مکرون به راست‌افراطی می‌بازد؟ رویترز

 اکثریت جدید قانون‌گذاران، مکرون را مجبور خواهند کرد تا مخالف سیاسی خود را به‌عنوان نخست‌وزیر منصوب کند و سیاست داخلی فرانسه را به‌طور بنیادی تغییر دهد و سیاست خارجی آن را به هم بزند. اگر اکثریت مشخصی به وجود نیاید، کشور ممکن است ماه‌ها دچار آشفتگی یا بن‌بست سیاسی شود. پیر هاسکی، تحلیلگر سیاسی هم به الجزیره می‌گوید که زندگی مشترک مکرون و اجتماع ملی «منطقه‌ای نامشخص برای فرانسه خواهد بود.» از طرفی مکرون که احتمال استعفای خود را رد کرده است، نمی‌تواند یک سال دیگر انتخابات پارلمانی جدید برگزار کند. انتظار می‌رود حزب ملی‌گرا و ضدمهاجر اجتماع ملی فرانسه بر این رقابت مسلط شود. اتحاد گسترده احزاب چپ می‌تواند آنها را در رتبه دوم قرار دهد. انتظار می‌رود که حزب رنسانس میانه‌روی مکرون و متحدانش کرسی‌های زیادی را از دست بدهند. اکثر صندوق‌های رای ساعت۱۸ به وقت محلی بسته شدند. شمارش آرا از ساعت۲۰ به وقت محلی آغاز شد.

رای‌گیری در دو دور انجام می‌شود

بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود، مشارکت در دور اول بالا باشد. رقابت بر سر ۵۷۷کرسی است که به هر ناحیه یک کرسی تعلق می‌گیرد. در هر ناحیه، کرسی به نامزدی تعلق می‌گیرد که بیشترین رای را به‌دست آورد. هر تعداد نامزد می‌توانند در دور اول در هر ناحیه با هم رقابت کنند، اما آستانه‌های مشخصی برای رسیدن به دور دوم وجود دارد که یک هفته بعد، در ۷ژوئیه برگزار می‌شود. در اکثر موارد، برای دور دوم دو نفر برتر رای می‌آورند و به رقابت نهایی خواهند پرداخت. البته استثناهایی هم وجود دارد. دور دوم در برخی از ناحیه‌ها می‌تواند سه یا حتی چهار نامزد داشته باشد؛ درصورتی‌که بتوانند تعداد آرایی برابر با حداقل ۱۲.۵درصد رای‌دهندگان ثبت‌نام‌شده را به‌دست آورند. بیشتر موسسات نظرسنجی انتظار دارند که نرخ مشارکت رای‌دهندگان در دور اول از ۶۰درصد فراتر رود؛ درحالی‌که در سال۲۰۲۲ این رقم ۴۷.۵درصد بود.

امانوئل مکرون، امیدوار است که واکنش فرانسه [به رای‌گیری زودهنگام] این باشد که «ما آنها را [اجتماع ملی] در قدرت نمی‌خواهیم، ​​آنها یک اپوزیسیون قوی هستند اما ما آنها را در قدرت نمی‌خواهیم و این ممکن به نظر می‌رسد.» اما برخی می‌گویند مکرون دست به یک قمار قوی زده و ممکن است قدرت را با اجتماع ملی شریک شود. پیر هاسکی می‌گوید: «از رئیس‌جمهور مکرون نارضایتی زیادی وجود دارد. او دید که در انتخابات اروپا، حزبش خیلی بد عمل کرد و قمار کرد و به نظر می‌رسد که در شرف شکست است.» او اضافه کرد که بلوک چپ نیز «به‌شدت» بر اتحاد میانه‌روی مکرون تاثیر خواهد گذاشت. این تحلیلگر بر این باور است که فرانسه رئیس‌جمهوری خواهد داشت که پیروانش در پارلمان رتبه سوم خواهند بود و حتی به رتبه دوم هم نخواهند رسید. او می‌گوید: «بنابراین، [مکرون] یک اشتباه دیگر در آنجا مرتکب شد؛ زیرا فکر می‌کرد آنها [چپ‌ها] نمی‌توانند به این سرعت متحد شوند.»

انتخابات فرانسه برای سایر کشورهای اروپا نیز بسیار مهم است. در آلمان، پس از آنکه راست افراطی و چپ افراطی سیاست‌های اقتصادی خود را اعلام کردند، کسب‌وکارها از نزدیک انتخابات فرانسه را زیر نظر دارند. پاتریک برندمایر، مدیر عامل اتاق صنعت و بازرگانی فرانسه و آلمان، به خبرگزاری آلمان گفت: «شرکت‌های آلمانی و فرانسوی هنگام تحلیل سیاست‌های اقتصادی راست و چپ فرانسه به یک نتیجه رسیده‌اند: جذابیت فرانسه آسیب خواهد دید.»

download copy