«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز پنجشنبه آمادگی خود را برای گفت‌وگو با کره شمالی، علی‌رغم آزمایش موشکی اخیر این کشور اعلام کرد.

ترامپ گفت: «علی‌رغم آزمایش موشکی با کره شمالی صحبت خواهیم کرد.»

خبرگزاری رسمی کره شمالی بامداد چهارشنبه از آزمایش موفق یک موشک بالستیک جدید که از زیردریایی پرتاب می‌شود خبر داد.

«کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی انجام این آزمایش موشکی را به نفرات دخیل در آن تبریک گفته است.

آزمایش موشک‌ کره شمالی، علی‌رغم توافق اخیرا آمریکا و کره شمالی برای از سرگیری مذاکرات بر سر خلع سلاح‌ کره شمالی صورت گرفت.

رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون دو دور مذاکره و یک دیدار کوتاه داشته‌اند. پس از شکست دومین دور مذاکرات پیونگ‌یانگ آزمایش‌های موشکی خود را از سر گرفته که عمدتا در حوزه موشک‌های کوتاه‌برد صورت می‌پذیرند.

واشنگتن علی‌رغم دو دور مذاکره با رهبر کره شمالی حاضر به تعلیق هیچ تحریمی علیه این کشور نشده است.

ترامپ، روز چهارشنبه درباره گفت‌وگوی تلفنی خودش با رئیس‌جمهور اوکراین که جنجالی شده هم اظهارنظر کرد. 

رسانه‌های آمریکا قبلاً گزارش داده‌اند ترامپ در آن تماس تلفنی تلاش کرده رئیس‌جمهور اوکراین را برای تحقیقات فساد از کسب و کار «جو بایدن» و پسر او «هانت» تحت فشار قرار دهد. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده ترامپ در بخشی از آن مکالمه اعطای کمک نظامی به اوکراین را به انجام این تحقیقات منوط کرده است. 

ترامپ روز پنجشنبه، از این موضع خود که از اوکراین می‌خواهد درباره کسب و کار جو بایدن تحقیق کند، عقب‌نشینی نکرد. 

به نوشته رویترز، او گفت از اوکراین می‌خواهد که درباره این مسئله تحقیق کند. 

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره گفت‌وگوی تلفنی‌اش با رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «بسیار خوب، من فکر می‌کنم اگر آنها (اوکراینی‌ها) صادق باشند، تحقیقات گسترده درباره بایدن را آغاز می‌کنند. جواب [سوالتان] خیلی ساده است.»

وی اضافه کرد: «آنها باید درباره خانواده بایدن تحقیق کنند. چین هم باید تحقیقات درباره خانواده بایدن را شروع کند. چون اتفاقی که در چین افتاد به اندازه اتفاقی که در اوکراین افتاد، بد است.»

 ترامپ گفت اگر جای «ولودیمیر زلینسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین بود دستور تحقیقات درباره کسب و کار خانوادگی بایدن را صادر می‌کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند