ایران خودرو که در گذشته با نام ایران ناسیونال شناخته میشد، قدیمی ترین شرکت خودروسازی در کشور است. یکی از بزرگترین کمپانی های تولید خودرو در کشور که سهم بزرگی از مبادلات خرید و فروش نقدی انواع وسایل نقلیه روز داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است. ایران خودرو به غیر از تولیدات داخلی خود نمایندگی فعال در مونتاژ و ارائه بسیاری از خودروهای خارجی نیز هست. اما در این نوشتار قصد داریم تا به بررسی پرفروش ترین خودروهای ایران خودرو بپردازیم.

افزایش قیمت خودرو چه تاثیری در فروش نقدی ایران خودرو داشت؟

حتی اگر پیگیر اخبار روز خودرو نباشید حتما اتفاقاتی که در مدت اخیر در بازار خودروی ایران افتاد را شنیده اید. افزایش بی سابقه و نجومی قیمت خودرو شوک بزرگی به بازار ایران وارد کرد و فروش بسیاری از خودروها تحت تاثیر قرار گرفت.

افزایش قیمت خودرو چه در نمایندگی های مجاز فروش و به قول گفتنی خرده فروش ها، و چه در سهام شرکت های تولید تاثیر قابل توجهی داشت. برای مثال فروش نقدی محصولات ایران خودرو به عنوان اولین کمپانی تولید و مونتاژ خودرو در کشور دارای تغییرات ملموسی بود.

البته کاهش تقاضای خرید فقط مختص به فروش نقدی نبود که فروش اقساطی خودروها نیز کاملا تحت تاثیر قرار گرفت. با اینحال حتی پس از رشد قیمت خودرو نیز برخی از محصولات ایران خودرو همچنان در صدر فهرست فروش قرار دارند و به عنوان پرفروش ترین محصولات ایران خودرو شناخته می شوند.

پژوپارس ایران خودرو، اسطوره ای تکرار نشدنی

پژوپارس به عنوان یکی از محبوب ترین محصولات ایران خودرو در اولین روزهای ورود به کشور به نام پژو پرشیا شناخته می شد. خودرویی با کیفیت که توجه خریداران بسیاری را به خود جلب کرد و همچنان پس از گذشت سال ها از تولید اولین نمونه، در لیست محبوب های بازار خودروی ایران قرار دارد.

پژوپارس در حقیقت نمونه فیس لیفت شده پژو ۴۰۵ است که در طراحی ظاهری آن از بدنه پژو ۴۰۶ و ۶۰۵ نیز الهام گرفته شده است. این محصول در خانه خود با نام ایکس ۹ شناخته میشد اما با ورود به بازار ایران به پژوپرشیا نامگذاری شد و پس از مدتی نیز به عنوان پژوپارس نامگذاری شد.

06

پژوپارس از سال 1378 به ایران وارد شد و از همان بدو ورود به عنوان خودرویی مدیریتی شناخته میشد. همچنان نیز پس از سال ها تولید خرید نقدی پژو پارس صدرنشین بازار خودروست و تقاضای بسیاری را به خود اختصاص داده است.

البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که با ورود محصولات خارجی به کشور، کم کم تولیدات و محصولات داخلی خریداران کمتری داشت. اما با توجه به اینکه پژوپارس در خاک کشور تولید می شود و محصول شناخته شده تری است، تقاضای بیشتری هم به خود اختصاص می دهد.

دنا پلاس، رقیب قدرتمند پژو در ایران

از زمانی که اولین نمونه سمند به عنوان محصولی کاملا بومی در خیابان های ایران حضور پیدا کرد، به مرور به تعداد علاقمندان این خودرو نیز افزوده شد. خصوصا که با گذشت چندین سال شاهد نمونه هایی جدید و فیس لیفت های متنوعی از این محصول بودیم.

دنا پلاس به عنوان آخرین نمونه از خانواده سمند در خط تولید ایران خودرو وارد شد و توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کرد. دنا پلاس به عنوان جایگزینی برای پژو ۴۰۵، پژو پارس، سمند و سمند سورن طراحی شد. اما با گذشت زمان این هدفگذاری به دست نیامد و به همین دلیل دناپلاس به عنوان محصولی مستقل تولید شد.

08

البته این موضوع به ضرر ایران خودرو تمام نشد و شاهد تقاضای قابل توجهی در خرید نقدی دنا پلاس بودیم. این تقاضا البته در راستای سیاست گذاری های صحیح ایران خودرو در زمینه شرایط فروش دنا پلاس به دست آمد.

ایران خودرو با استفاده از امکانات و آپشن های رفاهی بسیار مناسب در تولید دناپلاس توانست رضایت خریداران را به خوبی جلب کند. همچنین با تجربه کاربری خوبی که در استفاده از سمند در بین مردم به وجود آمده بود جای تردیدی در خرید دنا پلاس وجود نداشت. بزودی دنا پلاس تبدیل به یکی دیگر از محصولات پرفروش ایران خودرو شد.

دنا پلاس خودرو بهتری است یا پژوپارس؟

شاید این مقایسه در نگاه اول خیلی منطقی نباشد، اما مقایسه را از این دید انجام می دهیم که هر دو خودروی نامبرده جز محصولات پرفروش و محبوب ایران خودرو هستند. پژوپارس به عنوان یکی از محصولات پرفروش و محبوب در خانواده پژو و دنا پلاس نیز به عنوان فرزند جوان خانواده سمند در بازار ایران حضور دارد.

09

هر دو دارای ویژگی های خاص خود هستند و در بحث مشخصات تولید و طراحی دارای نقاط قوت قابل توجهی هستند. اما رتبه بندی آنها بدین طریق که کدامیک خودرو بهتری است کار ساده ای نیست. عوامل بسیار زیادی در این زمینه موثر هستند. از سلیقه شخصی تا قدرت خرید در انتخاب و برتری این دو خودرو نسبت به یکدیگر اثرگذارند.

بااینحال اگر فقط از لحاظ فروش این مقایسه را به ترازوی قضاوت ببریم، مسلما پژوپارس برنده بازی است. پژوپارس ایران خودرو با بیش از ۲۰ سال سابقه تولید همچون جوانی بالغ است و تجارب بسیاری را از سرگذرانده است. اما در آن سوی قضیه دناپلاس قرار دارد که همچون طفلی نوپا و جوان در خط تولید ایران خودرو گام بر می دارد.

10

دنا پلاس دارای موتوری 1.7 لیتری با قدرت 115 اسب بخار است و پژوپارس در آن سوی قضیه در آخرین مدل خود دارای موتوری 1.8 لیتری و قدرت 110 اسب بخار می باشد. هر دو خودرو دارای ویژگی های بسیار نزدیکی در تولید هستند و به همین دلیل در انتخاب بین این دو خودرو سلیقه شخصی مهمترین معیار خرید خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند