولیه خود موفق عمل کند. در انتهای سال گذشته، مسوولان اقتصادی بر تغییر تاکتیک در سیاست مذکور تاکید کردند و نمایندگان مجلس نیز با تداوم سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۹۸ موافقت نکردند. علاوه‌بر این، بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس و گزارش عملکرد این سیاست در شورای پول و اعتبار نیز نشان می‌دهد که تخصیص ارز ارزان نتوانسته باعث کنترل تورم کالاهای اساسی شود. بنابراین قرار است این سیاست با توجه به ملاحظات تورمی یا به شکل تدریجی یا آنی، از میز سیاست‌گذار برداشته شود. البته به گفته مسوولان منابع حاصل از مابه‌التفاوت دلار ۴۲۰۰ تومانی با قیمت نیمایی قرار است طی فرآیندی یا به شکل یارانه نقدی یا کالا برگ در اختیار اقشار کم‌درآمد قرار گیرد.
 • طرح‌های پژوهشی بدون کاربرد در کشور

  علی شیرین‌آبادی تقی رحیمی
  پژوهش امری مهم و ضروری برای ادامه حیات، توسعه و تحول جوامع شناخته می‌شود و به عبارتی، پژوهش زیربنای توسعه است. کشورهای پیشرو در رشد و توسعه اقتصادی و صنعتی، به امر پژوهش و به خصوص پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای اهتمام ویژه‌ای نشان داده‌اند و به‌طور صریح و قاطع می‌توان عنوان کرد که یکی از عوامل مهم پیشرفت این قبیل جوامع انجام پژوهش‌های کاربردی و استفاده از نتایج و راهکارهای به دست آمده از آنهاست.
 • علت تاخیر اصلاحات اقتصادی

  از نظر کارشناسان، نظام تصمیم‌گیری در ایران معتاد به نوعی از عافیت‌طلبی شده است. به این معنی که نظام تصمیم‌گیری به علت چشم‌انداز کوتاه‌مدت، به دنبال این است تا اصلاحات اقتصادی را به تاخیر بیندازد تا هزینه اصلاحات، در دوره دیگری پرداخت شود. هیچ دولتی، تمایل ندارد تا تبعات اجتماعی اصلاحات اقتصادی را بپردازد و رد سیاست‌های پوپولیستی در تمامی دولت‌ها در ایران دیده شده است. راهکارهای درستی که نظام کارشناسی به مسوولان ارائه می‌کند؛ گاه نیاز به جراحی عمیق دارند و بالطبع، این جراحی عمیق، درد و عوارضی هم به دنبال دارد و از این‌رو، چالش‌های اقتصادی تبدیل به بیماری مزمنی در ساختار اقتصاد ایران شده‌اند.
 • هشدار رئیس کل نسبت به ریسک بازار

  رئیس کل بانک مرکزی ضمن هشدار به مردم درخصوص ریسک بازار ارز تاکید کرد: قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌ها تاثیری روی بازارها نخواهد داشت.
 • کله‌پاچه ارزان شد

  ایسنا: اسفند سال گذشته دام زنده برای کنترل و کاهش قیمت در بازار گوشت به کشور وارد شد که به گفته رئیس اتحادیه طباخان، کشتار دام زنده در کشور و عرضه آلایش آن همچون کله و پاچه، کاهش قیمت این محصول را به همراه داشته است. حسین رواسی، رئیس اتحادیه طباخان و کله‌پزان گفت: سال گذشته کمبود کشتار دام گوسفندی و واردات گوشت بدون آلایش کمبود کله پاچه را در بازار رقم زده و عاملی شد تا در سال ۹۷ افزایش قیمت قابل توجهی به ثبت برسد. وی یادآور شد: فعالیت در صنف طباخان دارای نرخ مصوب نیست و نرخ به‌صورت رقابتی و با توجه به قیمت خرید کله و پاچه از سوی واحدهای صنفی تعیین می‌شود و این در حالی است که سال گذشته در پی افزایش قیمت، حجم فروش به شدت کاهش یافت، ولی هزینه‌های جاری واحدهای صنفی روند صعودی به خود گرفته است.
 • نبود بودجه برای مقابله با یورش ملخ‌ها

  ایسنا: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هیچ پولی برای مبارزه با یورش ملخ به مزارع نداریم. محمد رضایی با اشاره به اینکه در شهرستان‌های بجنورد و شیروان طی ۱۰ تا ۱۵ روز گذشته شاهد تفریخ تخم‌های ملخ بودیم، افزود: با توجه به رطوبت موجود در هوا به‌طور حتم شاهد حمله ملخ‌ها به مراتع و مزارع این استان خواهیم بود. وی با بیان اینکه در سال گذشته در مناطقی همچون دره‌ها امر مبارزه به‌صورت ۱۰۰ درصدی انجام نشده بود، ادامه داد: هم اکنون در این مناطق کپسول و تخم‌های ملخ مشاهده شده است. رضایی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود مساحتی حدود ۱۰ هزار هکتار از مزارع و مراتع استان طی امسال درگیر این آفت شوند. وی در پاسخ به این سوال که برای امر مبارزه به چه میزان اعتبار نیاز است؟ توضیح داد: هم اکنون در پایان سال مالی ۹۷ قرار داریم و اعتبارات تخصیصی به این حوزه ۵۷ درصد بوده است و هم اکنون هیچ اعتباری برای مبارزه نداریم و باید برای مبارزه با این آفت تنخواه در اختیارمان قرار داده شود.

بیشتر