سلامت روده برای هضم سالم غذا، خواب بهتر و حتی پوست سالم نقش مهمی دارد، جالب است بدانید  روده ما تقریباً با سایر قسمت‌های بدن - از جمله مغز - رابطه مهمی دارد، زیرا می‌تواند افسردگی و اضطراب را تحت تأثیر قرار دهد.

یک مطالعه جدید، که در مجله پزشکی انگلیس منتشر شد، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ، بررسی کردند که آیا علائم اضطراب با تنظیم "میکروبیوتای روده"، باکتری‌های روده که به تجزیه فیبر رژیم غذایی کمک می‌کند، بهبود می‌یابد یا خیر.

برای آزمایش این نظریه، دانشمندان ۲۱ مطالعه را بررسی کردند که به طور مشترک روی ۱۵۰۳ نفر بررسی شده بود. در این مطالعات از مخلوطی از غذا‌های پروبیوتیک و غیر پروبیوتیک استفاده شده است تا مشخص شود کدام روش موثرترین روش است.

 رژیم غذایی

محققان نوشتند: "ما دریافتیم که بیش از نیمی از مطالعات انجام شده نشان داد که با تنظیم میکروبیوتای روده، درمان علائم اضطراب مثبت است. برخی شواهد نشان می‌دهد که غذا‌های پروبیوتیکی که به عنوان پر از "باکتری‌های خوب" تبلیغ می‌شوند، مانند ماست می‌توانند به روده شما کمک کنند. اما طبق مطالعات دانشگاه جان هاپکینز، پروبیوتیک‌ها فقط در حدود ۳۶ ٪ از مطالعات اثبات شده است. سرویس بهداشت ملی انگلستان توصیه می‌کند مکمل‌های پروبیوتیک را هر روز حداقل به مدت چهار هفته مصرف کنید، بنابراین افزودن برخی از باکتری‌های خوب به این ترکیب ضرری ندارد.

دو مورد از بهترین راه‌های تقویت باکتری‌های خوب روده، نوشیدن آب بیشتر و مصرف بیشتر دانه‌های مغذی، میوه و سبزیجات است. بدون آب، فیبر نمی‌تواند کار خود را انجام دهد و یبوست را از بین می‌برد، بنابراین مطمئن شوید که دو لیتر توصیه شده در روز را مصرف می‌کنید.

فیبر را می‌توان در میوه‌های فیبری مانند سیب، گلابی و توت و سبزیجات فیبری مانند کلم بروکلی، هویج  یافت. اگر این‌ها را با اسموتی و آب میوه مخلوط می‌کنید، معمولاً دریافت فیبر در رژیم غذایی دشوارتر است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را کامل می‌خورید.

این مطلب برایم مفید است
1150 نفر این پست را پسندیده اند