مردان هم به اندازه زنان از ریزش موی خود نگران می‌شوند و بازار درمان ریزش مو و طاسی در مردان گرم است.

آیا راهی برای مقابله با ریزش مو وجود دارد؟ ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. این مو‌ها به صورت طبیعی می‌ریزد تا مو‌هایی جدید به جای آن رشد کند، اما با افزایش سن، رشد مو‌های جدید کندتر و این امر موجب نازکی و دست آخر طاسی می‌شود.

طاسی با الگوی مردانه بیماری ارثی
طاسی با الگوی مردانه که نوعی بیماری ارثی است معمولا در مردان میان سال رخ می‌دهد، اما این بیماری در مردانی که در سنین اواخر نوجوانی هستند نیز ممکن است ظاهر شود. با افزایش سن، رشد مو‌ها کندتر می‌شود و این امر موجب نازکی و دست آخر طاسی می‌شود.

درمان برای رشد مو
مارلین شرلوک، رئیس موسسه تحقیقاتی مو معتقد است با وجود محصولات گوناگونی که وجود دارد فقط دو نوع درمان در این زمینه موثر واقع می‌شود. درمان با استفاده از ماینوکسیدیل و پیوند مو. ماینوکسیدیل (رژین) روی پوست سر استفاده و گفته می‌شود این امر موجب رشد دوباره مو‌ها می‌گردد. مرلین می‌گوید: من با چشمان خود چنین چیزی ندیده ام، ولی شاهد آن بودم که استفاده از ماینوکسیدیل، ریزش مو را در مو‌های مستعد ریزش کاهش می‌دهد و درباره مردان جوانی که دچار ریزش مو شده اند این دارو سرعت ریزش مو را کند می‌کند. در صورت قطع مصرف دارو مجدد ریزش مو شروع می‌شود.

معایب این دارو
مرلین می‌افزاید: این دارو مانند مواد آرایشی عمل می‌کند، زیرا به محض این که مصرف آن قطع شود، مو‌ها دوباره دچار ریزش می‌شود. نکته دیگر این که این دارو در ظرف پنج سال کارایی خود را از دست می‌دهد.

عمل پیوند مو
دیگر گزینه در این باره عمل پیوند مو است. در این عمل قسمت‌هایی از پوست سر را که دارای مو است، بر می‌دارند و آن رادر مناطق فاقد مو قرار می‌دهند. این عمل براساس اندازه طاسی ممکن است چندین جلسه و تا رسیدن به نتایج نهایی چندین سال به طول انجامد. گزینه دیگر، استفاده از کلاه گیس یا موی مصنوعی، اکستنشن یا فر کردن مو است.

قبل از انتخاب، با یک متخصص مشورت کنید
درمان‌های دیگری نیز وجود دارد که ادعا می‌شود درمانی‌هایی کارآمد در این زمینه است. اما اثر این درمان‌ها براساس آزمایش‌ها مبنای علمی ندارد. توجه داشته باشید هنگامی که درباره درمان مدارک بالینی وجود نداشته باشد باید آن روش درمانی را نادیده گرفت. مردانی که از بروز طاسی با الگوی مردانه ناراحت هستند می‌توانند به یک متخصص مو مراجعه کنند.

نوع رژیم غذایی و استفاده از شامپوی مناسب
متخصص مو همچنین درباره نوع رژیم غذایی و استفاده از شامپوی مناسب فرد را راهنمایی می‌کند. هرچند رژیم غذایی در بروز طاسی با الگوی مردانه تاثیر مستقیم ندارد، اما اگر فردی مبتلا به طاسی با الگوی مردانه و دارای رژیم غذایی نامناسب باشد، سرعت طاسی در او افزایش می‌یابد.

سن و طاسی
افرادی که دچار ریزش مو شده اند باید به این نکته هم توجه داشته باشند که براساس سنی که این شرایط در آن رخ می‌دهد، درمان‌ها متفاوت است. برای مثال فردی که سن او ۴۰ سال و مو‌های او دچار نازکی شده است احتمال طاسی کامل در او بسیار کمتر از فردی است که در سن ۲۰ سالگی با همان مشکل رو به رو شده است.

شاد و شجاع باش
از نظر بسیاری از مردان از دست دادن مو‌ها یک تجربه بد است و این افراد اغلب حس می‌کنند که باید در این باره کاری انجام دهند تا از ریزش مو جلوگیری یا مو‌های از دست رفته خود را جایگزین کنند. هرچند بسیاری از مردان، زمان و هزینه صرف می‌کنند تا سری پر از مو داشته باشند برخی دیگر با طاسی خود زندگی شادی را می‌گذرانند.

منبع : خراسان

 

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند