آناتولی گوسارف - مدیرعامل شرکت هواپیمایی مسافربری بلاروس - گفت: برنامه توسعه بلاویا تا سال ۲۰۲۰ میلادی تدوین شده که بر این اساس ناوگان هوایی ما نوسازی می شود و شمار پروازهای مستقیم به کشورهای اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی افزایش خواهد یافت.

وی افزود:سه فروند از هواپیماهای خریداری شده امبرایرهای نو هستند که وارد ناوگان هوایی شده اند و پنج فروند دیگر هواپیمای جدید بصورت لیزینگ خریداری شده اند که سه فروند آن امبرایر ۱۹۵ و دو فروند امبرایر ۱۷۵ هستند و به مرور تا تابستان سال آینده وارد ناوگان ما می شوند.

این مقام بلاروسی تاکید کرد: تمام هواپیماهای قدیمی شامل بوئینگ ۷۳۷،جت های کانادایی سی ار جی و امبرایر ۱۹۵ از ناوگان هوایی بلاروس خارج خواهند شد و به جای آن هواپیماهای بوئینگ و امبرایر جدید جایگزین می شوند، زیرا برای مسافران مهم است که سوار هواپیماهای جدید شوند.

از سوی دیگر دولت بلاروس که توسعه فرودگاه بین المللی مینسک در پایتخت این کشور را در دست اجرا دارد تا چند سال آینده وارد بازار پرسود ترانزیت پروازهای مسافربری می‌شود.

از سال گذشته نیز شرکت بلاویا بسیاری از خطوط پروازی خود به کشورهای کم مسافر از جمله ایران را متوقف کرد و موفق شد با ۳۳ هزار سورتی پرواز بیش از ۳ میلیون مسافر را جابجا کند و بیش از ۳۰۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.