دردسر بایدن برای اسرائیل/ عملکرد بد در مناظره زنگ خطر را به صدا درآورد

تحلیلگران صهیونیست معتقدند که عملکرد ضعیف «جو بایدن» در اولین مناظره انتخاباتی ۲۰۲۴، رقبای آمریکا را در غرب آسیا تقویت خواهد کرد؛ آن هم در برهه‌ای که بسیاری آن را «زمانی حیاتی» برای رهبری ایالات متحده در منطقه تلقی می‌کنند.

اولین مناظره انتخاباتی پنجشنبه شب با حضور «جو بایدن» و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا برگزار شد و عملکرد ضعیف رئیس‌جمهور بایدن و لکنت‌ها و قدرت تکلم ضعیف او موجب شده تا رسانه‌ها، سیاستمداران و حتی دموکرات‌های نزدیک به او واکنش‌هایی را نشان دهند.

خبر مرتبط
پس لرزه عملکرد فاجعه‎‌‌بار بایدن در مناظره با ترامپ/ خانواده جو به او چه گفتند؟

درخواست‌ها برای کناره‌گیری بایدن از پنجشنبه، زمانی که رئیس‌جمهور سالخورده آمریکا با صدایی گرفته و گیج در صحنه مناظره حاضر شد و به سختی توانست جملاتی را بدون ابهام و گنگی بیان کند، ادامه دارد.

روزنامه «سیاتل تایمز» در گزارشی می‌نویسد: «همزمان با تداوم حمله اسرائیل به نوار غزه و بررسی یک جنگ تمام‌عیار با حزب‌الله لبنان، مفسران و تحلیلگران اسرائیلی از هر نوع طیف سیاسی هشدار می‌دهند که رقبای آنها در منطقه می‌توانند از ضعف آشکار بایدن سوءاستفاده کنند.»

این روزنامه آمریکایی می‌افزاید که مقامات آمریکایی به دنبال یک راه‌حل دیپلماتیک هستند تا از افزایش تنش‌ها و ایجاد جنگی گسترده‌تر میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله لبنان خودداری کند. دولت جو بایدن هم‌چنین با دیگر میانجی‌ها در تلاش است تا درخصوص آتش‌بس برای جنگ غزه به توافقی برسند زیرا پیش‌بینی می‌شود که چنین آتش‌بسی بتواند تنش میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله را هم آرام کند.

خبر مرتبط
واکنش اوباما به مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن/ مناظره بدی اتفاق افتاد اما..

«باراک اوباما» در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مناظره بدی اتفاق افتاد. می‌دانم به من اعتماد دارید اما این انتخابات همچنان انتخابی است میان کسی که در طول زندگی‌اش برای مردمان عادی مبارزه کرده و شخص دیگری که صرفا به خودش اهمیت می‌دهد.»

این درحالیست که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علنا دولت بایدن را تحت فشار گذاشته تا پیش از هرگونه درگیری و جنگی گسترده‌تر با حزب‌الله، سرعت ارسال تسلیحات را به سرزمین‌های اشغالی تسریع کند.

عملکرد ضعیف بایدن در مناظره، زنگ خطر را در تل‌آویو به صدا درآورد بایدن و نتانیاهو

برخی از روزنامه‌های عبری با تاخیر به مناظره انتخاباتی آمریکا در ۲۷ ژوئن (۷ تیر) واکنش نشان داده‌اند و اگرچه برخی با لحن و زبان متفاوتی از این مناظره تحلیل و برداشت خود را ارائه داده‌اند اما پیام آنها مشترک است.

«آموس هارل» مفسر نظامی روزنامه هاآرتص می‌نویسد: «آیا حزب‌الله و ایران ارزیابی خواهند کرد که در صورت وقوع جنگی همه‌جانبه در لبنان طی تابستان امسال، بایدن آنقدر سرش شلوغ است که نمی‌تواند از اسرائیل حمایت کند؟»

او در ادامه با مقایسه بایدن و ترامپ استدلال می‌کند: «درحالیکه برخی از راست‌گرایان اسرائیلی مناظره و عملکرد بایدن را مسخره می‌کنند و در عین حال به پیروزی دونالد ترامپ امید دارند، این ناسپاسی در حق این رئیس‌جمهور ایالات متحده است که در کنار اسرائیل ایستاده و مقادیر زیادی از تسلیحات را به آن ارسال می‌کند. علاوه بر این، ترامپ برای تکیه کردن آدم ضعیفی است.»

طی مناظره پنجشنبه شب، ترامپ گفت جو بایدن اجازه نمی‌دهد «اسرائیل کار را در غزه تمام کند و او یک فلسطینی است». بایدن گرچه گاهی در ظاهر از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی انتقاداتی کرده است اما به طور کلی از حامیان سرسخت تل‌آویو محسوب می‌شود و همین مسئله موجب شده تا اعتراضات گسترده‌ای در سراسر ایالات متحده برگزار شود و مردم او را «همدست جنایات نتانیاهو» بدانند.

روزنامه عبری «یسرائیل هیوم» هم با اشاره به عملکرد ضعیف بایدن در مناظره انتخاباتی می‌نویسد: «تصویر ناخوشایند رئیس‌جمهور آمریکا – رهبر جهانی آزاد – ضعیف جلوه کرد و همین مسئله موجب می‌شود تا رقبای آنها در خاورمیانه از موقعیت‌ها سوءاستفاده کنند.»

روزنامه عبری «یدیعوت آحارنوت» هم عملکرد ضعیف بایدن را «فاجعه» می‌خواند و تاکید می‌کند: «ضعف، آن ویژگی و خصوصیتی نیست که یک رئیس‌جمهور آمریکا، هر چند کم، بخواهد آن را داشته باشد.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.