نیویورک تایمز گزارش داد: ایرانی ها برای بارش باران دعا می کردند اما برف نصیبشان شد.

نیویورک تایمز ضمن پرداختن به موضوع برف در تهران نوشت؛ طی روزهای گذشته بسیاری از مردم ایران و به خصوص تهران برای بارش باران دعا می کردند ، برخی از آن ها حتی به گزینه مهاجرت از کلانشهر خود فکر می کردند و چشم انداز کوه های این شهر پر جمعیت دودی و خاکستری به نظر می رسید . چشم اندازی که با انتظار معمول از کوه های برفی فاصله ای قابل توجه داشت .

توماس اردبرینک گزارشگر نیویورک تایمز در گزارش خود به این موضوع پرداخته که ، تهران یکی از بزرگ ترین شهرهای مشهور در خاورمیانه است . شهری که مدتی است با مشکل کم آبی و احتمال خشکسالی تابستانی رو به روست . کاهش ذخایر آبی شهر به علت کمبود بارش در پاییز جزو عمده نگرانی های مردم این شهر محسوب می شود . آیت الله رضا استادی از اساتید ارشد حوزه روز جمعه در شهر قم گفت "خداوند همواره از طریق بلایای طبیعی مردم را مورد آزمایش قرار می دهد ، اکنون با اقامه نماز تلاش خواهیم کرد گناهانمان را مورد آمرزش قرار داده و از خداوند طلب برکت می کنیم . "

این اظهارات حتی برای بخشی از جامعه که مذهبی نیستند نیز به حقیقت پیوست و از روز شنبه سایه برف و سرما بر بخش بزرگی از ایران افتاد و بارندگی شهرهای مختلف ایران را شگفت زده کرد . گویی سکه شانس ناگهان به روی دیگرش افتاد ، حالا وضعیت تا حدی بحرانی شده که نه تنها مدارس تعطیل شده اند، بلکه حتی ستاد بحران تشکیل شده و برخی از مردم نیز در رسیدگی به امور روزمره و حضور سر کار خود با مشکل مواجه شده اند

اگرچه تهران به طور سنتی سابقه و تجربه برف را داشته و البته در دامنه های البرز قرار دارد ، اما با توجه به شرایط اقلیمی چند وقت اخیر ، این بارش حائز اهمیت بسیاری است . ایرانی ها در برابر برف امسال عادی ترین و البته مرسوم ترین واکنش ممکن را نشان دادند . آن ها برف بازی کردند و ضمن پرتاب گلوله های برفی به یکدیگر ، آدم برفی هم ساختند.

این در حالیست که کاوه مدنی معاون وزیر محیط زیست ایران اظهار کرد؛ ما نگران بودیم که نکند قرار نیست بار دیگر تهران را برفی ببینیم . زمانی که من کم سن و سال بودم بارها و بارها مدارس به علت سنگینی بارش برف تعطیل می شد، اما این روزها ، این آلودگی هواست که مدارس را تعطیل می کند . این یک زنگ خطر است که ما درطول این سال ها با محیط زیست خود چه کرده ایم .

البته در کنار همه بازی ها و خوشحالی ها ، اتوبان های تهران دیروز شاهد ترافیک سنگینی بودند و آزادراه تهران /قم نیز شاهد حضور صدها خودروی گرفتار در برف بود . افزون بر این ها ، پروازهای درون و برون کشوری ایران نیز برای ساعت ها متوقف شدند، چرا که بالغ بر ۱۹ اینچ برف محیط باند فرودگاه را پوشانده بود . اگرچه رسانه های اجتماعی شادی مردم و عکس های خندانشان را پوشش می دهند ، اما باید پذیرفت این برف پایانی بر خشکسالی ایران نیست و طلسم خشکسالی ایران به پایان نرسیده است .