به گزارش آناتولی، منابع امنیتی ترکیه امروز شنبه در اولین واکنش به ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» نویسنده و منتقد عربستان در استانبول اعلام کردند: ۱۵ سعودی شامل چند مقام این کشور با ۲ هواپیما وارد ترکیه شدند و در ساعت حضور وی در کنسولگری به این مکان آمده و سپس به کشور خود بازگشته اند.

بر اساس اعلام منابع امنیتی ترکیه، این رویداد در دوم اکتبر سال جاری میلادی روی داده است.

«عمر چلیک» سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه ساعاتی پیش با انشتار بیانیه ای به ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» نویسنده و منتقد عربستان در استانبول واکنش نشان داد.

در بیانیه سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در این خصوص آمده بود: آنکارا مسبب و مسئول ناپدیدشدن روزنامه نگار عربستانی را آشکار خواهد کرد. ناپدید شدن یک روزنامه نگار به این شکل، موضوعی است که برای دولتی امن چون جمهوری ترکیه از حساسیت زیادی برخوردار است.

این در حالیست که شبکه الجزیره جمعه شب به نقل از «بیل لو» روزنامه نگار انگلیسی اعلام کرد که جمال خاشقجی منتقد برجسته سعودی از ترکیه به عربستان منتقل شده و اکنون در زندان شهر جده نگهداری می شود.

این روزنامه نگار انگلیسی افزود: خاشقجی پس از دستگیری به سرعت از کنسولگری عربستان در ترکیه به عربستان فرستاده شد.

در حالی که مسئولان ترکیه معتقدند این روزنامه نگار منتقد همچنان در کنسولگری عربستان در استانبول حضور دارد، مسئولان سعودی اعلام کرده اند که خاشقجی مدت کوتاهی پس از ورود به ساختمان کنسولگری آنجا را ترک کرده است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ گفت: مسئولان ترکیه می توانند کنسولگری عربستان در استانبول را تفتیش کنند.

روزنامه گاردین در این خصوص نوشت: این نگرانی وجود دارد که این نویسنده عربستانی دستگیر و باخودروهای دیپلماتیک از شهر استانبول خارج و به عربستان منتقل شده باشد.