آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۷۸

 • سیل‌بند پول‌های پرقدرت

  دنیای اقتصاد: همان‌طور که غفلت از ایجاد سازه‌های حافظ منطبق با استانداردهای مرسوم، باعث تشدید آثار تخریبی سیل ناشی از بارش‌های اخیر در کشور شد، غفلت سیاست‌گذار از طراحی و اجرای سازه پولی حافظ در چرخه مالی کشور نیز می‌تواند اقتصاد ایران را به شهری ویران در عبور از سیل نقدینگی تبدیل کند. به‌خصوص اینکه انباشت متداوم نقدینگی با نرخی تقریبا ثابت طی دهه گذشته، سایه تهدید سیل نقدینگی در اقتصاد ایران را پررنگ کرده‌ است. «عملیات بازار باز» که به گفته رئیس کل بانک مرکزی به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد، ابزاری است که طی سه دهه گذشته به سیل‌بند جریان نقدینگی در اقتصادهای توسعه‌یافته و درحال توسعه بدل شده‌ است. در این سازوکار بانک مرکزی می‌تواند با حضور فعالانه در عرضه و تقاضای اوراق بدهی، از طریق ابزار سیاستی خاص خود این اوراق، حجم پول، نرخ سود و تورم را به گرای مورد نظر خود نزدیک کند. اگرچه به جریان افتادن سازوکار عملیات بازار باز، اتفاق مثبتی برای اقتصاد ایران است، اما به عقیده کارشناسان مختصات مشخص‌شده برای عملیات بازار باز، به‌واسطه محدودکردن نقش بانک مرکزی در خرید و فروش اوراق بدهی، حاوی برخی از محدودیت‌هاست که سیل‌بند پولی در اقتصاد ایران را به سازه‌ای کم‌کارکرد و آسیب‌پذیر تبدیل خواهد کرد.
 • پاسخ دکتر سوری به جوابیه سازمان برنامه

  پیرو جوابیه ۱۴ فروردین سازمان برنامه و بودجه به اظهارنظر دکتر داود سوری درخصوص مدرک دکترای اقتصاد محمد باقر نوبخت، رئیس این سازمان، دکتر سوری پاسخی ارسال کرده است که طبق قانون مطبوعات منعکس می‌شود.
 • تقدیر از تهیه بیمه حوادث توسط شهرداری‌ها

  رئیس کل بیمه مرکزی حرکت برخی از شهرداران مناطق سیل‌زده را در تهیه بیمه‌نامه حوادث برای شهروندان، ارزشمند توصیف کرد و گفت: این امر از اهمیت صنعت بیمه و درک ظرفیت‌ها و قابلیت‌های آن توسط مسوولان حکایت دارد.
 • مقایسه اقتصاد شهرهای آمریکا

  ایسنا: حجم تولید ناخالص داخلی لس‌آنجلس در سال ۲۰۱۵ به تنهایی برابر اندازه اقتصاد عربستان بوده است! به گزارش بلومبرگ، شاید در نگاه اول چنین به نظر برسد که سیلیکون ولی یا وال‌استریت بیش از همه به رشد اقتصادی آمریکا کمک می‌کنند اما در واقع این زادگاه هالیوود یعنی شهر لس‌آنجلس است که بزرگ‌ترین اقتصاد شهری آمریکا محسوب می‌شود. آن طور که دفتر تجزیه و تحلیل اقتصادی آمریکا اعلام کرده است لس‌آنجلس با تولید ناخالص داخلی ۶۵۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵ اقتصادی به اندازه اقتصاد عربستان بوده است.
 • واریز حقوق فروردین مستمری بگیران استان‌های سیل‌زده

  سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: حقوق فروردین مستمری بگیران تامین اجتماعی سه استان سیل‌زده امروز پرداخت می‌شود. به گزارش «ایسنا» محمد حسن زدا افزود: بر اساس دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حقوق مستمری بگیران استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان سه‌شنبه ۲۰ فروردین ۹۸ پرداخت خواهد شد. به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی گفت: در این استان‌ها بدون توجه به ترتیب حروف الفبا که مبنای پرداخت حقوق مستمری‌بگیران در محدوده زمانی بیستم تا بیست‌ونهم هر ماه است، امروز حقوق این افراد به حساب‌های بانکی‌شان واریز می‌شود. در سایر استان‌ها ترتیب زمانی واریز حقوق در ماه‌های گذشته، همچنان مبنای عمل خواهد بود.

بیشتر