مناظره پرالتهاب سران احزاب فرانسه در آستانه انتخابات

گابریل آتال نخست وزیر فرانسه سه‌شنبه شب در یک مناظره تلویزیونی پرالتهاب در آستانه انتخابات پارلمانی مخالفان سیاسی خود در جناح‌های چپ و راست افراطی را متهم کرد که «وعده سر خرمن» می‌دهند.

باردلا در این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای بارها سخنان آتال را قطع کرد و گفت که وی محبوبیت مردمی ندارد.

آتال در دفاع از خود اظهار کرد: فرق من به عنوان نخست وزیر و رقبایم در این است که من نمی‌خواهم به فرانسه دروغ بگویم. من نمی‌خواهم به آنها وعده سر خرمن بدهم.

باردلا سعی کرد خود را فردی نشان دهد که زمانی که به نخست وزیری می‌رسد قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد. وی در ابتدای سخنان خود تصویری از یک قبض برق نشان داد و گفت که این قبض میلیون فرانسوی را نگران می‌کند.

او وعده داد که مالیات بر ارزش افزوده بر برق و سوخت را کاهش دهد.

تنش اصلی میان باردلا و آتال در این مناظره، بر سر هزینه‌های زندگی بود. آتال گفت که اجرای وعده‌های باردلا ۱۲ میلیارد یورو هزینه دارد و بارها از رقیبش خواست توضیح بدهد که این هزینه را از چه منابع تامین می‌کند.

اما باردلا در واکنش به سخنان آتال که رهبری کارزار انتخاباتی تیم مکرون را بر عهده دارد، گفت که نخست وزیر فرانسه در زمینه بودجه‌های عمومی هیچ اعتباری ندارد.

وی با بیان اینکه کشور در «آستانه ورشکستگی است» افزود: آقای آتال می‌بینم که در مورد انضباط بودجه به ما درس می‌دهی. این در حالی است که شما بیشترین بدهی را در منطقه دارید.

بومپارد نامزد ائتلاف جبهه جدید مردمی نیز در این مناظره خطاب به آتال گفت: با توجه به سابق شما، در موقعیت خوبی برای درس دادن در مورد اقتصاد نیستید.

پس از پیروزی راست‌های افراطی در انتخابات پارلمان اروپا، مکرون پارلمان فرانسه را منحل و انتخابات زودهنگام اعلام کرد. دور نخست انتخابات پارلمان فرانسه ۳۰ ژوئن (دهم تیر) و دور دوم هفتم ژوئیه (۱۷ تیر) برگزار می‌شود.

نتایج ۲ نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که حزب راست افراطی اجتماع ملی ۳۵ تا ۳۶ درصد آرا، ائتلاف چپگرایان ۲۷ تا ۲۹.۵ درصد آرا و میانه‌روهای وابسته به مکرون نیز ۱۹.۵ تا ۲۲ درصد را به دست خواهند آورد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.