واکنش حماس به تصمیم 3 کشور اروپایی درباره فلسطین

در بیانیه حماس به این منظور آمده است: ما در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین از تصمیم نروژ ، ایرلند و اسپانیا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین استقبال می‌کنیم و آن را گامی مهم در راه تثبیت حق در سرزمین خود و برپایی کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس می‌دانیم.

حماس افزود: ما از کشورهای سراسر جهان می‌خواهیم تا حقوق مشروع ملی مردم فلسطین را به رسمیت بشناسند و از مبارزه ملت فلسطین برای آزادی و استقلال و پایان دادن به اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین ما حمایت کنند.

این بیانیه حماس بعد از آن صادر شد که کشورهای نروژ و اسپانیا و ایرلند اعلام کردند کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند.

در همین زمینه نخست وزیر اسپانیا با انتقاد از جنایت‌های رژیم صهیونیستی در نوار غزه اعلام کرد: نتانیاهو همچنان به تخریب غزه ادامه می‌دهد. ما مردمی صلح طلب هستیم و این چیزی است که هزاران معترض در اعتراض به کشتار علیه غزه آن را فریاد می‌زنند. اسپانیا کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد.

نخست وزیر ایرلند هم اعلام کرد که کشورش کشور مستقل فلسطین را به رسمیت می‌شناسد و مطمئن است که کشورهای بیشتری به این روند ملحق خواهند شد.

نخست وزیر نروژ هم با تاکید بر لزوم دستیابی به صلح و ثبات مبتنی بر حل مسئله فلسطین اعلام کرد که نروژ کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد.

بعد از اعلام این تصمیم کشورهای مذکور شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که وزارت خارجه این رژیم سفرای خود را در نروژ و ایرلند فراخوانده است.

پیش از این اسلوونی و مالت هم به عنوان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که قصد دارند کشور فلسطین [ناقص و در بخش کوچکی از سرزمین اشغال شده فلسطین] را به رسمیت بشناسند و راه‌حل «دو دولتی» تنها راه صلح پایدار در منطقه است.

در تاریخ سوم فروردین نیز «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرد که کشورش با ایرلند، مالت و اسلوونی برای برداشتن گام‌های اولیه در راستای به رسمیت شناختن دولت فلسطین توافق کرده است.

 ایرلند در فوریه ۱۹۸۰، اولین کشور اتحادیه اروپا بود که خواستار تشکیل یک دولت فلسطینی شد. ایرلند همچنین آخرین کشوری بود که در دسامبر ۱۹۹۳ به اسرائیل اجازه گشایش سفارتخانه را داد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.