همه مردم دنیا یک نوشیدنی مورد علاقه دارند، اما کمتر کسی به مغذی و سالم بودن نوع نوشیدنی خود دقت می‌کند مگر افرادی که نوشیدن چای سبز را انتخاب می‌کنند. زیرا چای سبز سالم‌ترین نوشیدنی بر روی کره‌ی زمین است.

از دیگر خواص این گیاه و چای مغذی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. یک منبع غنی از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان‌ها یکی از پرکاربردترین مواد مغذی در بدن انسان هستند که از سلامت بدن پشتیبانی می‌کنند و در عین حال چای سبز نیز سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی از نوع پلی فنول است که وجود آن‌ها برای سلامتی مفید است.

۲. بهبود عملکرد مغز

چای سبز در نسبت با قهوه دارای کافئین کمتری است، اما می‌تواند اثر مشابهی از قهوه را برای بدن ایجاد کند. زیرا دارای آمینو اسید‌هایی است که می‌توانند به طور فزاینده‌ای عملکرد کافئین را بالا ببرند و باعث بهبود عملکرد مغز شوند.

۳. افزایش چربی سوزی

چای سبز می‌تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را افزایش داده و چربی سوزی را افزایش دهد، اگرچه همه مطالعات بر این نتیجه تاکید ندارد، اما مطالعات موردی نشان داده است که می‌تواند در افزایش چربی سوزی اثر گذار باشد.

۴. کاهش خطر ابتلا به سرطان

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی است که می‌توانند از بدن در برابر سرطان محافظت کنند. مطالعات متعدد نشان داده است، افرادی که به نوشیدنی چای سبز عادت دارند کمتر در معرض ابتلا به انواع مختلف سرطان هستند.

۵. جلوگیری از پیر شدن مغز

چای سبز نه تنها می‌تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد بلکه می‌تواند با افزایش سن از مغز شما محافظت کند. بیماری آلزایمر یک بیماری شایع از نوع تخریب عصبی است که شایع‌ترین علت زوال عقل در افراد مسن است. همچنین بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماری‌های شایع تخریب عصبی است که ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز می‌تواند برای درمان و کنترل این بیماری‌های موثر باشد.

۶. کاهش بوی بد دهان

کاتچین موجود در چای سبز می‌تواند به شکل موثری از رشد باکتری در دهان جلوگیری کرده و خطر بوی بد دهان را کاهش دهد.

۷. پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ ناشی از افزایش سطح قند خون است که ممکن است در اثر مقاومت به انسولین یا عدم توانایی در تولید انسولین ایجاد شود. مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد و سطح قند خون را کاهش دهد.

۸. کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی

بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین علت مرگ و میر در سراسر جهان هستند. مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند برخی از عوامل اصلی خطرزا شامل کلسترول کل و سطح کلسترول LDL (بد) را کاهش دهد. چای سبز همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی خون را افزایش می‌دهد که از ذرات LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند.

۹. کمک به کاهش وزن

با توجه به این مسئله که چای سبز می‌تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را افزایش دهد منطقی بنظر می‌رسد که می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. مطالعات متعددی نشان داده است که چای سبز می‌تواند به کاهش چربی بدن به ویژه در ناحیه شکم کمک کند.

۱۰. کمک به افزایش طول عمر

با در نظر گرفتن این نکته که برخی از ترکیبات موجود در چای سبز به محافظت در برابر سرطان و بیماری‌های قلبی کمک می‌کند می‌توان گفت که نوشیدن چای سبز می‌تواند بسیاری از عواملی که باعث مرگ زودرس می‌شوند را کاهش دهد و باعث افزایش طول عمر شود.

این مطلب برایم مفید است
1017 نفر این پست را پسندیده اند