رویترز گزارش داد، وزارت خارجه چین دوشنبه اعلام کرد ژنگ ژگوآنگ، معاون وزیر خارجه به تری برنستاد، سفیر جدید ایالات متحده تاکید کرد تا آمریکا "خطاهایش را اصلاح کرده و از مداخله در امور داخلی هنگ‌کنگ و مداخله در مسائل داخلی چین خودداری کند."

بیش از پنج ماه است که معترضان ضد دولتی در خیابان‌های هنگ‌کنگ دست به اعتراض می‌زنند و خشونت و نگرانی از تشدید واکنش چین برای توقف این نافرمانی مدنی، افزایش یافته است. معترضان از آنچه مداخله چین در آزادی‌های خودشان یاد می‌کنند، خشمگین هستند؛ این آزادی‌ها در ۱۹۹۷ که بریتانیا حاکمیت این دولت‌شهر را تحویل چین می‌داد، وعده داده شد.   

مجلس نمایندگان آمریکا این لوایح را روز چهارشنبه به کاخ سفید ارسال کرد. قانون دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ با ۴۱۷ رای موافق و یک رای مخالف به تصویب این مجلس رسید و سنا هم پیشتر آن را به اتفاق آراء تصویب کرده بود. انتظار می‌رود ترامپ این لایحه و یک لایحه دیگر مرتبط با هنگ‌کنگ را امضا کرده و آن را قانون کند؛ به‌رغم مذاکرات تجاری پیچیده با پکن.

معاون وزیر خارجه چین گفت، تصویب قانون دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ نوعی ترغیب به خشونت است و نقض جدی قوانین بین‌المللی و هنجارهای اساسی در روابط بین‌المللی به شمار می‌رود. او تاکید کرد: «چین نارضایتی شدید و مخالفت قاطع خودش را ابراز می‌کند.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند